تجمع اعتراضی مردم ترکیه در مقابل پایگاه هوایی اینجرلیک

به گزارش واندر هنگر، معترضان ترکیه ای با تجمع در مقابل پایگاه هوایی اینجرلیک که محل حضور نیروهای آمریکایی است، خواستار بسته شدن این پایگاه و خارج شدن نیروهای آمریکایی ظرف 15 روز شدند.

تجمع اعتراضی مردم ترکیه در مقابل پایگاه هوایی اینجرلیک

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در ادامه پاسخ به اظهارات جو بایدن رئیس جمهور آمریکا درباره به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه، روز گذشته اتحادیه جوانان ترکیه به همراه جمعی از معترضان ترکیه ای در مقابل پایگاه اینجرلیک ترکیه در استان آدانا که محل حضور نیروهای نظامی و بمب های هسته ای آمریکاست تجمع کردند.

معترضان خواهان بازگشت این پایگاه به نیروهای مسلح ترکیه و بیرون راندن نیروهای آمریکایی شدند.

سردار اسکوپلو معاون رهبر حزب وطن در این تجمع خواهان پاسخ قاطع دولت به اظهارات بایدن شده و اضافه کرد: پایگاه اینجرلیک، نیم قرن است که تبدیل به لانه جاسوسی و ترور و نیز مرکز فتنه شده است.

وی اضافه کرد: این مرکز لانه جریان فتح الله گولن و پایگاه حمله به کشورهای خاورمیانه شده است. ما خواهان این هستیم که اینجرلیک و کورجیک به سرعت به نیروهای مسلح کشورمان بازگردانده شوند. نیروهای نظامی آمریکایی باید ظرف مدت 15 روز کشورمان را ترک نمایند.

معترضان در روز دوشنبه نیز در مقابل سفارت و کنسولگری آمریکا در آنکارا و استانبول تجمع نموده و خشم خود را نسبت به اظهارات رئیس جمهور این کشور اعلام نموده بودند.

معترضان که اتحادیه جوانان ترکیه و حزب وطن را شامل می شدند، این اظهارات را یکی دیگر از شاخه های حملات آمریکا به ترکیه ذکر کردند.

آنها موضوع نسل کشی را یک موضوع حقوقی و قضائی خواندند که باید به وسیله محافل حقوقی مورد آنالیز قرار بگیرد و رئیس جمهور آمریکا در این خصوص صلاحیتی ندارد.

معترضان هدف از این اقدامات را سرنگونی دولت حاکم در ترکیه دانسته و خواهان برخورد قاطع تر با اقدامات ضد ترکی بایدن شدند.

پایگاه هوایی اینجرلیک یک فرودگاه نظامی متعلق به نیروی هوایی ترکیه در شهر آدانا در جنوب ترکیه است که حدود 5 هزار خدمه نظامی نیروی هوایی آمریکا و وابستگان شان در آن مستقر هستند. همچنین بیش از 50 بمب هسته ای از نوع B61 در این پایگاه قرار گرفته است.

این پایگاه در سال 1951 ساخته شد و از آن موقع به صورت مشترک در اختیار نیروهای ترکیه ای و آمریکایی قرار گرفته است. ناتو نیز از این پایگاه هوایی استفاده می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1651

به "تجمع اعتراضی مردم ترکیه در مقابل پایگاه هوایی اینجرلیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجمع اعتراضی مردم ترکیه در مقابل پایگاه هوایی اینجرلیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید