شخصیت های قدرنادیده ارباب حلقه ها از بدترین تا برترین

به گزارش واندر هنگر، وقایع مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها در دنیای دقیق و موشکافانه ای که جی. آر. آر تالکین خلق نموده و نام آن را زمین میانه گذاشته است رخ می دهند. اقتباس سینمایی پتر جکسون از کتاب های سه گانه ارباب حلقه ها به چندین شخصیت مختلف دنیای تالکین جان بخشی کرد. مجموعه فیلم های پتر جکسون توانستند بلافاصله بعد از اکران به فیلم هایی پرطرفدار تبدیل شوند و مخاطبان و منتقدان را تحت تاثیر قرار دهند. این مجموعه فیلم ها شخصیت هایی مجذوب کننده، رقابت های فانتزی به یاد ماندنی، صحنه های نبرد حماسی و دوره های تاریخی اسطوره ای را به تصویر کشاندند. شخصیت های قدرنادیده مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها چگونه به وجود آمده اند؟

شخصیت های قدرنادیده ارباب حلقه ها از بدترین تا برترین

با وجود بازیگران بزرگ، تسخیر کردن قلب مخاطبان برای شخصیت هایی مانند آراگورن، گندالف و سم آسان بوده است. این شخصیت ها توانستند خیلی زود تبدیل به یکی از بحث های اصلی هواداران این مجموعه فیلم ها شوند. این شخصیت ها بدون هیچ مسئله ای توانستند در خاطرات مردم جا باز کنند. با این وجود، شخصیت های زیاد دیگری هم هستند که می توان آن ها را شخصیت های قدرنادیده مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها دانست؛ شخصیت هایی که تاثیرات فراوانی بر خط روایی و دیگر شخصیت ها داشته اند، اما آن گونه که لایق آن بودند مورد توجه هواداران قرار نگرفتند.

در قلب سه گانه ارباب حلقه ها یک پیغام واضح وجود دارد؛ کسانی که مورد بی توجهی قرار گرفته اند، می توانند در مسیر پیروزیت پیشرفت کنند و تبدیل به افرادی بزرگ شوند. این مضمون به خوبی به وسیله نقش حیاتی ای که هابیت ها در دوران سقوط سائورون ایفا می کنند قابل لمس است. اشتباه مرگ بار ارباب تاریکی از غرور خودش زاده می شود؛ او هابیت های محله شایر را دست کم می گیرد. به همان شکلی که هابیت های شایر در نهایت توانستند تبدیل به قهرمان هایی شناخته شده در زمین میانه شوند، هواداران این مجموعه ممکن است دوست داشته باشند نگاهی بیاندازند به شخصیت هایی که دست کم گرفته شده اند؛ شخصیت های قدرنادیده ارباب حلقه ها.

10. ائومیر با بازی کارل اربن

همراهان من کسانی هستند که به روهان وفادارند و به خاطر همین ما تبعید شده ایم. در سه گانه پتر جکسون، نقش ائومر را کارل اوربن ایفا می نماید. ائومر برادرزاده به شدت وفادار شاه تئودون، پادشاه روهان است. ائومر یک جنگ جوی فراموش نشدنی و یک رهبر ذاتی است. نقش ائومر در دفاع روهان مقابل نیروهای سارومان و سائورون حیاتی است. در تاریک ترین لحظه روهان، وقتی که تئودون به دام بازی های ذهنی سارومان می افتد، ائومر به تاج و تخت و مردمش وفادار می ماند؛ حتی با وجود خطر تبعید شدن.

بازگشت شکوهمندانه او به نبرد هلم دیپ و جسور بودنش در حماسه پلنور فیلدز نشان دهنده اخلاقیات ستودنی این شخصیت و قلب پاکش هستند. ائومر یکی از شخصیت های قدرنادیده ارباب حلقه ها است و شاید بتوان این نکته را به گردن حضور کوتاه او در تصویر با توجه به مدت زمان طولانی این سه گانه سینمایی دانست. اگرچه اوربن نقشی حیاتی در وقایع داستان و پیش بردن ان ها داشت، اما حضور او در مقابل دوربین پتر جکسون خیلی زیاد نبود. جکسون در سه گانه ارباب حلقه ها ترجیح داد به شخصیت های دیگر و قصه های دیگر بیش از ائومر بپردازد.

اگرچه پرتره ای که در این سه گانه از ائومر ترسیم شده است می تواند به خوبی شخصیت قدرتمند این فرد را به تصویر بکشاند، اما هواداران و منتقدان این مجموعه معمولا او را نادیده گرفته اند. علاوه بر تمام چیزهای درخشانی که درباره شخصیت ائومر وجود دارد، زره چرمی مجذوب کننده و کلاه خود براقش هم بر درخشندگی این شخصیت می افزایند. طراحی لباس خارق العاده این شخصیت که می تواند چیزهای زیادی درباره او به ما بگوید را نجیلا دیکسون و ریچارد تیلور انجام داده اند و کاری که آن ها در رابطه با شخصیت ائومر انجام داده اند را می توان یکی از برترین آثار آن ها در مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها دانست.

شخصیت ائومر به خوبی روحیه شکست ناپذیری روهان را در آغوش کشیده است و وفاداری بی چون و چرای او نسبت به مردم و پادشاه نوعی حس وظیفه و افتخار به محتوای کلی فیلم اضافه می نماید؛ حس هایی که برای منتقل کردن مضامین حیاتی ای مانند وفاداری، اخلاقیات فردی و جسارت برای ایستادن و جنگیدن در جهت به دست آوردن حق که از مضامین اصلی مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها هستند ضروری می باشند. مجموعه ارباب حلقه ها می خواهد به مخاطبان خود نشان دهد که حتی اگر احتمالات ضد شما باشند، باز هم فرصت این فراهم است که بتوانید در جهت دستیابی به حق پیروز شوید؛ ائومر یکی از شخصیت هایی است که به خوبی می تواند این مفهوم را بازتاب دهد. شخصیت ائومر به وسیله اوربن با کاریزمایی قابل تحسین و برون ریزی های احساسی قدرتمند انجام شد و لایق آن است که مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. این شخصیت مسئول منتقل کردن بسیاری از مضامین مهمی است که مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها سعی دارند آن را به مخاطبان خود منتقل کنند.

9. پادشاه جادوگر آنگمار با بازی لورنس مکور

بین نازگول و دعاهایش قرار نگیرید. پادشاه جادوگر آنگمار با توجه به لحظات حیاتی ای که طی آن ها در مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها حضور پیدا نموده است، می تواند به عنوان شخصیتی مهم شناخته شود. او در واترتاپ فرودو را زخمی می نماید و بعدتر در قسمت های دیگر داستان باز می شود تا با از سارون حمایت کند. پادشاه جادوگر آنگمار رهبر نازگول ها است. این شخصیت که یکی از شخصیت های قدرنادیده مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها است، چهره ای مسخ کننده و وحشت آور در سه گانه پتر جکسون است که باعث تاثیرگذاری چندبرابری داستان می شود.

حضور او به تنهایی می تواند موجب ایجاد ترس و نگرانی در دل مخاطبان شود. در یک سه گانه سینمایی که ضد قهرمان اصلی آن در تمام طول سه قسمت از دیدها پنهان است، ارباب حلقه ها تمام ترس و دلهره مورد احتیاج خود را به وسیله دومین ضد قهرمان اصلی خودش در دل مخاطبان ایجاد می نماید. این شخصیت پیروز می شود مخاطبان را به لرزه بیاندازد و ترس را در دل آن ها جای دهد. پادشاه جادوگر آنگمار یک افتخار بزرگ دارد؛ او نخستین زخم اساسی را به فرودو وارد کرد، زخمی که تا چند دهه بعد از به انتها رسیدن جنگ حلقه ها هم همراه فرودو ماند.

مقابله ارباب نازگول ها با ائوین و مری در قسمت بازگشت پادشاه (The Return of the King) یکی از به یادماندنی ترین لحظه های این سه گانه است. شخصیتی که در این جا طراحی شده، واقعا تکرارنشدنی است. سایه ها، چشم های خالی و کلاه خود شاخدار همراه شده با قامت بزرگ و جثه بزرگ، این شخصیت را تبدیل به چیزی ترسناک نموده اند که می تواند تمام مخاطبان را نگران کند. شخصیت جادوگر آنگمار به وسیله 4 بازیگر مختلف ایفا شد و لورنس مکور که یک بدلکار است توانست در نقش این پادشاه دیوانه درخششی خیره کننده داشته باشد؛ مکور پیش از این هم در یاران حلقه (The Fellowship of the Ring) توانسته بود به خوبی از عهده ایفای نقش جنگ جوی ئوروکهای بر بیاید.

صدا پیشگی این شخصیت بر عهده اندی سرکیس بوده است. سرکیس که صداپیشگی گالوم را هم بر عهده داشت، توانست با خلق کردن یک صدای زمزمه گونه و به شکل غیرمعمولی بلند به این شخصیت اصالت ببخشد. حضور پادشاه جادوگر آنگمار در سه گانه ارباب حلقه ها پیچش های داستانی را بیش تر کرد و تاثیرگذاری او بر انتها بندی داستان او را تبدیل به شخصیتی مهم و حیاتی برای ارباب حلقه ها می نماید. پادشاه جادوگر آنگمار یکی از شخصیت های قدرنادیده ارباب حلقه ها است؛ یکی از آن شخصیت هایی که با نبودش احتمالا سه گانه ارباب حلقه ها نمی توانست تا این مقدار مجذوب کننده باشد. یک داستان حماسی بدون حضور ضد قهرمان چگونه خواهد بود؟ تنها با وجود داشتن یک شخصیت منفی قدرتمند و تاثیرگذار است که شخصیت های خوب می توانند مخاطبان را با خودشان همراه کنند.

8. آرون با بازی لیو تایلر

ترجیح می دهم یک بار زندگی فانی داشته باشم و آن را با تو شریک شوم تا این که ابدیت را بدون تو بگذرانم. نقش این نیم الف شریف را در سه گانه ارباب حلقه ها لیو تایلور ایفا می نماید. آرون در مجموعه فیلم های جکسون نقشی بسیار حیاتی تر از کتاب های تالکین دارد. به عنوان دختر ارباب الراند و عشق ممنوعه آراگورن، آرون شخصیتی است در حال مبارزه با جنبه های مختلف زندگی. مبارزات آرون به سادگی می توانند مضامین مورد نظر در مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها را بازتاب دهند؛ مضامینی مانند امید داشتن به جهانیی بهتر، ذات از خود گذشتگی شخصی و اهمیت داشتن عشق در دوره ای که شیطان قدرت را در دست دارد.

صحنه های آرون در این مجموعه فیلم ها، به خصوص صحنه دراماتیک رویارویی او با نازگول در یاران حلقه و تصمیم احساسی او در جهت رها کردن حق ذاتی ش در جهت جاودانگی و ماندن در زمین میانه برای گذراندن یک عمر ناجاودان با کسی که دوستش دارد، به شخصیت او عمق و قدرت اضافه می نماید. تصمیمات آرون به خوبی نشان می دهند که جنگیدن با سائورون هزینه های شخصی زیادی دارد. آرون شخصیتی است که از پرداختن این هزینه ها نمی ترسد و با توجه به تمام فداکاری هایی که می نماید باید او را یکی از شخصیت های قدرنادیده مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها دانست.

نقش آفرینی تایلر به شخصیت آرون وقار، قدرت و قطعیت می بخشد. لباس هایی که دیکسون و تایلور برای این شخصیت و سایر الف ها طراحی نموده اند چشم نواز هستند و در جهت معرفی کردن بهتر این شخصیت قدم بر می دارند. شاید بتوان آرون را نماد آینده آراگورن دانست، اما در سه گانه جکسون او شخصیتی بسیار مستقل است که درگیری های درونی خودش را دارد؛ به خصوص درگیری های درونی اش با خودش بین انتخاب کردن وظایف خانوادگی یا عشق اش به اراگورن. ارون شخصیتی است که با وجود افزایش خطر موردور همواره امیدوارانه به وقایع می نگرد و به آینده ای بهتر امیدوار است.

فداکاری آرون نه تنها رابطه عاشقانه اش با آراگورن را زیر سوال نمی برد، بلکه نشان می دهد که آن چه اهمیت دارد پیداکردن چیزی است برای دوست داشتن؛ بدون توجه به این که سرنوشت قرار است چه وقایعی را پیش بیاورد. آرون در مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها شخصیتی است دوست داشتنی و حیاتی برای داستان که با وجود این آن طور که باید، مورد توجه مخاطبان و منتقدان قرار نگرفته است. آرون یکی از شخصیت های قدرنادیده مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها است که تصمیماتش بر روند داستان تاثیر زیادی داشتند و بسیاری از مضامین مورد توجه این مجموعه فیلم ها به وسیله شخصیت او به مخاطب منتقل می شود.

7. شلوب

تمام چیزهای زنده غذای او بودند و استفراغ او تاریکی بود. شلوب، عنکبوت بزرگی که در مسیر رسیدن به کوه آتشفشانی بر سر راه فرودو و سم قرار می گیرد، یکی از وحشت آورترین هیولاهای این مجموعه است. مخفی گاه او بر فراز کوه ها در محیط تاریک و مرگ بار موردور واقع شده است و پر است از شبکه های تار و اجساد قربانی های او. محل زندگی شلوب یکی از ترسناک ترین صحنه هایی است که طراحان صحنه در ارباب حلقه ها توانسته اند به خوبی آن را طراحی و اجرا کنند. این صحنه به خوبی می تواند نشان دهنده ماهیت شخصیتی باشد که در آن زندگی می نماید.

یکی از ترسناک ترین صحنه های مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها در این محیط رخ می دهد. در حمله شلوب به فرودو، شجاعت سم به چالش کشیده می شود. این حمله ماموریت حیاتی از بین بردن تنها حلقه را به خطری بزرگ می اندازد. حمله شلوب قهرمان ها را بر سر دو راهی ای بزرگ رها می نماید؛ آن ها باید یک دیگر را نجات دهند یا ماموریت را به سر انجام برسانند؟ سم پیروز می شود شجاعانه دومی را انتخاب کند و به پیش رفتن ماموریت یاری شایانی نماید. بدون حضور شلوب هرگز نمی توانستیم مقدار شجاعت و جسور بودن برترین دوست فرودو را دریابیم. آیا بدون حضور مانع می توان توانایی های یک قهرمان برای گذر کردن از آن ها سنجید؟

شلوب، با وجود ذات حقیقی اش به عنوان یک حیوان گرسنه، یک شخصیت است که جکسون و سایر همکارانش توانسته اند به خوبی به آن حیات ببخشند. طراحی های صورت گرفته بر روی این موجود تماما دیجیتالی، شاهکار هستند. شرکت وتا ورکشاپ مسئول خلق کردن این موجود عجیب و غریبی است که مسیرهای عبور مرور در زمین میانه را ناامن نموده. این هیولا به همان مقدار که ترسناک است، باورپذیر هم هست. این ویژگی دوم برای تمام موجوداتی که به وسیله کامپیوترها خلق می شوند بسیار حیاتی هستند. برای این که مخاطبان بتواند از چیزی بترسد اول باید باور کند که آن چیز واقعی است و می تواند وجود داشته باشد.

صحنه هایی که شلوب در آن ها وجود دارد گواهی می دهند بر توانایی خارق العاده سه گانه ارباب حلقه ها در زمینه ترکیب کردن جلوه های ویژه میدانی با جلوه های ویژه رایانه ای. این توانایی ترکیب کردن حالا تبدیل به چیزی دم دستی شده است اما وقتی که پتر جکسون این کار را با این دقت و ظرافت در سه گانه خودش انجام داد بسیاری از مخاطبان از باورپذیری این صحنه ها شوکه شده بودند. جلوه های ویژه رایانه ای سه گانه ارباب حلقه ها از نقاط قوت آن است. جلوه های ویژه ای که با گذشت این همه سال به هیچ وجه قدیمی نشده اند. اگرچه ممکن است تمام افتخارات نصیب شخصیت گولم شود، شلوب هم چنان یکی ترسناک ترین شخصیت های جهانی دیجیتال باقی می ماند؛ شخصیتی که می تواند شب ها سری به خوابتان بزند و شما را در غارهای تاریک و تو در توی خودش شکار کند.

6. فارامیر با بازی دیوید ونهام

جنگ همه ما را تبدیل به جنازه می نماید. این گاندوریایی قهرمان، فارامیر (دیوید ونهام) برادر کوچکتر برومیر و پسر دنتور، مباشر گاندور است. این شخصیت در دو برج (The Two Towers) برای نخستین بار به مخاطبان معرفی می شود. این شخصیت به عنوان کسی معرفی گردید که شاید مانند برادرش به وسیله وسوسه های تاریکی به دام بیافتند و تنها حلقه به جای مانده را برای خودش بردارد. اگرچه در نهایت او قدرت و دانش خود را به واسطه مقاومت کردن در برابر وسوسه حلقه و یاری کردن به فرودو و سم در مسیر نابود کردن آن به نمایش می گذارد.

یکی از دلایل قدرنادیده گرفتن فارامیر احتمالا تغییر وضعیتی است که شخصیت او طی فیلم های مختلف می دهد. شخصیت فارامیر در مجموعه فیلم ها نسبت به شخصیت او در رمان ها فرق دارد. در نوشته های تالکین، فارامیر از همان ابتدا مردی پایدار و فسادناپذیر است و هرگز حتی یک بار به دام وسوسه های حلقه نمی افتند. در سه گانه جکسون اما این شخصیت با یکی از سخت ترین چالش ها روبه رو می شود و یکی از سخت ترین سفرهای قهرمانانه از نظر شخصیت پردازی را پشت سر می گذارد.

فارامیر در سه گانه جکسون مردی است که از زیر سایه برادر خود بودن خسته شده و تصمیمش در جهت یاری کردن به سم و فرودو انتخابی است حیاتی. نقش آفرینی ونهام به عنوان فارامیر دیدنی است. ونهام به این شخصیت وقار و عمق می بخشد و پیروز می شود به خوبی کشمکش های درونی او در راستای رقابت کردن با برادرش و تمایل شدید او برای به دست آوردن تایید پدرش را به تصویر بکشاند. فارامیر شخصیتی دوست داشتنی است که مخاطبان توانستند با ان ارتباط مناسبی برقرار کنند، اما از آن جایی که این شخصیت یکی از شخصیت های اصلی این مجموعه فیلم ها نیست، تبدیل به یکی از شخصیت های قدرنادیده ارباب حلقه ها شده است.

فارامیر وقتی که پنج سال داشت مادر خود را از دست داد. پدر فارامیر بعد از مرگ مادرش تبدیل به فردی بی احساس می شود و بعد از مدتی به طور واضح برادر بزرگ تر او را به او ترجیح می دهد. فارامیر اما مردی قدرتمند است و هرگز چه در کودکی و چه در بزرگسالی به برادر خود حسادت نمی نماید. او بسیار شبیه به برادر خودش است اما در نهایت ثابت می نماید که نسبت به او مردی قدرتمندتر است و می تواند از پس موانع ذهنی بر بیاید. فارامیر یکی از شخصیت هایی است که می توان ان را یکی از کنندگان مناسب انسان ها در مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها دانست؛ کسی که حیثیت از دست رفته انسان ها را یک بار دیگر به ان ها بر می گرداند.

5. مریادوک برندی باک با بازی دامینیک مانهن

تمام چیزهایی که یک زمانی در این جهان خوب و باارزش بودند از بین خواهند رفت. شایری وجود نخواهد داشت پاپین. پرتره مری را دامینیک مانهن ترسیم نموده است. مری یکی از چهار هابیتی است که وارد سفر قهرمانانه نابود کردن تنها حلقه به جای مانده شده است. با وجود این که مری یکی از یارهای کلیدی حلقه است، معمولا زیر سایه هابیت های دیگر به خصوص فرودو و سم قرار می گیرد و تبدیل به یکی از شخصیت های قدرنادیده ارباب حلقه ها می شود. با وجود این ها سیر شخصیتی مری و تبدیل شدن او از هابیتی سرخوش و بی دغدغه به جنگ جویی ایده آل گرا و شجاع یکی از قانع کننده ترین سفرهای قهرمانانه شخصیت ها در مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها است.

اگرچه مری و دوست و همراهش پاپین در بخش زیادی از فیلم های جکسون بیش از هرچیز بار کمیک فیلم ها را به دوش می کشند، اما در نهایت مری پیروز می شود تبدیل به شخصیتی شود که چیزی بیش از کمدی را به مخاطبان منتقل می نماید. مری هنگام معرفی اش هابیتی ساده لوح و نادان است و سفر او در طول زمین میانه او را با چالش هایی روبه رو می نماید که نگاه این شخصیت به جهان را دستخوش تغییر می نماید. مری با گذر زمان تبدیل به شخصیتی می شود که می خواهد در جهت منافع تمام موجودات زمین میانه بجنگد و نیروهای اهریمنی را شکست دهد.

نقش افرینی مانهن به عنوان یکی از چهار هابیت اصلی این مجموعه فیلم ها درخشان و به یادماندنی است. مانهن پیروز می شود به شخصیت مری عمق ببخشد. مانهن به خوبی تصویر مری به عنوان پسری جوان و خودپسند که هیچ چیز را فدا نمی نماید به تصویر کشاند و بعدتر هم توانست به خوبی تغییرات شخصیتی او را مقابل دوربین جکسون بیاورد و او را تبدیل به شخصیتی کند که می خواهد بداند انتخاب کردن مسیر درست و جنگیدن برای آن چه حسی دارد. مری در نهایت تبدیل به هابیتی شد که با وجود احتمال اندک پیروزی دلش را به دریا می زند و با کنندگان نیروی اهریمنی روبه رو می شود.

دوستی او با پاپین و پیمانش با تئودون، پادشاه روهان توانایی او در جهت برقرار کردن روابط معنا دار را برجسته می نماید. او شخصیتی است که می تواند به نیروهای ماورائی ایمان داشته باشد. نقش مری در نبرد پلنور فیلدز که او در آن به کشتن جادوگر پادشاه انگمار یاری می نماید شاهدی است بر شجاعت و وفاداری او به یاران حلقه. مری یکی از شخصیت هایی است که می تواند یک نکته مهم را به خوبی به تمام مخاطبان اثبات کند؛ هر کسی می تواند شجاع تر شود و هر کسی بدون توجه به آن چه جهان برایش تعیین می نماید می تواند اعمالی بزرگ و مهم انجام دهد.

4. پرگرین توک با بازی بیلی بوید

ما هیچ آهنگی برای سالن های بزرگ و زمان های شیطانی نداریم. نقش پرگرین یا پاپین توک را بیلی بوید ایفا می نماید. پاپین یکی دیگر از هابیت هایی است که برای انجام سفر قهرمانانه و نابود کردن آخرین حلقه انتخاب می شود. معمولا اهمیت پاپین در مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها نادیده گرفته می شود. پاپین یکی از شخصیت هایی است که طی دو فیلم اول بیش از هر چیز بار کمیک فیلم را به دوش می کشد. پاپین در ابتدا به عنوان هابیتی به تصویر کشیده می شود که از سایر هابیت ها بی خیال تر و سرخوش تر است. به تدریج اما در حالی که داستان پیش تر می رود، پاپین به نقش مهم خودش در این سفر مطلع می شود و در می یابد که قرار است نقش مهمی در این مسیر داشته باشد.

تکامل پیدا کردن دوستی او با گندالف و وفاداری تمام نشدنی او نسبت به دوستانش پاپین را تبدیل به یکی از شجاع ترین شخصیت های مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها می نماید. نقش افرینی بیلی بوید به عنوان پاپین به خوبی تکامل این شخصیت را به تصویر می کشاند. بوید هم در اوایل فیلم به خوبی توانایی های کمیکش را در اختیار این شخصیت قرار می دهد و هم با پیش رفتن داستان با مهارت کافی پیروز می شود جنبه های قهرمانانه این شخصیت را ایفا کند. پاپین شخصیتی است که گاهی می ترسد و از ادامه مسیر مطمئن نیست، اما در نهایت همواره تصمیم درست را می گیرد. او به وسیله روبه رو شدن با ترس هایش تبدیل به هابیتی می شود با شجاعت مثال زدنی.

رشد شخصیتی پاپین در دو صحنه مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها به خوبی قابل مشاهده است؛ یکی از این صحنه ها وقتی است که در بازگشت پادشاه (Return of the King) او با شهامت شروع به خواندن آهنگی ماتم زده در مقابل مباشر دنتور که دیوانه وار در حال غذا خوردن است می نماید و دیگری وقتی است که در نبرد میناس تیریث به نظر می رسد تمام امیدها ناامید شده اند. در این صحنه دوم است که پاپین ناگهان در هم می شکند و در حالی که اشک می ریزد با گندالف درباره ماهیت فانی بودن صحبت می نماید. در همین صحبت ها است که پاپین به افتخار مردن در نبردهایی که ارزش جنگیدن دارند اشاره می نماید و در همین صحنه ها است که تعیین می شود او از هیچ چیز نمی ترسد.

پاپین یکی از شخصیت های قدرنادیده مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها است. او به مقدار سایر شخصیت های دلیر فداکاری می نماید و مانند خیلی از آن ها در مسیر رساندن حلقه به نابودی چیزهای زیادی را از دست می دهد. پاپین شخصیتی است که با وجود محدودیت های فیزیکی اش، دست به انجام کارهایی می زند که افراد دیگر از عهده انجام دادنشان بر نمی آیند. شخصیت پاپین را باید یکی از شخصیت های نمادین مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها دانست که بدون او این فیلم هرگز کامل نمی شد؛ شخصیتی که لایق محبت بیشتری است.

3. سائورون

برای من ارتشی بساز که ارزش موردور را داشته باشد. سائورون ارباب خبیث موردور، ضد قهرمان اصلی مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها است. به عنوان یک شخصیت، نمی توان چیزهای زیادی درباره سائورون گفت، اگرچه سریال پیش عایدی حلقه های قدرت (Rings of Power) کوشش می نماید تا او را تبدیل به شخصیتی قابل قبول کند. با وجود این که سائورون شخصیتی کامل نیست، اما ماهیت او که باعث می شود همواره و در همه جا حضور داشته باشد آن را قدرتمند می نماید. طراحی مجذوب کننده و بی نظیر زره او هم قابل توجه است و یاری شایانی به ماندگارتر شدن این شخصیت شیطانی می نماید.

سائورون شخصیتی شیطانی و مسئول روزهای تلخ و سخت زمین میانه است و با وجود غیبتش در زمان اکشن های فیزیکی و نبردها، حضور همیشگی اش بر خط داستانی هر سه قسمت این مجموعه فیلم ها سایه افکنده است. حضور سائورون است که باعث می شود یاران حلقه به یک دیگر بپیوندند و ماموریت خود در جهت نابود کردن آخرین حلقه را شروع کنند. سائورون است که باعث می شود نیروهای زمین میانه با یک دیگر متحد شوند. اگر کوشش های سائورون برای نابود کردن و سپس حکمرانی کردن بر کل جهان نبود، مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها هرگز ساخته نمی شد و هرگز داستانی به وجود نمی آمد؛ سائورون همه چیز را شروع می نماید.

سائورون در پی ماهیت وجودی خود که باعث می شود تقریبا همواره غایب باشد، تبدیل به یکی از متفاوت ترین و خاص ترین ضد قهرمان های تاریخ سینما شده است. سائورون هیچ گونه شخصیت پردازی واضحی ندارد چرا که او حضور کوتاهی بر پرده نقره ای دارد و علاوه بر آن هیچ گونه تعاملات بین فردی با کس دیگری ندارد تا بتوان به وسیله آن ها برای او ویژگی های شخصیتی تعیین نمود. این رویه عجیب که سازندگان جهانی ارباب حلقه ها نسبت به این شخصیت شیطانی پیش گرفتند باعث می شود این شخصیت بیش از سایر شخصیت های شیطانی تاریخ ادبیات و سینما مرموز و ناشناخته باقی بماند و هر چیزی که ناشناخته باشد معمولا بیش تر باعث ترسیدن مخاطبان می شود.

طراحی خارق العاده چشم های آتشین سائورون و نمادگرایی های مرتبط با آن، ابعاد خاص زیادی به این شخصیت افزود. سائورون یکی از شخصیت های قدرنادیده مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها است. یکی از شخصیت هایی که باید به آن بیش تر پرداخته می شد. جلوه های ویژه رایانه ای در خلق سائورون یک بار دیگر به یاری جکسون و یارانش آمدند و آن ها توانستند یک بار دیگر مثل همواره پیروز شوند شخصیتی ماندگار خلق کنند که بتوان تمام نیروهای شیطانی سه قسمت ارباب حلقه ها را به آن نسبت داد. یک اشتباه کافی بود تا سائورون تاثیر خود بر مخاطبان را از دست بدهد و آن ها دیگر او را جدی نگیرند.

2. گیملی با بازی جان ریس-دیویس

بگذار آن ها بیایند. هنوز یک کوتوله در موریا به جای مانده است که نفس می کشد. گیملی، جنگ جوی کوتوله با اعتماد به نفس پایدار و پرمو یکی از متحدین قدرتمند در مسیر ماموریت نابود کردن حلقه است. او در هر سه قسمت مجوعه فیلم های ارباب حلقه ها حضور دارد و با این حال اغلب زیر سایه شخصیت های دیگری قرار می گیرد که از نظر سنتی شخصیت های قهرمانانه پذیرفتنی تری دارند؛ شخصیت هایی مانند آراگورن و لگولاس که مردانگی آن ها و شخصیت های تودارشان به گونه ای به آن ها عمق می بخشد و آن ها را تبدیل به شخصیت هایی پیچیده می نماید.

شخصیت گیملی بیش از هرچیز به واسطه وفاداری اش، شجاعتش و طنازی بی پرده اش شناخته شده است. او یکی از شخصیت های دوست داشتنی و قدرنادیده مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها است که قلبش را به واسطه زبانش در معرض عموم قرار می دهد و هیچ چیز را از هیچ کس پنهان نمی نماید. نقش آفرینی جان ریس-دیویس به عنوان گیملی بسیار هوشمندانه است؛ این بازیگر پیروز می شود بخشی از بار کمدی فیلم را به دوش بکشد و در همان حال گیملی را تبدیل به یکی از خشن ترین و نترس ترین شخصیت های این مجموعه کند.

گیملی شخصیتی است طبیعی که پاهایش گاهی می لغزند، اما در بیش تر مواقع او فردی است که می توانید رویش حساب باز کنید. دوستی گیملی با لگولاس و قطعیت سست نشدنی اش در میدان نبرد، به خصوص طی دفاع از هلم دیپ و نبرد پلنور فیلدز، به او به عنوان یکی از یاران غیرهابیت حلقه جایگاهی همیشگی بخشیده است. پیش زمینه داستانی گیملی به او عمق و جسارتی قابل افتخار می بخشد که در تمام طول سه قسمت مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها قابل لمس است؛ گیملی بخش زیادی از بستگان خود را در تخریب شدن فاجعه بار معادن موریا از دست داده است.

گیملی یکی از آن شخصیت هایی است که در پی شجاعت و قلب پاکش مخاطبان او را دوست دارند، اما در پی حرف هایی که می زند و رک کویی آزاردهنده اش گاهی ممکن است سر مخاطبان را درد بیاورد. همین نکات متضاد و مجذوب کننده هستند که گیملی را تبدیل به شخصیتی قابل لمس و باورپذیر می کنند. گیملی کوتوله ای است که به یاران حلق یاری شایانی می نماید و با وجود این که یکی از شخصیت های قدرنادیده مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها است، هواداران پروپا قرص خودش را دارد.

1. فرودو بگینز با بازی الایجا وود

من می برمش. من حلقه را به موردور می برم. اگرچه راه را بلد نیستم. فرودو بگینز که الایجا وود نقش آن را ایفا نموده، شخصیت اصلی مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها است. سفر قهرمانانه شخصیت او یکی از قدرتمندترین تغییرات شخصیتی است؛ در ابتدا، فرودو یک هابیت جوان است که قانع شده برای همواره در شایر به دور از هر گونه مسئله ای که در نواحی شرقی زمین میانه رخ می دهد زندگی کند. در انتهای سه گانه اما او تبدیل به سربازی شجاع و جسور شده است که در قلب جنگی نابرابر برای زنده ماندن می جنگد.

فرودو به خوبی بی عدالتی ای که به وسیله خشونت وارد زندگی افراد بی گناه می شود را درک می نماید. او حالا دیگر هرگز نمی تواند به زندگی آرامی که یک روز داشت باز شود. مهم ترین مضمونی که مجموعه کتاب های تالکین می خواهند به مخاطبان منتقل کنند احتمالا تاثیرات مخربی است که جنگ بر زندگی افراد بی گناه می گذارد. با وجود این که فرودو قهرمان اصلی مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها است، در بسیاری مواقع توانایی های او به وسیله هواداران این مجموعه فیلم ها دست کم گرفته می شوند. یکی از دلایل این بی توجهی به شخصیت فرودو، اعمال قهرمانانه ای است که سم وایز مرتکب آن ها می شود.

اگرچه نباید شجاعت شخصیت سم وایز را فراموش کنیم، اما توانایی فرودو در مقابله با کشمکش های درونی و تعهد و از خودگذشتگی او در جهت به انجام رساندن این ماموریت خطرناک قابل تحسین است. اگرچه شخصیت های دیگر مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها در نبردهای خون باری شرکت می کنند و با تیر و کمان به سراغ نیروهای اهریمنی می روند، اما فرودو در درون خود همواره در جنگی تن به تن با شیطان است. قدرت های حلقه همواره در حال وسوسه کردن او هستند و او همواره در کوشش است تا گول حلقه را نخورد؛ نبرد فرودو همان نبردی است که هیچ کدام از یاران دیگر حلقه نمی توانستند از آن سر بلند بیرون بیایند.

نقش افرینی وود به عنوان فرودو به خوبی وحشت درونی این شخصیت و ضربه های روانشناختی ای که به او وارد شده اند را به تصویر می کشاند. لحظاتی که فرودو در آن ها با وجود درگیری های درونی با مهربانی با سم برخورد می نماید خیره کننده هستند. لحظاتی که در آن ها فرودو فاصله ای با شکست ندارد و لحظاتی که طی آن ها او باید فداکاری های فراموش نشدنی انجام دهد، از لحظات حیاتی مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها هستند و بدون آن ها این فیلم هرگز ساخته نمی شد. فرودو بگینز اگرچه مهم ترین و حیاتی ترین شخصیت ارباب حلقه ها است، اما یکی از شخصیت های قدرنادیده مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها هم می باشد.

منبع: collider

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 خرداد 1403 بروزرسانی: 21 خرداد 1403 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 2293

به "شخصیت های قدرنادیده ارباب حلقه ها از بدترین تا برترین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شخصیت های قدرنادیده ارباب حلقه ها از بدترین تا برترین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید