زور قانون هم به صداوسیما نرسید، 15 میلیارد حق پخش ورزش در سال 99 پرید!

به گزارش واندر هنگر، سازمان صداوسیما علی رغم تکلیف قانونی در سال گذشته، مبادرت به واریز عایدی های تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی نکرده است و بر اساس اعلام معاون وزیر ورزش با توجه به اتمام سال 99، پرونده پرداخت حق پخش به این وزارتخانه مربوط به سال مذکور، بسته شده است!

زور قانون هم به صداوسیما نرسید، 15 میلیارد حق پخش ورزش در سال 99 پرید!

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، برای اولین بار، بر اساس قانون بودجه سال 1399 معین شد که به استناد بند (پ) ماده (92) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف هستند عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف عایدیی شماره 140184 نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند. وجوه واریزی از محل ردیف 49-530000 مندرج در جدول شماره (9) این قانون به نسبت 30 درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای یاری به فدراسیون های مربوطه) و 70 درصد در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد. در این قانون، بعلاوه عایدی حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند (پ) ماده 92 قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی 50 میلیارد تومان در نظر گرفته که بر این اساس سهم سازمان صداوسیما 35 و سهم وزارت ورزش 15 میلیارد تومان مشخص شد.

اوایل امسال بر اساس اعلام ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان به ایسنا، صداوسیما در سال 99 مبادرت به واریز عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به ردیف عایدیی شماره 140184 نزد خزانه داری کل کشور نکرده و اینگونه سهم 30 درصدی وزارت ورزش و جوانان از محل مربوطه پرداخت نشده است؛ مساله ای که از سوی این وزارتخانه به نهادهای نظارتی گزارش شده است.

خلاصه گزارش سرگرمی بودجه سال 99 کل کشور که اواخر مهرماه امسال از سوی دیوان محاسبات کشور منتشر شد، مهر تاییدی بر عدم پرداخت عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی نزد خزانه داری کل کشور از سوی سازمان صداوسیما بود. دیوان محاسبات کشور اعلام کرد: مطابق بند (ک) تبصره (9)، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف بوده اند عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف عایدیی مربوط نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند؛ در سال 1399 از این محل، مبلغی به حساب خزانه واریز نشده است.

با توجه به اتمام سال 1399 و عدم تخصیص عایدی 15 میلیارد تومانی عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به ورزش کشور از سوی سازمان صداوسیما، شرایط و قوانین حاکی از آن است که دیگر اعتباری تخصیص نمی یابد.

در همین رابطه از ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان پرسیدیم که با توجه به اتمام سال 99 و واریز نشدن عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی از سوی سازمان صداوسیما نزد خزانه داری کل کشور جهت پرداخت به وزارت ورزش و جوانان، آیا این سازمان همچنان مکلف به پرداخت مبلغ مربوطه به وزارت ورزش و جوانان که معادل 15 میلیارد تومان است، می گردد یا خیر؟ وی در پاسخ اعلام کرد:

پرونده سال 1399 بسته شده است و دیگر پرداختی در رابطه با عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی از سوی سازمان صداوسیما نزد خزانه داری کل کشور که مربوط به آن سال است، صورت نمی گیرد!

بنابراین باید نتیجه گرفت که سازمان صداوسیما در سال 99، علی رغم اینکه برخلاف سال های گذشته مکلف به واریز عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی نزد خزانه داری کل کشور بوده است اما ریالی از مبلغ مشخص شده را واریز نکرده و با توجه به اتمام سال، پرونده این پرداخت به وزارت ورزش و جوانان بسته شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1847

به "زور قانون هم به صداوسیما نرسید، 15 میلیارد حق پخش ورزش در سال 99 پرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زور قانون هم به صداوسیما نرسید، 15 میلیارد حق پخش ورزش در سال 99 پرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید