از بین رفتن 40 هزار هکتار گندم شمال گلستان بر اثر خشکسالی

به گزارش واندر هنگر، رئیس جهادکشاورزی گلستان گفت: بر اثر خشکسالی، تا الان 35 تا 40 هزار هکتار از اراضی گندم در نوار شمالی استان از بین رفته است.

از بین رفتن 40 هزار هکتار گندم شمال گلستان بر اثر خشکسالی

به گزارش واندر هنگر آنلاین به نقل از ایسنا، مختار مهاجر اظهار کرد: امسال 360 هزار هکتار گندم در استان کشت شد، کارشناسان ما دو هفته قبل اعلام نمودند که بدلیل خشکسالی، 108 هزار هکتار از اراضی گندم آسیب خواهد دید و البته بعد از آن شاهد بارندگی بودیم که میزان اراضی آسیب دیده کمتر شد.

وی اضافه کرد: با توجه به کاهش 80 درصدی بارندگی در سال زراعی جاری در شمال استان گلستان،به طور قطع می توان گفت تا به امروز در این بخش از استان 35 تا 40 هزار هکتار گندم از بین رفته است. اگر هم از الان بارندگی داشته باشیم با توجه به اینکه گیاه رشد مناسبی نداشته، تبدیل به علوفه خواهد شد و محصولی را نمی توان از آن انتظار داشت.

رئیس جهادکشاورزی گلستان اعلام نمود: در خصوص آخرین شرایط ایجاد دهکده گیاهان دارویی در گالیکش، سال گذشته برای ایجاد زیرساخت های لازم در این پروژه دو و نیم میلیارد تومان هزینه کردیم. با وجود اخذ موافقت های اولیه از شرکت آب منطقه ای، اختلاف نظرهایی نسبت به مطالعات اجرا شده در حوضه آبخیز در این پروژه بوجود آمد.

مهاجر گفت: با اشاره به اینکه حوضه آبخیزی در سطح 700 هکتار در این منطقه وجود دارد، با وجود اینکه برای چنین پروژه هایی مطالعات 50 ساله کفایت می کند، مشاور ما مطالعات 500 ساله انجام داد و بر اساس همین مطالعات سازه هایی را برای انتقال 110 مترمکعب آب ایجاد کردیم. این حجم آب قطعا از سطح 700 هکتار فراوری نخواهد شد اما برای بالابردن ضریب ایمنی در پروژه، اقدام به این کار کردیم.

وی اضافه کرد: بعد از ارائه گزارش مشاور طرح، اعلام شد که ساخت و ساز در این پروژه مسئله ای ندارد و جهاد دانشگاهی به عنوان مجری طرح می تواند فعالیت های خود را ادامه دهد.

رئیس جهادکشاورزی گلستان بیان نمود: با اشاره به آخرین شرایط جبران خسارت کشاورزان آسیب دیده از سیل، در سیل ابتدای امسال برای 73 هزار هکتار از اراضی استان که به طور 100 درصد آسیب دیدند، پفراینده تشکیل شد. در مرحله اول 109 میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت شد. مجموعا 167 میلیارد تومان نیز تسهیلات ارزان قیمت در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

مهاجر گفت: به دلیل اینکه هیچ مرغداری خالی در استان نداریم، ماهانه 13 میلیون و 800 هزار قطعه جوجه ریزی در سطح مرغداری های استان داریم.

وی شرح داد: روزانه بین 850 تا 1000 تن گوشت مرغ در گلستان فراوری می شود که 120 تن آن مصرف داخل استان است و مابقی به 14 استان کشور صادر می شود.

رئیس جهادکشاورزی گلستان گفت: با توجه به موضوع گرانی جوجه یکروزه اگر مرغداری های استان با کارخانه جات جوجه کشی قرارداد امضا کنند، جوجه یکروزه با قیمت مصوب در اختیار آنها قرار می گیرد.

وی اعلام نمود: 52 کارخانه فراوری خوراک دام و طیور در استان داریم که 85 درصد واحدهای ما نیاز خود را از این کارخانه جات تامین می کنند.

مهاجر گفت: در محصول سیب زمینی نیاز به کارخانه جات فراوری این محصول داریم. برای کسانی که رغبت به انجام این کار دارند، تسهیلات یارانه دار درنظر گرفته شده است. در چغندر قند نیز با توجه به فرایند رو به رشد کشت این محصول، نیاز به کارخانه ای برای فراوری یک میلیون تن قند داریم. در فراوری شیر ظرف ما پر است و به صنایع تبدیلی در این بخش نیاز نداریم مگر اینکه فراورده جدیدی فراوری کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 769

به "از بین رفتن 40 هزار هکتار گندم شمال گلستان بر اثر خشکسالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بین رفتن 40 هزار هکتار گندم شمال گلستان بر اثر خشکسالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید