باید مقررات واحدی در مرزهای ایران و عراق حاکم شود

به گزارش واندر هنگر، هیات تجاری عراقی به ریاست عبدالرزاق الزهیری با حضور در اتاق ایران با غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دیدار کرد. در این دیدار، ابتدا غلامحسین شافعی از جایگاه بخش خصوصی گفت و اینکه بخش خصوصی می تواند در جهت تعالی روابط اقتصادی دو کشور گام های محکمی بردارد.

باید مقررات واحدی در مرزهای ایران و عراق حاکم شود

شافعی گفت: مردم ایران به سرزمین و مردم عراق علاقه زیادی دارند و ما باید از این رابطه استثنایی در جهت توسعه روابط تجاری و اقتصادی استفاده کنیم. ما به عنوان کننده بخش خصوصی علاقه مند هستیم با کشور عراق روابط اقتصادی خود را توسعه و تعالی بخشیم که این به سطح رفاه عمومی مردم دو کشور کمک خواهد کرد.

او ادامه داد: خوشبختانه دولت های ایران و عراق هر دو دید و نگاه خوبی به استراتژی توسعه ای دارند و ما به عنوان بخش خصوصی می توانیم از این فرصت ها در جهت سرمایه گذاری های جدید در دو کشور استفاده کنیم.

او به موضوع ایجاد شهرک های صنعتی در مرزها اشاره کرد و گفت: البته کشورها مسائل و مسائل خاص خود را دارند ولی امیدوار هستیم که آینده بهتری برای بخش خصوصی دو کشور در پیش باشد. به این دلیل که هر دو کشور پتانسیل بالایی برای رشد و توسعه دارند.

شافعی به زمین های حاصلخیز در عراق اشاره کرد و گفت: ازآنجایی که عراق زمین های حاصلخیزی دارد ما می توانیم کشت فراسرزمینی را در عراق توسعه دهیم و این زمینه می تواند فرصت مطلوبی برای همکاری دوجانبه باشد.

شافعی گفت: یکی از ظرفیت های همکاری دو کشور حوزه حمل ونقل و ترانزیت است. توسعه حمل ونقل ریلی می تواند تحولی در روابط دو کشور ایجاد کند. به همین دلیل پیشنهاد می شود توسعه راه آهن شلمچه-بصره در اولویت دو کشور باشد.

شافعی به مسائل حوزه روابط بانکی اشاره کرد و گفت: باید این مسائل برطرف شود؛ فعالان اقتصادی در مرزهای دو کشور با مسائل زیادی روبرو می شوند. باید قوانین و مقررات مرزی و گمرکی واحدی بر مرزها حاکم باشد. ضمن اینکه بسته شدن بدون اطلاع مرزها آسیب زیادی به تجار می زند.

شافعی به موضوع ویزا بلندمدت هم اشاره کرد و گفت: باید این موضوع حل شود تا بتوانیم در حوزه مبادلات اقتصادی گام های محکم تری برداریم و باید اتاق های بازرگانی برای حل این مسئله فکری اساسی بکنند.

بعد از آن عبدالرزاق الزهیری، رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق از فرصت های اقتصادی میان دو کشور گفت: فرصت های اقتصادی زیادی علاوه بر حوزه تجارت در زمینه کشاورزی، صنعت و سرمایه گذاری وجود دارد. ما می توانیم زمینه همکاری مشترک مثل ساخت کارخانه را باهم داشته باشیم.

الزهیری گفت: حجم تجارت میان دو کشور با توجه به پتانسیل و فرصت های موجود، بسیار پایین است. البته من مخالف واردات و صادرات نیستم ولی معتقدم باید فرصت های سرمایه گذاری بین دو کشور ایجاد و تقویت شود.

او گفت: ما هم می دانیم که ایرانیان علاقه زیادی به بازارهای عراق دارند و از سرمایه گذاری استقبال می کنند. در حال حاضر بانک مرکزی عراق فرصت دو میلیارد دلار سرمایه گذاری گذاشته است که می توانیم از این فرصت بهره بگیریم.

او ادامه داد: البته درباره این موضع با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد هم گفت وگو شده است.

الزهیری درباره حل مسائل مسائل بین بانکی گفت: ما می توانیم صرافی هایی را در ایران و عراق که مورد وثوق و اعتماد کشورهاست، تعیین کنیم و از این طریق کار کنیم.

الزهیری به گذرگاه های مرزی اشاره کرد و گفت که گذرگاه هایی که در مرز اقلیم کردستان هستند مقررات خاص خود را دارند ولی مرزهای استان های جنوبی و مرکزی از قواعد یکسانی تبعیت می کنند و با ما هماهنگ هستند.

او به موضوع ویزا هم اشاره کرد و گفت: قرار است در کمیسیون اقتصادی درباره آن تصمیم گیری شود. شرکت های ایرانی مسائل خود را به وزاتخانه های مربوط ارائه دهند تا به مسائل آن ها رسیدگی شود.

الزهیری همچنین از تشکیل شوراکمک بازرگانی در عراق خبر داد که قرار است بعد از این در کنار اتاق های بازرگانی کارهای خوبی انجام دهند.

بعد از آن شافعی بار دیگر از پایداری روابط میان دو کشور گفت: باید در حوزه صنعت و کشاورزی و دیگر حوزه های صنعت سرمایه گذاری مشترکی انجام شود.

او موضوع حل مسائل ویزای تجاری را خبر خوبی خواند و پیشنهاد کرد برای حل مسائل تجار دو کشور مرکز داوری تشکیل شود که مسائل تجار در اتاق های بازرگانی حل وفصل شود.

بعد از آن رئیس اتاق بغداد از جایگاه بخش خصوصی دو کشور سخن گفت: دولت ها باید راستا فعالیت بخش خصوصی را هموار کنند. البته موضوع داوری هم بسیار مهم است و باید در این زمینه تدبیری اندیشیده شود.

او درباره بازار ایرانیان در بغداد گفت: عراق تصمیم دارد برای ایرانیان بازاری در بغداد در نظر بگیرد که می توانند در آنجا اجناس خود را ارائه کنند و سرمایه گذاری انجام شود. آن مکان حدود 600 واحد فروشگاهی با پارکینگ اختصاصی دارد و فرصت خوبی است که ایران می تواند استفاده کنند.

رئیس اتاق بغداد درباره فرصت های سرمایه گذاری در صنعت و کشاورزی گفت: این فرصت را باید هر دو کشور غنیمت بشمارند. امیدواریم این موضوع موردتوجه بخش خصوصی و دولت ها قرار گیرد. اتاق بغداد آمادگی دارد تا در هر سطحی هیاتی تجاری و اقتصادی از ایران را در عراق پذیرا باشد.

در سرانجام این دیدار رئیس اتاق ایران گفت: باید ابعاد پیشنهادهای هیات تجاری عراقی بررسی شود و امیدواریم درنهایت تصمیم های خوبی در این زمینه گرفته شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1415

به "باید مقررات واحدی در مرزهای ایران و عراق حاکم شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید مقررات واحدی در مرزهای ایران و عراق حاکم شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید