بهترین روش ساخت دماسنج ساده چیست؟

به گزارش واندر هنگر، خبرنگاران | سرویس علوم - دماسنج ها اطلاعات ارزشمندی را در اختیار ما قرار می دهند، مثلاً وقتی که به تعطیلات می رویم باید کدامیک را همراه داشته باشیم، لباس شنا یا پانچو. دو نوع مقیاس دمای شناخته شده در سطح دنیا وجود دارند: فارنهایت و سلسیوس. اکثریت جمعیت ایالات متحده آمریکا از مقیاس فارنهایت استفاده می نمایند، و این در حالی است که دانشمندان و مردم دیگر کشور ها استفاده از مقیاس سلسیوس را ترجیح می دهند. عدد های یکسان این دو مقیاس مختلف بر دما های بسیار گوناگونی دلالت دارند، برای مثال، دمای یک اتاق با هوای معتدل، 22 درجه سلسیوس است؛ اما اگر دمای هوای اتاقی 22 درجه فارنهایت باشد، بدانید که دما به نقطه انجماد کاهش یافته و انگشتان شما به سرعت در آن دما یخ خواهند زد.

بهترین روش ساخت دماسنج ساده چیست؟

مقیاس های اندازه گیری دما ابزار های مطلوب و سرگرم نماینده ای هستند، اما آنالیز روش اندازه گیری تغییرات دمایی لذت بخشتر خواهد بود. قسمت اصلی هر دماسنجی، مایع داخل آن است. این مایع با حرکت خود به سمت بالا و پایین، عدد های متفاوتی را نمایش می دهد. اما چه عاملی باعث حرکت مایع به صورت عمودی می گردد؟ دانشمندان از چه روشی برای انتخاب جنس این مایع استفاده نموده اند؟

در این مقاله روش ساخت دماسنج را به شما یاد خواهیم داد. شما همچنین از طریق ساخت سه دماسنج متفاوت، که در هر کدام از مایع مختلفی استفاده شده است، فرا خواهید گرفت که چه مایعی دارای بهترین کارکرد در دماسنج است.

صورت مسئله

روش اندازه گیری دما توسط دماسنج چیست؟

مواد لازم

 • یخچال
 • دست کم سه عدد بطری شیشه ای یا شیشه دهن گشاد کوچک و هم اندازه. توجه کنید که بطری یا شیشه ها باید دارای سرپوشی فلزی باشند. (شیشه های دهن گشاد غذای کودک برای این منظور عالی هستند).
 • فرد عظیمسال کمک دهنده
 • میخ کوچک
 • چکش
 • نی نوشیدن مایعات (هرچه نی باریکتر باشد، بهتر است. همزن های کوچک و توخالی نوشیدنی ها گزینه بسیار مناسبی هستند. نی های شفاف بهتر اند، چون اجازه دیدن مایع درون آن را به شما می دهند)
 • نوار ماسک
 • نشانگر ضد آب
 • خاک رس
 • الکل
 • رنگ غذا
 • قاشق

مواد اختکمک

 • آب گرم (باید فقط اندکی از آب ولرم استحمام گرمتر باشد)
 • جام مقاوم در برابر گرما یا فنجان عظیم

فرایند کار

 1. ظرف الکل و آب را در یخچال بگذارید تا خنک شوند.
 2. هر سه شیشه دهن گشاد خود را با استفاده از نوار ماسک و نشانگر ضد آب علامت گذاری کنید. باید کلمه آب را روی بطری اول بنویسید، بطری دوم را با کلمه الکل علامت گذاری کنید و در نهایت عبارت آب + الکل را روی سومین بطری حک کنید. در این آزمایش، جنس مایع دماسنج به انتخاب شخص شما بستگی دارد. نباید فکر کنید که ما می خواهیم تمام ویژگی های دماسنج شما بنا به انتخاب ما و یکسان باشد.
 3. سرپوش هریک از شیشه های دهن گشاد را بردارید.
 4. یک میخ کوچک را برداشته و از طریق چکش عظیمسالان خود آن را به مرکز هریک از سرپوش ها بکوبید. توجه کنید که سوراخ های ایجاد شده باید قطری تقریباً یکسان با قطر نی های شما داشته باشند.
 5. به دقت یک نی را از میان هریک از سوراخ ها عبور دهید. نی ها باید به راحتی از سوراخ ها بگذرند و فشاری به آن ها وارد نگردد. دقت کنید که باید دست کم یک اینچ از نی در قسمت پایینی سرپوش قرار بگیرد. البته این میزان مطابق اندازه بطری متغیر است، پس آن را با دقت تنظیم کنید.
 6. از خاک رس برای چسباندن کامل پایه نی به سرپوش بهره ببرید، چون اگر هوا از سوراخ اطراف نی عبور کند، دماسنج عمل نخواهد کرد! به نظر شما دلیل آن چیست؟
 7. ظرف دارای برچسب آب را با آب خنک پر کنید.
 8. دو قطره رنگ غذا اضافه کنید و ظرف را چند مرتبه تکان دهید.
 9. سرپوش را طوری تنظیم کنید که حدأقل 2/1 اینچ قسمت پایینی نی در مایع قرار گیرد. توجه کنید که نباید قسمت پایینی نی با سطح زیرین بطری تماس پیدا کند.
 10. سرپوش را محکم پیچ دهید و مطمئن شوید که سوراخ موجود در سرپوش هنوز هم با خاک رس محکم بسته شده است. ما می خواهیم اطمینان به دست آوریم که هیچ هوایی وارد ظرف شیشه ای نمی گردد.
 11. ارتفاع مایع داخل نی را اندازه گیری کنید و سپس دماسنج را دوباره در یخچال قرار دهید.
 12. مراحل 6 تا 11 را عیناً تکرار کنید، اما این بار به جای آب از الکل خنک بهره ببرید.
 13. مکان خط مایع را بر روی نی ثبت کنید و سپس دماسنج را دوباره در یخچال قرار دهید.
 14. آب و الکل خنک را با هم مخلوط کنید (باید مقدار آب و الکل یکسان باشد). دقت کنید که مقدار واقعی به اندازه بطری شما بستگی دارد.
 15. مراحل 6 تا 11 را عیناً تکرار کنید، اما این بار از مخلوط آب و الکل برای ساخت دماسنج سوم بهره ببرید.
 16. مکان مایع را بر روی نی معین کنید و این دماسنج را نیز دوباره در یخچال بگذارید.
 17. اکنون دماسنج خود را در مکانی گرم قرار دهید. هر یک دقیقه سطح مایع را در هریک از نی ها تماشا کنید (این عمل را تا 10 دقیقه انجام دهید). اگر هیچ تغییری را مشاهده نکردید، مجدداً سوراخ های دماسنج خود را آنالیز کنید.

تذکر: اگر هنوز حرکت مایع را مشاهده نمی کنید، پس باید دماسنج خود را ظرف آب گرم قرار دهید و به این ترتیب تغییر دمای بیشتری را ایجاد کنید.

نتایج آزمایش

باید حرکت مایع در دماسنجی که با الکل ساخته اید، از انواع دیگر دماسنج ها سریعتر و قابل توجه تر باشد. دماسنج ساخته شده از آب آهسته ترین و غیر قابل توجه ترین حرکت مایع را داراست؛ و حرکت مایع در دماسنج ساخته شده از مخلوط آب و الکل از سرعتی در میان این دو برخوردار است. ممکن است نتایج شما متفاوت باشد، چون مهر و موم کردن سرپوش به گونه ای که کاملاً از ورود هوا جلوگیری کند، آسان نیست!

روش عمل دماسنج

در قسمت پایانی این مقاله روش عمل دماسنج را آنالیز می کنیم: همانطور که محیط پیرامونی دماسنج گرمتر می گردد، مایع درون آن نیز منبسط شده و به نقاط بالاتر لوله (نی) منتقل می گردد؛ و برعکس، وقتی که محیط پیرامونی دماسنج خنک تر می گردد، مایع درون آن منقبض شده و به نقاط پایینی آن انتقال می یابد. هنگامی که مایع منبسط می گردد به نی فشار وارد می نماید، چون تنها مکانی است که می تواند به آن وارد گردد. مایع نمی تواند هوا را از ظرف خارج سازد، چون آن را محکم مهر و موم نموده ایم!

اما پرسش این است که چرا الکل بهتر عمل می نماید؟ آب از سرعت انبساط و انقباض بسیار کمتری نسبت به الکل برخوردار است. آب می تواند انرژی فراوانی را جذب یا از دست بدهد و تغییر قابل توجهی هم در آن به وجود نیاید (و این یکی از دلایلی است که آن را به یک مکان زندگی عالی برای موجودات زنده تبدیل می نماید، اما همین نیز دلیل مناسب نبودن آن برای استفاده در دماسنج است).

ممکن است شما مایع های دیگری از قبیل: روغن یا صابون مایع را نیز آزمایش کنید. اگر قصد انجام چنین آزمایشی را دارید، احتمالاً کشف خواهید کرد که چرا در گذشته از مایع جیوه برای ساخت دماسنج ها بهره می گرفتند، ولی در حال حاضر از جیوه در این ابزار استفاده نمی نمایند.

منبع: setare.com
انتشار: 13 خرداد 1400 بروزرسانی: 13 خرداد 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1622

به "بهترین روش ساخت دماسنج ساده چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین روش ساخت دماسنج ساده چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید