تظاهرات در هنگ کنگ، زندگی مردم را مختل نکرده است

به گزارش واندر هنگر، با وجود اعتراضات هنگ کنگ که در پی لایحه استرداد مجرمان به چین شروع شد و همچنان ادامه دارد، زندگی در این شهر متوقف نشده و به روال سابق در جریان است.

تظاهرات در هنگ کنگ، زندگی مردم را مختل نکرده است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

بسیاری از روزنامه های هنگ کنگ روز دوشنبه عکسی را در صفحه های اول خود منتشر کردند که افسر پلیسی با لباس ضدشورش را نشان می داد که اسلحه خود را به سمت معترضان نشانه گرفته بود. این عکس در تلویزیون های سراسر جهان بازتاب داشت و لحظه ای تأثیرگذار از ماه ها تظاهرات در هنگ کنگ را به تصویر کشید که اغلب از آن به عنوان تظاهرات فلج نماینده و آشوبگرانه در این شهر هفت میلیونی یاد می گردد. اما تصاویر دیگر از شهر هنگ کنگ حاکی از آن است که با وجود اعتراضات مردم، زندگی تقریباً به شکلی عادی در جریان است.

هنگ کنگ که در ساحل جنوبی چین قرار گرفته است، طبق روال سابق فعالیت می نماید، دستگاه های خودپرداز به مشتریان پول می دهند و معاملات در بازار بورس ادامه دارد، هرچند که از ماه ژوئن 300 میلیارد دلار از ارزش بازار آن کاسته شده است و بسیاری از اقتصاددان ها پیش بینی می نمایند که این منطقه به زودی دچار رکود گردد. رستوران های مدرن این شهر همچنان رزرو می گردد و فروشندگان خیابانی مشغول فروش وسایل خود هستند. به غیر از موارد معدودی، قطارها سر ساعت حرکت می نمایند و فرودگاه شهر که هفتمین فرودگاه شلوغ جهان است، نیز به مسافران خدمات رسانی می نماید؛ هرچند که معترضان گفته اند که روز یکشنبه مجدداً فرودگاه را مختل خواهند کرد.

وکلا، کارمندان دولت، حسابداران، معلمان و کارمندان هواپیمایی، همگی در هفته های اخیر اقدام به برپایی تظاهرات نموده اند که از احساسات گسترده ضددولتی حکایت دارد، هرچند پس از ساعتی به سر کار خود بازگشتند تا نشان دهند که حضور در محل کار همچنان اولویت اصلی آن ها است. سال تحصیلی طبق برنامه، هفته آینده آغاز خواهد شد. با این حال، تعطیلی حمل ونقل سراسری و اعتصاب های عمومی هنوز محقق نشده است. جفری مک، کارمند 33 ساله یک فروشگاه ماهی در منطقه کاولون، می گوید:

مردم شهر هنوز در حال خوردن غذا و کارکردن است. کارمندانی که برای صبحانه خود خرید می کردند، هنوز هم هر روز صبح به اینجا می آیند و مثل همواره به سر کارشان می روند. به خاطر مشکل بزرگی که در هنگ کنگ پیش آمده است، ما زندگی خود را کنار نمی گذاریم. همه ما نگران هستیم، اما زندگی ادامه دارد.

نگرانی ها جدی هستند. اکثر ساکنان هنگ کنگ تاکنون شرایطی مشابه امروز را ندیده اند. طبق سیاست یک کشور، دو نظام، هنگ کنگ که تا سال 1997 مستعمره بریتانیا بود، به چین برگردانده شد، هرچند دهه ها آزادی و استقلال نسبی امیدوارنماینده آن هیچ گاه تا به این زمان شنماینده نشده بود. معترضان مطمئن هستند که با وجود هرج ومرج ها، سوپرمارکت های 7-ایلون و مک دونالد همچنان باز خواهند بود، معترضان از 7-ایلون به عنوان درمانگاه استفاده می نمایند که در دفع گازهای اشک آور فوق العاده عمل نموده است و مک دونالد نیز با توزیع غذا و آب به معترضان گرمازده یاری می نماید. برای بسیاری از صدها هزار نفر ساکن هنگ کنگ که به اعتراضات می پیوندند، این تظاهرات یک نوع فعالیت آخر هفته به حساب می آید و با فرارسیدن روز دوشنبه، همه دوباره به سر کار خود برمی گردند. کارن لائو، دانشجوی 22 ساله، می گوید:

زندگی ما در طول هفته خیلی طبیعی است. همین آدینه گذشته من به همراه دوستانم به آرایشگاه رفتیم و بعد هم غذای ژاپنی خوردیم. به نظر خنده دار می رسد، چون در روز بعد با گاز اشک آور و خطرات جانی روبرو بودیم. فکر می کنم همین موضوع، اعتراضات ما را خاص نموده است. همه ما مرمی عادی هستیم که زندگی عادی خود را داریم.

اهالی هنگ کنگ به دنبال تغییر هستند، پکن هم تمایلی به فشار بیشتر به هنگ کنگ ندارد و به جای سرکوب خونین، سیاست بن بست را در پیش گرفته است. حتی دولت محلی هم نمی داند که آیا این تظاهرات را تهدیدی روبه رشد توصیف کند یا تمرینی محتاطانه. به محض اینکه وزارت امور خارجه آمریکا به مسافران آمریکایی برای سفر به هنگ کنگ هشدار دارد، مقامات هنگ کنگ اعلام کردند که این شهر همچنان پذیرای گردشگران است و در اعتراضات مسالمت آمیز، پیشینه ای طولانی دارد. دولت هنگ کنگ در بیانیه ای گفته است:

تأثیر این برخوردهای غیرقانونی فقط به منطقه کوچکی در نزدیکی مسیرهای راهپیمایی محدود شده است و گسترده نیست.

باوجود ادعای پکن که معترضان را به کوشش برای انقلاب رنگی متهم می نماید، مشابه آنچه که در کشورهای خاورمیانه و اروپای شرقی رخ داد، هیچ نشانه ای از ناپایداری سیاسی یا فروپاشی جامعه مدنی که از ویژگی های شاخص چنین وقایعی است در این اعترضات به چشم نمی خورد. در هیچ یک از وقایع هنگ کنگ نمی توان گفت که اعتراضات، اندک یا ناموفق بوده و خسارت های اقتصادی یا خشونت چشمگیری رخ داده است.

با اینکه فروشگاه ها شاید برای انجام تجارت باز باشند، اما آن دسته که با گردشگران خارجی و بازدیدنمایندگان سرزمین اصلی چین سروکار دارند، در تنگنا قرار گرفته اند. علاوه بر این، برندها و هتل های لوکس و خطوط هوایی نیز شاهد کاهش درآمد خود بوده اند یا انتظار می رود که چنین اتفاقی را تجربه نمایند. گردشگران نیز احتمالاً به خاطر همین اعتراضات، سفر خود را به تعویق می اندازند. رونالد لام، سخنگوی شرکت هواپیمایی کاتای پاسیفیک، حامل پرچم هنگ کنگ، در بیانیه ای گفته است:

رویدادهای اخیر در دو ماه گذشته تأثیر چشمگیری بر تجارت مسافری ما در ماه ژوئیه نداشته است. با این حال، انتظار داریم در ماه آگوست و پس از آن اثر فوق العاده زیادی بر درآمد شرکت بگذارد؛ به خصوص که حجم مسافران تجاری و تفریحی به هنگ کنگ به میزان درخورتوجهی کاهش یافته است.

هزاران نفر از شهروندان هنگ کنگ از اوایل ماه ژوئن، هر هفته به خیابان ها آمده اند، در واقع اولین تظاهرات در اعتراض به لایحه استرداد زندانیان به سرزمین چین آغاز شد، جایی که حزب کمونیست کنترل دادگاه ها را در اختیار دارد. از آن موقع به بعد، درخواست معترضان فراتر از لغو لایحه مذکور رفته و شامل حق رأی و تحقیق درباره ادعاهای مطرح شده راجع به خشونت پلیس شده است.

اکثر معترضان رفتار مسالمت آمیزی داشته اند، برگزارنمایندگان نیز برای انجام این اعتراضات مجوزهای لازم را گرفته و تظاهرات نمایندگان هم اغلب در همان مسیرهای موردتأیید پلیس حرکت نموده اند. با اینکه اخیراً عناوین خبرها به تظاهرات غیرمسالمت آمیز صدها هزار نفر اشاره نموده است، اما فقط چند صد نفر بوده اند که جاده ها را بسته، اموال را تخریب نموده و با پلیس درگیر شده اند. در همین ماه، پلیس فقط در یک روز بیش از 800 قوطی گاز اشک آور علیه معترضان استفاده نموده است. در ماه ژوئیه، معترضان با حمله به مجلس قانون گذاری محلی، پنجره ها را شکستند و روی دیوارها گرافیتی کشیدند.

معترضان هنگ کنگی، پلیس را به اعمال خشونت بیش از حد و اجازه به لباس شخصی های دارای مصونیت، برای تعرض به تظاهرات نمایندگان متهم نموده اند. پلیس می گوید که نسبت به معترضان، نهایت خویشتن داری را نشان داده است، در صورتی که بعضی از معترضان با سلاح های موقت (ابزاری مانند بطری نوشیدنی که اسلحه نیستند، اما می توان از آن به عنوان اسلحه استفاده کرد) به پلیس حمله نموده اند. به عنوان مثال، در تصویر پلیسی که تفنگ خود را به سمت معترضان چماق به دست نشانه گرفته است، پلیس به کسی شلیک نمی نماید، هرچند یک نفر شلیک اخطار می نماید.

منبع: کجارو / nytimes.com
انتشار: 24 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 520

به "تظاهرات در هنگ کنگ، زندگی مردم را مختل نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات در هنگ کنگ، زندگی مردم را مختل نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید