راهکارهای ساده برای ایجاد نظم در زندگی

به گزارش واندر هنگر، نظم یعنی داشتن برنامه پیوسته و مداوم در ذهن و عمل برای پاسخگویی به مسئولیت ها که می توان با تمریناتی چون یادداشت کردن آن را در خود پرورش داد.

راهکارهای ساده برای ایجاد نظم در زندگی

منظم بودن آموختنی است. افراد منظم عاداتی دارند که به آنان کمک می کند زندگی شان را با انضباط و برنامه ریزی پیش ببرند. در این مقاله ابتدا به تعریف نظم و خود نظمی و مزایای منظم بودن پرداخته و سپس راهکارهایی را معرفی کرده ایم که می تواند به شما در داشتن یک زندگی منظم و با برنامه کمک کند.

تعریف نظم و خود نظمی

منظم بودن یعنی داشتن برنامه پیوسته و مداوم برای پاسخگویی به مسئولیت ها و برنامه ها. در واقع با انضباط رفتار خود را در خدمت هدف های خاص قرار می دهیم. منظم بودن فقط در مرحله برنامه ریزی کافی نیست بلکه افراد در مرحله عمل نیز احتیاجمند نظم و ترتیب هستند.

به تلاشی که افراد با استفاده مناسب از منابع زمان و فرصت ها برای رسیدن به اهداف انجام می دهند خود نظمی می گویند که شامل دو بخش نظم در اندیشه و در عمل می باشد. همه کارهایی که انسان در ذهن خود تصمیم به انجام دادن آنها می گیرد اگر آنها را باور داشته باشد به واقعیت تبدیل می شوند، به همین دلیل است که داشتن انضباط ذهنی نقش مهمی در زندگی دارد. خود نظمی در عمل نیز از منظم بودن در فکر اندیشه می آید.

مزایای منظم بودن

 • استفاده مفید و مناسب از فرصت های زندگی از طریق برنامه ریزی و نظم ممکن می شود.
 • منظم بودن موجب می شود که افراد کنترل زندگی خود را به دست بگیرند.
 • افراد با انضباط و برنامه ریزی می توانند برای رسیدن به اهداف به کارهای خود جهت دهند.
 • اگر انسان توانایی نظم دادن به کارهای خود را نداشته باشد دیگران در مورد کارهای او تصمیم می گیرند و او مجبور می شود که دستور آنها را اجرا کند.
 • میز و دفتر کار افراد پیروز، همیشه مرتب و منظم است.
 • نویسنده های پیروز همیشه در وقت مشخصی شروع به نوشتن می کنند.
 • در شرکت های پیروز اشیا در جای مناسب و مشخص قرار گرفته است و کارکنان سر کارشان غیبت نمی کنند.

نکته: داشتن نظم در کارهای جمعی و اداری ضروری تر است چون عدم توجه به این امر، موجب ناراحتی دیگر اعضای گروه و مردم می شود. نبود انضباط در کارهای اداری و جمعی موجب می شود کارهایی را انجام دهیم که احتیاج به انجام آنها نبوده در نتیجه هزینه موسسه یا اداره زیاد می شود که ناراحتی و نارضایتی دیگر افراد را به همراه دارد.

راهکارهایی برای منظم بودن

1- یادداشت کردن

 • همیشه افرادی هستند که همه تولدها را به یاد داشته و برای هر مناسبتی را تبریک می گویند. آنان برای یادآوری تاریخ های مهم از حافظه خود استفاده نمی کنند بلکه وقایع را یادداشت می کنند. شما نیز عادت کنید که همه چیز را بنویسید: لیست خرید، سوغاتی و هدایا، تاریخ و روزهای مهم مثل قرارملاقات ها و روزهای تولد. به عنوان یک آزمایش، سعی کنید اسامی افرادی که با آنها ملاقات کرده اید را بنویسید. با این روش، شما اسامی افراد بیشتری را به یاد خواهید داشت.

2- برنامه ریزی کردن

 • افراد منظم وقت خود را هدر نمی دهند. آنها بر این باورند که نظم در کارها با بهره وری ارتباط مستقیم دارد. بنابراین برای هر روز و هر هفته خود جداولی را درست می کنند، مهلت سررسید کارها را مشخص می کنند و به اهداف خود دست پیدا می کنند. در یک زندگی شلوغ و بهم ریخته، شما وقت کافی برای رسیدن به اهدافتان را ندارید. به عنوان یک آزمایش، به لیست کارهای خود نگاه کنید و یا یک لیست برای خود درست کنید، کارهایی که می خواهید در زندگی خود انجام دهید را بنویسید، سپس کارهایی که برای رسیدن به آنها باید انجام دهید را نیز یادداشت کنید.

3- عقب نینداختن کارها

 • سستی نکنید و اگر می خواهید که زندگی شما استرس و دشواری های کمتری داشته باشد پس هر چه سریع تر آن را سازماندهی کنید. به موقع انجام دادن کارها وظایف شما را سبک تر خواهد کرد. به عنوان تمرین، به یک مورد که باید در زندگی خود نظم و سازماندهی دهید، فکر کنید، آن را بنویسید و اینکه چه موقع می توانید آن را انجام دهید و برای رسیدن به آن به چه چیزهایی احتیاج دارید. اگر می توانید همین حالا آن را انجام بدهید پس اینکار را بکنید.

4- هر چیز را در جای خود قرار دادن

 • افراد منظم بوسیله قرار دادن وسایل در محل مناسب و برچسب زدن در فضاهای نگهداری این وسایل، محیط اطراف خود را مرتب نگه می دارند. این عمل دسترسی شما را به وسایل مورد استفاده تان آسان می کند، و مانع از بهم ریختگی و شلوغی قفسه ها و فضاهای اطراف شما می شود. در پیدا کردن فضا برای وسایل خود خلاق باشید. برای تمرین می توانید، یک بخش از منزل خود را انتخاب کنید تا دوباره آن را سازماندهی کنید. اگر وسایل پراکنده ای وجود دارند، آنها را دسته بندی کنید. روی آن برچسب بزنید و آن را در جای مناسب بگذارید.

5- سامان دهی کردن

 • در هفته اوقاتی را به مرتب کردن اختصاص دهید. افراد منظم در هفته اوقاتی را به این کار اختصاص می دهند. باید بدانید که وسائل به خودی خود مرتب نمی شوند، بلکه باید به طور پیوسته و مداوم مرتب شوند. یک زمان مناسب برای مرتب کردن وسایل خود در نظر بگیرید و این کار را انجام دهید.

6- نگه داشتن وسایل مورد احتیاج

 • وسایل بیشتر منجر به شلوغی بیشتر می شود. افراد منظم فقط وسایلی که احتیاج دارند و از آنها استفاده می کنند را نگه می دارند. وسایل کمتر به این معناست که شما از داشتن و استفاده کردن آنها لذت بیشتری می برید و احساس بهتری دارید تا اینکه نصف وسایلتان به خاطر بی استفاده ماندن خاک بگیرند. بهتر است از شر برخی از وسایل اضافه خلاص شوید.

7- ارزان خری نکردن

 • به جای خرید بدون برنامه چیزهای ارزان، چیزهایی که واقعا احتیاج دارید را یادداشت کرده و آنها را تهیه کنید. افراد منظم تحت تاثیر تبلیغات غلط قرار نمی گیرند زیرا وسایل حراجی فقط باعث شلوغی می شوند.

8- واگذار کردن کارها به دیگران

 • چیزهایی که استرس زا هستند کم کم باعث بی نظمی می شوند. به عنوان یک آزمایش، به لیست کارهای خود نگاه کنید، کارهایی را پیدا کنید که می توانید آنها را حذف کنید یا به شخص دیگری واگذار کنید. حالا استرس اینکه می بایست آن کارها را انجام دهید از بین رفته است.

برای داشتن زندگی هدفمند، داشتن نظم و انضباط لازم است. بدون انضباط نمی توان با مسائل زندگی مقابله کرد. ما از طریق انضباط است که اقدامات سالم و مناسب را برای رسیدن به هدف انجام می دهیم و به همه جنبه های زندگی توجه می کنیم.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1272

به "راهکارهای ساده برای ایجاد نظم در زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای ساده برای ایجاد نظم در زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید