رشد بیش از 50 برابری ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل

به گزارش واندر هنگر، ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل از 82 گیگابیت بر ثانیه در سال 92، اکنون به چهار هزار و 309 گیگابیت بر ثانیه رسیده که نشان دهنده رشد بیش از 50 برابری در این بخش است.

رشد بیش از 50 برابری ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل

ارتقای زیرساخت های ارتباطی بر بستر شبکه ملی اطلاعات یکی از اقدام های مهم دولت در هشت سال اخیر بوده است.

یکی از الزام های مهم اقتصاد دیجیتال و توسعه فناوری های نوین دنیا، تامین زیرساخت های ارتباطی کشورهاست. فرایند توسعه ارتباطات که از ابتدای دولت یازدهم شروع شد، دستاوردهای بسیار ارزشمندی از جمله افزایش تعداد مشترکان تلفن همراه به بیش از 115 میلیون مشترک و همچنین رشد ظرفیت انتقال و پهنای باند بین الملل در زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات را حاصل کرد.

در دولت دوازدهم، سرعت پوشش سراسری اینترنت در کشور سرعت بیشتری به خود گرفت و در مدت یک سال همه شهرها تحت پوشش قرار گرفتند و دسترسی آن ها به ارتباطات فراهم شد.

ظرفیت پهنای باند داخل کشور که در شروع دولت یازدهم 624 گیگابیت بر ثانیه بود، در سال 98 به 24 هزار و 20 گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل نیز دستخوش تغییرات زیادی شده و از 82 گیگابیت بر ثانیه در سال 92 اکنون به بیش از چهار هزار گیگابیت بر ثانیه رسیده است. توسعه پهن باند بین الملل از سال 96 سیر صعودی خود را شروع کرد و به افزایش پنج هزار و 200 درصدی دست پیدا کرد. شاخص دیگری که توسعه آن در سال های بین 92 تا 96 با سرعت خوبی همراه شد و در مدت سه سال از یک هزار و 500 گیگابیت بر ثانیه به چهار هزار و 794 گیگابیت بر ثانیه رسید.

بر اساس گزارش ایران در راستا هوشمندیِمرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال کشور از یک هزار گیگابیت بر ثانیه اکنون به بیش از 27 هزار گیگابیت بر ثانیه رسیده است. رشد اجرا شده در این بخش حدود 2هزار و 400 درصد بوده است.

یکی از اقدام هایی که در این راستا انجام شد، توسعه شبکه فیبر نوری در کشور بود. در سال 92 شبکه فیبر نوری در کشور حدود 51 هزار کیلومتر بود که 6 سال بعد به 71 هزار متر رسید و این توسعه هنوز نیز ادامه دارد.

به عنوان یک دستاورد قابل توجه، ظرفیت فیبرنوری شبکه ملی اطلاعات اکنون به بیش از 240 هزار کیلومتر در سراسر کشور رسیده است.

مهم ترین تکلیف حاکمیت در توسعه زیرساخت ها از جمله در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، اطمینان از دسترسی عموم شهفرایندان به خدمات پایه است. در طول سال های گذشته، ضریب نفوذ تلفن همراه، اینترنت و همچنین میزان استفاده از تلفن های هوشمند، به طور چشمگیری در شهر و روستا افزایش یافته است.

ضریب نفوذ 100 درصدی ارتباطات پهن باند کشور، به دلیل ایجاد زیرساخت هایی است که توازن عرضه و تقاضا را به شکل معقولی در خدمات ارتباطی، تجارت الکترونیکی و دولت الکترونیکی ارتقا داده است.

ارتقای دسترسی شهفرایندان به خدمات باکیفیت ارتباطی برای تامین مجموعه ای از نیازها مانند سرگرمی، تجارت، آموزش و تعامل از مهم ترین دستاوردهای دولت در حوزه ارتباطات به شمار می رود.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1614

به "رشد بیش از 50 برابری ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد بیش از 50 برابری ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید