فروش نفت بهانیایتالیاآغاز شد، توقف فروش نفت ایران به2مشتری قدیمی

به گزارش واندر هنگر، سیدمحسن قمصری در گفت وگو با مهر با اشاره به شروع فروش نفت خام ایران به شرکت انی ایتالیا در دوران پسابرجام، گفت: شرکت ملی نفت ایران تاکنون یک محموله نفت خام در قالب قراردادی کوتاه مدت به این شرکت ایتالیایی فروخته است.

فروش نفت بهانیایتالیاآغاز شد، توقف فروش نفت ایران به2مشتری قدیمی

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه مذاکرات با شرکت انی ایتالیا برای امضای قرارداد بلندمدت فروش نفت خام در حال اجرا است، توضیح داد: علاوه بر انی ایتالیا، برای سال 2016 میلادی قراردادی با شرکت ساراس این کشور برای فروش نفت خام امضا شده است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه هم اکنون امکان فروش روزانه 30 تا 65 هزار بشکه نفت به ساراس ایتالیا وجود دارد، گفت: حجم برداشت نفت توسط این شرکت ایتالیایی از ایران متغییر بوده و از روزانه 30 هزار بشکه شروع و تا بیش از 60 هزار بشکه در روز می رسد.

از سوی دیگر مسئولان شرکت ملی نفت ایران پیشتر تاکید نموده بودند: در صورت توافق امکان فروش روزانه 100 هزار بشکه نفت خام به شرکت انی ایتالیا توسط ایران وجود دارد.

توقف فروش نفت ایران به 2 مشتری قدیمی

قمصری در ادامه در مورد آخرین وضعیت از سرگیری صادرات نفت خام ایران به سریلانکا و آفریقای جنوبی به عنوان دو مشتری سنتی نفت کشور، گفت: هم اکنون فروش نفت خام به این دو کشور آسیایی و آفریقایی متوقف است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با بیان اینکه از نظر ایران محدودیتی برای فروش نفت به این دو کشور وجود ندارد، بیان نمود: در آفریقای جنوبی، سهام پالایشگاه های نفت در اختیار شرکت های بزرگ اروپایی و آمریکایی همچون شل، بریتیش پترولیوم، شورون و ... است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه مذاکرات با شرکت های صاحب سهام در پالایشگاه های آفریقای جنوبی اجرا شده است، گفت: پیش بینی می گردد فروش نفت به این کشور آفریقایی به زودی عملیاتی گردد.

به گزارش خبرنگاران، در طول چند ماه گذشته تاکنون در چند نوبت وزیر انرژی و سایر مقامات آفریقای جنوبی برای نهایی کردن مذاکرات خرید نفت خام از ایران به تهران سفر نموده اند و هم اکنون مذاکرات برای فروش نفت به سه پالایشگاه در آفریقای جنوبی در دستور کار قرار گرفته است.

در همین حال تمبیسیله ماژولا معاون وزیر انرژی آفریقای جنوبی هم دو سال قبل و در حاشیه مذاکرات نفتی با مقامات ایرانی درباره برنامه آفریقای جنوبی برای افزایش خرید نفت از ایران پس از لغو تحریم ها گفته بود: بخش عمده پالایشگاه های نفت آفریقای جنوبی توسط شرکت های نفتی خارجی از جمله شرکت شل، بی پی، توتال، شورون آمریکا اداره می گردد، بنابراین آنها خریدار نفت مورد احتیاج پالایشگاه ها هستند، برهمین اساس ما می توانیم با آنها صحبت کنیم که با لغو تحریم ها دوباره تجارت نفتی را با تهران از سرگیرند.

سریلانکا هم یکی از مشتریان سنتی نفت ایران در دوران پیش از اعمال تحریم ها بود؛ به طوری که تقریبا 100 درصد نفت مورد احتیاج این کشور آسیایی توسط ایران تامین می شد و حتی طراحی تنها پالایشگاه نفت این کشور، بر اساس مشخصات نفت ایران اجرا شده است.

کل احتیاج نفت خام سریلانکا حدود 45 تا 50 هزار بشکه در روز برآورد می گردد و این کشور آسیایی، تنها یک پالایشگاه نفت با ظرفیت حدود 40 تا 45 هزار بشکه در روز به نام سیلان در اختیار دارد. این در حالی است که تا پیش از اعمال تحریم های غیرقانونی غرب، به طور متوسط روزانه حدود 40 تا 45 هزار بشکه نفت ایران توسط این کشور آسیایی وارد می گردد.

با این وجود، پس از اعمال تحریم ها فروش نفت ایران به سریلانکا متوقف و نفت خام کشورهایی همچون عربستان سعودی و عمان در پالایشگاه نفت سیلان این کشور آسیایی جایگزین شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 494

به "فروش نفت بهانیایتالیاآغاز شد، توقف فروش نفت ایران به2مشتری قدیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش نفت بهانیایتالیاآغاز شد، توقف فروش نفت ایران به2مشتری قدیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید