خودروی Dos-A-Dos قدیمیترین خودروی جهان که کار میکند

به گزارش واندر هنگر، تاریخچه خودرو تا به امروز دستخوش تحولات بسیاری بوده است، اما این تحولات هم نتوانسته خودروی Dos-A-Dos را بعد از 125 سال از حرکت بازدارد، این خودروی گرانقیمت قدیمی همچنان برای صاحبش کار میکند و قدمیترین ماشینی است هنوز هم سرپاست و حرکت میکند.

خودروی Dos-A-Dos قدیمیترین خودروی جهان که کار میکند

در سال 2011 قدیمی ترین اتومبیل مدل De Dion Bouton Et Trapardoux Dos-A-Dos که سال 1884 ساخته شده است به قیمت 4.62 میلیون دلار به فروش رسید. این اتومبیل کاملاً سالم بوده و سوخت آن غیر فسیلی و تنها آب است. علاوه بر این به خوبی از آن مراقبت شده و بیشتر عمر خود را تنها در تملیک یک خانواده بوده است.

امروزه ماشین های بخار بسیار کمی هنوز در حال حرکت هستند که بیشتر آن ها به قبل از پایان قرن نوزدهم مربوط می شوند. نکته جالب در مورد اتومبیل Dos-A-Dos این است که دوره رشد و افول سیستم های موتوری با احتراق خارجی را توآمان تجربه کرده است. با آغاز قرن نوزدهم دوران اتومبیل هایی که با موتور بخار حرکت می کردند به یکباره رو به افول گذاشت.

این قضیه تنها به سازندگان اتومبیل های Dos-A-Dos منحصر نبوده و بسیاری از سازندگان ماشین های بخار دیگر به سرنوشت مشابهی دچار شدند. قبل از این که این اتومبیل ها بتوانند به حرکت در بیایند، تکنولوژی و نوآوری آرزوهای آنان را نقش بر آب کرد.

بوتون (Bouton) و تراپاردوکس (Trapardoux)

بوتون و تراپاردوکس از سال 1883 تا 1894 و در دوران افول موتورهای بخار با هم در صنعت اتومبیل سازی حضور داشته و همکاری می کردند. در این دوره اختراع تکنولوژِی های جدید باعث شد که دوران موتورهای بخار به سر آمده و دوره موتورهای با سیستم احتراق داخلی آغاز شود. این دو بعد از اختلافات جزیی از هم جدا شدند اما قبل از سال 1984 تاریخ ساز شده بودند و تنها خود از موضوع خبر نداشتند. بوتون و تراپاردوکس هر دو مهندس بوده و قبل از راه اندازی کارخانه اتومبیل سازی De Dion Bouton Et Trapardoux در زمینه تولید اسباب بازی فعالیت داشتند. آن ها کارشان را با تولید موتور قایق آغاز کردند اما در ادامه به سمت طراحی موتور اتومبیل رفتند.

از شانس بد آن ها در آن زمان معلوم نبود که تکنولوژی به کدام سمت خواهد رفت. آن ها نیز مانند بسیاری دیگر از فعالان حوزه موتورهای بخار فکر می کردند که در ابتدای راه موتورهای بخار هستند. البته بوتون تغییرات را حس کرده بود اما تراپاردوکس همچنان عقیده داشت که باید روی موتورهای بخار متمرکز باشند. در سال 1894 این دو از هم جدا شدند. تراپاردوکس به تولید موتورهای بخار ادامه داد اما بوتون به طراحی و تولید موتورهای دارای سیستم احتراق داخلی روی آورد.

به هرحال آن ها موفق شدند که 20 اتومبیل سه چرخه با نام Dos-A-Dos را از خود به یادگار بگذارند.

Dos-A-Dos

در سال 1887 بوتون و تراپاردوکس وارد اولین مسابقه اتومبیل رانی جایزه ای جهان شدند که مسافت بین لندن و برایتون را شامل می شد. این مسافت 20 مایل بود و تنها یک اتومبیل توانست مسیر مسابقه را با موفقیت به پایان برساند. جالب این که اتومبیل Dos-A-Dos تنها 20 مایل را می توانست با یک تانک آب طی کند.

اتومبیل Dos-A-Dos در آن روز رکورد سریع ترین اتومبیل دارای موتور بخار را با سرعت 37 مایل بر ساعت به خود اختصاص داد. اما بوتون و تراپاردوکس نمی دانستند که این تنها باری نخواهد بود که اتومبیلشان تاریخ سازی خواهد کرد.

باید اذعان کرد که اتومبیلی که در سال 1987 برنده اولین مسابقه اتومبیل رانی جهان شد همان اتومبیلی نیست که امروزه هنوز نیز فعال است. بوتون و تراپاردوکس 20 دستگاه دیگر از این اتومبیل ها تولید کرده بودند. از این تعداد تنها 6 دستگاه باقی مانده که فقط یک دستگاه از آن ها توانایی حرکت دارد. این اتومبیل در سال 2011 بعد از این که به مدت 81 سال در دست یک خانواده خاص بود به مزایده گذاشته شد. خریدار دو برابر قیمتی که حراج کننده انتظار داشت را ارائه داد که رقمی نزدیک به 5 میلیون دلار بود (دقیقاً 4.62 میلیون دلار).

قیمت این اتومبیل در سال های اول ساخت آن حدود 1.800 تا 5.000 دلار بوده است که به حساب امروز مبلغی بالغ بر 50.000 تا 140.000 دلار خواهد شد. اگر قیمت اولیه این اتومبیل را 5.000 دلار در نظر بگیریم با فروش 4.6 میلیون دلاری خود حدود 924 درصد سود داشته است.

سوال جالب و بی جواب در مورد اتومبیل Dos-A-Dos این است که چند سال دیگر نیز کار خواهد کرد؟

منبع: historygarage.com
انتشار: 2 تیر 1397 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 4

به "خودروی Dos-A-Dos قدیمیترین خودروی جهان که کار میکند" امتیاز دهید

2 کاربر به "خودروی Dos-A-Dos قدیمیترین خودروی جهان که کار میکند" امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروی Dos-A-Dos قدیمیترین خودروی جهان که کار میکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید