استفاده از چارچوب های آلی فلزی در پاک سازی سموم از آب

به گزارش واندر هنگر، تهران- خبرنگاران- پژوهشگران با استفاده از چارچوب های آلی فلزی پیروز به زدایش اسید پرفلورواکتان سولفونیک از آب شدند؛ این چارچوب ها به دلیل ساختار متخلخل نانومقیاسی که دارند برای زدایش آلودگی مناسب هستند.

استفاده از چارچوب های آلی فلزی در پاک سازی سموم از آب

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی واندر هنگر از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، زدایش آلودگی های آب با استفاده از فیلتر از کارایی بالایی برخوردار نیست اما یافته های اخیر محققان دانشگاه رایس نشان می دهد که می توان از چارچوب های آلی فلزی برای زدایش نوعی آلاینده موسوم به PFOS یا اسید پرفلورواکتان سولفونیک استفاده کرد.

در این پروژه مایکل وانگ، چلسی کلارک و همکارانش نشان دادند که چارچوب های آلی فلزی (MOF) که ساختاری شبیه به پنیر سوئیسی دارند، می توانند با سرعت بالا آلودگی اسید پرفلورواکتان سولفونیک را از آب جدا کنند. این گروه دریافتند که افزودن نقص های نانومقیاس در این ساختار، کارایی زدایش اسید پرفلورواکتان سولفونیک را افزایش می دهد.

اسید پرفلورواکتان سولفونیک سال هاست که در محصولات مختلف نظیر پارچه استفاده می شود، اما این ماده که دارای گروه های سمی است، در بدن جمع شده و شکسته نمی شوند.

وانگ می گوید:ما گامی دیگر در جهت ارائه ماده ای برای تصفیه پساب های صنعتی برداشتیم. اکنون الزام قانونی برای حذف برخی ترکیبات در مقیاس های ppm و ppb وجود دارد. با استفاده از فناوری های رایج رسیدن به برخی از این الزامات بسیار سخت است.

این گروه با استفاده از چارچوب های آلی فلزی که ساختار سه بعدی و خودآرا هستند، پیروز شدند اسید پرفلورواکتان سولفونیک را از آب جداسازی کنند. برهم کنش میان این ماده و لینکرهای موجود روی ساختار چارچوب آلی فلزی موجب اتصال آنها به هم می شود.

برخی چارچوب های آلی فلزی دارای مساحت سطحی بالایی بوده به طوری یک گرم از آنها مساحتی بیش از زمین فوتبال دارند. اکنون بیش از 20 هزار نوع چارچوب آلی فلزی شناسایی شده اند. شیمی دانان می توانند خواص چارچوب های آلی فلزی و همچنین ابعاد حفره های آنها را براساس نیاز خود تنظیم کنند.

محققان دانشگاه رایس با توجه به نیاز خود، اقدام به اصلاح ساختاری چارچوب های آلی فلزی کردند و در نهایت از محصولی موسوم به UiO-66 به عنوان پیش ماده استفاده کردند.

آنها آزمایش های مختلفی را روی این ماده انجام دادند تا دریابند که غلظت های مختلف اسید کلریدریک چگونه می تواند خواص محصول پایانی را تغییر دهد. این گروه دریافتند که ایجاد نقص ساختاری با ابعاد مختلف می تواند در زدایش اسید پرفلورواکتان سولفونیک موثر باشد.

علمی ** 1836 ** 1055

منبع: ایرنا
انتشار: 21 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 179

به "استفاده از چارچوب های آلی فلزی در پاک سازی سموم از آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از چارچوب های آلی فلزی در پاک سازی سموم از آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید