اگر هر روز آب میوه بخوریم چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

به گزارش واندر هنگر، آب میوه یکی از لذیذترین و سرحال کننده ترین نوشیدنی هایی است که می توانید در طول روز مصرف کنید. خصوصا بچه ها خوردن آب میوه را به میوه ترجیح می دهند. اما آیا مصرف روزانه آب میوه می تواند خطرناک باشد؟ یا اینکه مفید است و می توانیم آن را جایگزین میوه کنیم؟ در روز چقدر اجازه داریم که آب میوه بخوریم؟ در ادامه در خصوص مصرف روزانه آب میوه و سوالاتی که ممکن است در خصوص آن داشته باشید بیشتر بخوانید.

اگر هر روز آب میوه بخوریم چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

لیست محتوا

آب میوه چه ویژگی هایی دارد؟

آب میوه چیست؟

کالری آب میوه چقدر است؟

با مصرف روزانه آب میوه چه اتفاقی برای بدنمان می افتد؟

سالم ترین نوع آب میوه

خوردن آب میوه با شکم خالی

آب میوه یا میوه کامل

آب میوه چه ویژگی هایی دارد؟

قبل از اینکه در خصوص مزایا و معایب مصرف روزانه آب میوه بوانید بهتر است بدانید که این نوشیدنی لذیذ چه ویژگی هایی دارد. با توجه به این ویژگی ها می توانید تا حدودی مزایا و معایب آن را حدس بزنید.

آب میوه ممکن است طبیعی و تازه باشد یا اینکه در بسته بندی های کوچک و بزرگ از فروشگاه خریداری کنید. طبیعتا آب میوه تازه سالم تر از انواع بسته بندی است اما این روزها امکان و زمان کافی برای درست کردن آب میوه در خانه نداریم. به همین علت بسیاری از والدین برای بچه ها خود آب میوه های آماده تهیه می نمایند.

آب میوه ها را معمولا جایگزین سالمی برای میوه کامل نمی دانند چون آب میوه دارای میزان بیشتری قند، کالری بیشتر و فیبر کمتر است. این ویژگی ها باعث می گردد که بچه ها شما با خوردن آب میوه احساس سیری را تجربه ننمایند. به مرور زمان، این ویژگی منجر به افزایش وزن و چاقی می گردد.

در عین حال برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف منظم آب میوه می تواند مزایایی هم داشته باشد و باید در یک رژیم غذایی کامل و مغذی، جای داشته باشد. احتمالا سردرگم شده اید که بالاخره مصرف روزانه آب میوه مفید است یا مضر؟ در ادامه در خصوص این سوال از زبان متخصان تعذیه بیشتر بخوانید.

آب میوه چیست؟

اگر به فروشگاه های بزرگ مواد غذایی سر بزنید، قفسه های زیادی از فروشگاه به انواع آب میوه اختصاص یافته است. تمام محصولاتی که در دسته آب میوه در فروشگاه ها قرار می گیرند خودشان به چند بخش تقسیم می شوند.

آب میوه های خالص یعنی تمام محتوای آن آبِ میوه است و هیچ ماده دیگری به آن اضافه نشده است. این نوشیدنی ها بیشترین ارزش غذایی و کمترین قند و مواد افزودنی را دارند. این آب میوه ها می توانند میزان زیادی از ویتامین های مورد احتیاج بدن را تامین نمایند و مصرف آن ها توصیه می گردد. این نوشیدنی معمولا با فشار دادن و گرفتن آب خود میوه تهیه می شوند و هیچ ماده دیگری برای طعم دادن به آن اضافه نمی گردد.

دسته دیگری از آب میوه ها با عصاره میوه ها تهیه می شوند و در واقع نوشیدنی میوه ای هستند. برای درست کردن این نوشیدنی ها از آب و شکر و افزودنی های مختلف استفاده می گردد و از میوه و عصاره آن فقط برای طعم دادن به نوشیدنی استفاده می نمایند. این نوشیدنی ها که به عنوان آب میوه به فروش می رسند، ارزش غذایی ندارند. به هیچ وجه جایگزین میوه نمی شوند و نمی توانند ویتامین های مورد احتیاج بدن شما را تامین نمایند.

اگر در معرض ابتلا به دیابت باشید یا اضافه وزن داشته باشید نباید از این نوشیدنی ها بهره ببرید. مصرف آن برای بچه ها هم توصیه نمی گردد چون ممکن است به بهانه خوردن آب میوه، دادن میوه به کودک را فراموش کنید و از آن صرف نظر کنید.

البته برخی از نوشیدنی ها با ویتامین C، کلسیم و برخی مواد و ویتامین های دیگر غنی می شوند تا ارزش غذایی آن ها بالا برود ولی باز هم با توجه به افزودنی های دیگر و قند افزوده، انتخاب سالمی نیستند.

کالری آب میوه چقدر است؟

یکی از مسائلی که برای مصرف آب میوه عنوان می گردد کالری زیاد آن است. خیلی راحت می توانیم یک لیوان آب میوه را سر بکشیم و در کمترین زمان ممکن، کالری زیادی به بدن وارد کنیم در حالی که این نوشیدنی اصلا به ما احساس سیری نمی دهد. در ادامه میزان کالری و ارزش غذایی چند آب میوه را با هم مقایسه می کنیم:

آب سیب

یک لیوان آب سیب کالری و مواد مغذی زیر را برای بدن فراهم می نماید:

 • کالری: 114
 • چربی: 0 گرم
 • سدیم: 10 میلی گرم
 • کربوهیدرات: 28 گرم
 • فیبر: 0 گرم
 • قندها: 24 گرم
 • پروتئین: 0 گرم
 • ویتامین (C): 96 میلی گرم
 • ویتامین (A): 0 میلی گرم
 • کلسیم: 20 میلی گرم
 • پتاسیم: 250 میلی گرم

آب پرتقال

یک لیوان آب پرتقال کالری و مواد مغذی زیر را برای بدن فراهم می نماید:

 • کالری: 112
 • چربی: 0/5 گرم
 • سدیم: 3 میلی گرم
 • کربوهیدرات: 26 گرم
 • فیبر: 0/5 گرم
 • قندها: 21 گرم
 • پروتئین: 2 گرم
 • ویتامین (C): 124 میلی گرم
 • ویتامین (A): 25 میکروگرم
 • کلسیم: 27 میلی گرم
 • پتاسیم: 496 میلی گرم

آب توت فرنگی

یک لیوان آب توت فرنگی کالری و مواد مغذی زیر را برای بدن فراهم می نماید:

 • کالری: 91
 • چربی: 1/5 گرم
 • سدیم: 2 میلی گرم
 • کربوهیدرات: 19 گرم
 • فیبر: 0 گرم
 • قندها: 19 گرم
 • پروتئین: 1 گرم
 • ویتامین (C): 27 میلی گرم
 • ویتامین (A): 1/8 میکروگرم
 • کلسیم: 29 میلی گرم
 • پتاسیم: 324 میلی گرم

همان طور که با مقایسه اعداد بالا متوجه می شوید، مصرف آب میوه تقریبا هیچ فیبری به بدن شما نمی رساند. در حالی که فیبر یکی از مهم ترین مزایای مصرف انواع میوه است.

با مصرف روزانه آب میوه چه اتفاقی برای بدنمان می افتد؟

یک آنالیز در سال 2022 در مجله Nutrients نشان داد که مصرف آب میوه اگر در حد تعادل باشد می تواند سلامت قلبی متابولیکی را بهبود بخشد و به پیشگیری از بیماری های مزمن یاری کند. اما مصرف روزانه آب میوه گاهی می تواند تاثیرات معکوس هم داشته باشد و باعث بیماری شما گردد.

مصرف روزانه آب میوه سطح قند خون را افزایش می دهد، باعث افزایش کالری مصرفی روزانه می گردد و مسائلی مثل افزایش وزن و پوسیدگی دندان را در پی دارد.

مزایای مصرف آب میوه به مواد تشکیل دهنده، میزان مصرف و نوع میوه بستگی دارد. قبل از اینکه هر نوشیدنی میوه ای خریداری کنید، حتما توضیحات روی بسته بندی آن را بخوانید تا متوجه شوید که چقدر کالری دارد و چه میزان افزودنی به آن اضافه شده است. از مصرف نوشیدنی هایی که شکر و کالری زیادی دارند خودداری کنید. در برترین حالت خودتان از میوه های تازه آب میوه در منزل تهیه کنید.

حتی زمانی که آب میوه کاملا طبیعی می خورید، حتما کالری کلی آن را در نظر بگیرید. اگر آب میوه ای که می خرید صددرصد طبیعی نیست، سعی کنید نوشیدنی هایی خریداری کنید که غنی شده باشند. در برخی از انواع نوشیدنی ها، ویتامین C، پتاسیم و کلسیم به نوشیدنی اضافه می گردد تا غنی تر گردد.

در نهایت بهتر است بدانید که مصرف آب میوه هرگز جایگزین خود میوه نمی گردد. میوه حاوی میزان زیادی فیبر است که مصرف آن، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و چاقی را کاهش می دهد. با مصرف آب میوه و حذف میوه ها، خودتان را از این میزان فیبر و مزایای آن محروم می نماید. پس مصرف خود میوه به آب میوه ترجیح دارد.

سالم ترین نوع آب میوه

اگر دوست دارید آب میوه بخورید یا بچه های شما به هیچ عنوان میوه نمی خورند و می خواهید با آب میوه، ویتامین های مورد احتیاج بدنشان تامین گردد، حتما از آب میوه های صد در صد طبیعی و نوشیدنی هایی که صد در صد آب میوه باشند بهره ببرید. البته بهتر است که این آب میوه را خودتان تهیه کنید اما اگر امکان پذیر نبود می توانید محصولاتی را هم پیدا کنید که صد در صد آب میوه باشند.

برترین نوع آب میوه ها هم آن دسته از محصولات هستند که پالپ دارند. این پالپ میزان فیبر موجود در آب میوه را افزایش می دهد و یاری می نماید که بدن شما بهتر بتواند سطح قند خون را کنترل کند.

خوردن آب میوه با شکم خالی

یکی از سوال هایی که در خصوص آب میوه برای افراد مطرح می گردد این است که آیا می توان آن را با شکم خالی مصرف کرد؟ جواب این است که اگر از خودن آب میوه به مقدار متعادل لذت می برید، بهتر است که آن را زمانی مصرف کنید که قبل از آن کمی غذا خورده باشید. یعنی با شکم خالی مصرف نکنید. خوردن آب میوه با شکم خالی باعث افزایش سریع قند خون می گردد. افزایش سطح قند خون اگر به صورت مزمن و دائمی باشد می تواند مسائل متعددی برای سلامتی ایجاد کند و احتمال ابتلا به دیابت را به شدت افزایش دهد.

آب میوه یا میوه کامل

اگر نمی توانید میوه به مقدار کافی بخورید یا بچه ها برای خوردن میوه بهانه می آورند می توانید آب میوه را جایگزین کنید اما در حالت کلی، آب میوه سالم تر از میوه کامل و سبزی نیست.

در فرایند آب میوه گیری، آب میوه ها یا سبزیجات تازه از آن استخراج می گردد. این مایع حاوی بیشتر ویتامین ها، مواد معدنی و مواد شیمیایی گیاهی (مواد مغذی گیاهی) موجود در میوه است. با این حال، میوه ها و سبزیجات کامل نیز دارای فیبر سالمی هستند که بیشتر آن در فرایند آب میوه گیری از بین می رود.

برخی معتقدند که مصرف آب میوه بهتر از خوردن میوه ها و سبزیجات کامل است؛ زیرا بدن شما می تواند مواد مغذی را بهتر جذب کند و به سیستم گوارش شما بابت هضم فیبر، استراحت می دهد. بسیاری بر این باورند که مصرف آب میوه می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد، سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، سموم را از بدن دفع کند، به هضم غذا یاری کند و به کاهش وزن یاری کند.

با این حال، هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه آب میوه های استخراج شده سالم تر از آب میوه ای است که با خوردن خود میوه یا سبزی دریافت می کنید، وجود ندارد.

اما اگر از خوردن میوه ها و سبزیجات لذت نمی برید، مصرف آب آن ها ممکن است راهی برای اضافه کردن آن به رژیم غذایی یا امتحان کردن میوه ها و سبزیجاتی باشد که ممکن است نخورید.

به جای آبمیوه گیری، می توانید گزینه مخلوط کردن را هم در نظر بگیرید. مخلوط کردن بخش های خوراکی میوه ها و سبزیجات، نوشیدنی ای فراوری می نماید که حاوی فیتونوترینت ها و فیبر سالم تری است. فیبر می تواند به شما یاری کند احساس سیری کنید. در انواع شیک ها و اسموتی ها می توانید از میوه های مخلوط شده بهره ببرید.

اگر می خواهید آب میوه مصرف کنید، فقط به مقدار ای که می توانید همان موقع آن را مصرف کنید، آبِ میوه بگیرید. باکتری های مضر می توانند به سرعت در آب میوه تازه رشد نمایند. اگر آب میوه تازه از محصولات تجاری خریداری می کنید، حتما محصول پاستوریزه را انتخاب کنید.

جمع بندی

آب میوه ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد؛ اما همه آب میوه ها یکسان نیستند. هنگام خرید، همواره برچسب ها و لیست مواد تشکیل دهنده را آنالیز کنید تا مطمئن شوید که آب میوه 100٪ خالص (به خصوص همراه با پالپ برای داشتن فیبر بیشتر) با کمترین قند، مواد و کالری اضافه شده را انتخاب نموده اید. از نوشیدنی های میوه ای یا آب میوه های بسیار شیرین با مقادیر زیاد قند اضافه شده خودداری کنید؛ چون می تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد. اگر آب میوه می نوشید، در حد اعتدال از آن لذت ببرید.

مصرف روزانه آب میوه می تواند قند شما را بالا ببرد و خطر افزایش وزن و چاقی را افزایش دهید. همواره در مصرف تمام خوراکی ها، اعتدال را رعایت کنید تا بدنی سالم داشته باشید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: eatingwell

پرسش و پاسخ در خصوص مصرف روزانه آب میوه

آیا مصرف روزانه آب میوه ضرر دارد؟

مصرف روزانه آب میوه می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت و افزایش وزن قرار دهد.

مصرف میوه بهتر است یا آب میوه؟

مصرف میوه ترجیح دارد چون میوه حاوی میزان زیادی فیبر سالم و مفید برای بدن است که در فرایند آب میوه گیری از بین می رود.

آیا بچه ها می توانند آب میوه مصرف نمایند؟

اگر بچه ها میوه نمی خورند می توانید در حد تعادل به آن ها آب میوه بدهید. در صورتی که آب میوه صد در صد خالص و طبیعی باشد و قند افزوده نداشته باشد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 فروردین 1402 بروزرسانی: 29 فروردین 1402 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 2214

به "اگر هر روز آب میوه بخوریم چه اتفاقی برای بدن می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر هر روز آب میوه بخوریم چه اتفاقی برای بدن می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید