خواب روزانه چه بلایی سرتان می آورد؟

به گزارش واندر هنگر، دکتر علی زکی ئی با بیان اینکه بدن یک ساعت بیولوژیک داشته که فعالیت های خود را بر اساس آن تنظیم می نماید، گفت: این ساعت بیولوژیک خود را با تابش نورخوشید وفق داده و بر اساس آن ترشح هورمون های بدن را تنظیم می نماید. بنابراین هرگونه جابجایی در ساعت خواب افراد، بدن را دچار اشتباه نموده و موجب اختلال در ترشح هورمون های بدن می گردد.

خواب روزانه چه بلایی سرتان می آورد؟

زکی ئی با مضر دانستن خواب روزانه گفت: خواب فقط مختص شب است و در طول مدت خواب شبانه هورمون های مورد احتیاج ترشح می گردد و اگر فردی در طول روز بخوابد بدن به تصور اینکه شب شده دستور ترشح هورمون داده و این امر مشکلاتی برای بدن بوجود می آورد.

وی اضافه کرد: تحقیقات بسیاری مضر بودن خواب روزانه را تایید نموده و این خواب می تواند آسیب هایی برای بدن به همراه داشته باشد که از جمله آن می توان به اختلال در ترشح هورمون های بدن، ایجاد اشکال در ضربان قلب، ضعیف شدن سیستم ایمنی و افزایش احتمال ابتلا به انواع سرطان اشاره نمود.

این پژوهشگر اختلالات خواب گفت: متاسفانه بسیار شایع شده که افراد و بویژه کارمندان بعد از برگشت از سرکار و آمدن به خانه سریعا می خوابند، در صورتی که این خواب روزانه بسیار برای آنها مضر است و می تواند در کوتاه مدت آنها را پرخاشگر و بدخلق نموده و در بلندمدت ابتلا به بیماری های مختلف را رقم بزند.

زکی ئی گفت: در متون گذشته هم هیچ وقت صحبت ازخواب روزانه نشده و فقط از چرت روزانه صبحت به میان آمده چیزی شبیه خواب قیلوله که قبل از ظهر و به مدت چند دقیقه است و فرد وارد خواب عمیق نمی گردد.

وی اضافه کرد: افرادی که در طول روز و بویژه ظهر و بعدازظهر می خوابند، وقتی بلند می شوند حتی خاطرشان نیست که چه ساعتی از شبانه روز است و برای چند لحظه ای گیج و منگ هستند که این ها همه علائم هشدار دهنده از سوی مغز است که نشان می دهد ساعت بیولوژیک بدن به هم ریخته است.

زکی ئی گفت: بعضی افراد تصور می نمایند اینکه هشت ساعت در طول شبانه روز بخوابند کافی است و مهم نیست چه زمانی بخوابند. بطور مثال تقسیم بندی می نمایند که شش ساعت شب خوابیدم و دو ساعت هم روز بخوابم که مجموعا هشت ساعت گردد. درحالیکه خواب روز حتی اگر چند ساعت باشد به هیچ وجه جایگزین یک ساعت خواب شب هم نمی گردد و علاوه بر این با آسیب هایی برای بدن همراه است.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 آذر 1402 بروزرسانی: 5 آذر 1402 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 2282

به "خواب روزانه چه بلایی سرتان می آورد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "خواب روزانه چه بلایی سرتان می آورد؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب روزانه چه بلایی سرتان می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید