تامین محل امن برای زنان خشونت دیده

به گزارش واندر هنگر، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران با بیان اینکه درسال گذشته 182 نفر از زنان خشونت دیده از خدمات خانه امن دولتی و غیردولتی استفاده نموده اند، درخصوص همکاری سازمان بهزیستی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در حوزه های مددکاری اجتماعی، روانشناسی و خدمات حقوقی آموزش های تخصصی ارائه می گردد؛ البته در تمامی حوزه های فوق، رویکرد توان افزایی خدمت دهندگان و آشنایی با نظریه های نوین توانمندسازی در نظر گرفته می گردد. با توجه به اینکه این دوره ها در حال برگزاری است، انتظار می رود که تاثیرات بسزایی را در فرایند خدمت رسانی داشته باشد.

تامین محل امن برای زنان خشونت دیده

مهدی خانکه در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه زنان خشونت دیده به دلیل خشونت به صورت موقت از منزل بیرون آمده و به مراکز خانه امن مراجعه می نمایند و سعی می گردد مجددا به دامان خانواده بازگردانده شوند، گفت: درسال 1399، 182 نفر از زنان خشونت دیده از خدمات خانه امن دولتی و غیردولتی استفاده کردند.

وی در پاسخ به این سوال که زنان خشونت دیده بعد از چه مدتی از خانه های امن خارج می شوند؟ شرح داد: هدف کلی طرح خانه های امن، حمایت و ساماندهی مجدد خانواده و بازسازی نظام خانواده ای است که دچار بحران خشونت شده که این مهم را به وسیله توانمندسازی زنان تحت خشونت خانگی به انجام می رساند چرا که همانطور که همگی معتقدیم در خانواده ایرانی وجود زن نقش مهمی در تحکیم خانواده دارد، لذا هرگونه آسیب بر او مصداق آسیب بر خانواده و بالطبع جامعه است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران از اهداف دیگر این طرح را تامین محل امن جهت زنان در معرض خشونت یا خشونت دیده و فرزندان آنها، مداخله در مشکل یا شرایط فرد خشونت دیده یا در معرض خشونت به منظور ارتقاء سطح دانش و مطلعی آنها و خانواده هایشان و یاری به درک موقعیت خود در شرایط خشونت زا و به کارگیری شیوه های پیشگیرانه، ارتقاء توانمندی های زنان در معرض خشونت و خشونت دیده و خانواده هایشان جهت مقابله با مسائل فردی و اجتماعی در شرایط بحرانی به وسیله ارائه خدمات تخصصی به موقع و اطلاع رسانی و مطلع سازی عمومی در رابطه با خشونت علیه زنان، نشانه ها و راهکارها عنوان نمود.

خانکه با اشاره به اینکه در این مراکز در چند قالب خدمات تخصصی (خدمات روزانه و خدمات شبانه) عرضه می گردد، به خدمات روزانه اشاره و اظهار کرد: در شرایطی که زن خشونت دیده یا در معرض خشونت ناچار است به همان منزلی برگردد که در آن جا در معرض خشونت است، مددکار اجتماعی در قالب ارائه طرح ایمنی که با یاری مراجعه نماینده تهیه می نمایند، مواردی را برای ایمنی وی ارائه می نماید. زیرا همواره احتمال تکرار خشونت وجود دارد.

به گفته وی، طرح ایمنی برای هر فرد به صورت اختصاصی با توجه به شرایط فرهنگی، سن قربانی، سن فرزندان، نوع خشونت و منابع حمایتی قربانی طراحی می گردد. همچنین خدمات نگهداری در شرایطی که زن خشونت دیده یا در معرض خشونت در خطر امنیت جانی بوده و امکان بازگشت به محل زندگی و یا محلی که در آن خشونت می دیده است، نباشد، به صورت موقت در خانه امن همراه با فرزند خود، ـ دختر بدون محدودیت سنی و پسر تا بالای سن بلوغ ـ (با اخذ حکم قاضی) نگهداری می شوند. این خدمات شامل خدمات مددکاری اجتماعی، روان شناسی، حقوقی و پزشکی است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران ادامه داد: برای هر یک از خدمت گیرندگان طرحی یاریی با هدف توانمندسازی برنامه ریزی می گردد که بر اساس دستورالعمل اجرایی مدت اقامت خدمت گیرندگان در خانه امن چهار ماه است که با توجه به فرآیند توانمندسازی شان و تصمیم تیم تخصصی مرکز تا یک دوره دیگر یعنی 4 ماه دیگر قابل تمدید است.

خانکه در ادامه درخصوص همکاری سازمان بهزیستی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در این رابطه نیز شرحاتی ارائه داد و گفت: در حوزه های مددکاری اجتماعی، روانشناسی و خدمات حقوقی آموزش های تخصصی ارائه می گردد؛ البته در تمامی حوزه های فوق، رویکرد توان افزایی خدمت دهندگان و آشنایی با نظریه های نوین توانمندسازی در نظر گرفته می گردد. با توجه به اینکه این دوره ها در حال برگزاری است، انتظار می رود که تاثیرات بسزایی را در فرایند خدمت رسانی داشته باشد، اما چون دوره در حال برگزاری است. درخصوص اثر بخشی آن بعد از اتمام دوره و ارزیابی آن امکان پذیر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1660

به "تامین محل امن برای زنان خشونت دیده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین محل امن برای زنان خشونت دیده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید