آیا بیماری های روانی، میراث برجامانده از ویروس های ماقبل تاریخ است؟

به گزارش واندر هنگر، حدود 8٪ از ژنوم ما از توالی هایی تشکیل شده است که ناشی از عفونت های ویروسی باستانی است و صدها هزار سال پیش اتفاق افتاده اند. بعضی از این توالی ها در مغز بیان می شوند و می توانند مسبب اختلالات روان شناختی باشند.

آیا بیماری های روانی، میراث برجامانده از ویروس های ماقبل تاریخ است؟

براساس گزارش دیجیاتو، تحقیقات نو نشان داده است که هزاران توالی DNA که از عفونت های ویروس های باستانی منشأ می گیرند؛ در مغز بیان می شوند و بعضی از آنها در استعداد ابتلا به اختلالات روانپزشکی، مانند اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و افسردگی نقش دارند.

حدود هشت درصد از ژنوم ما از توالی هایی به نام رتروویروس های درون زای انسانی (HERVs) تشکیل شده است. این توالی ها ناشی از عفونت های ویروسی باستانی هستند که صدها هزار سال پیش اتفاق افتاده اند.

تا همین اواخر، فرض بر این بود که این ویروس های فسیلی صرفاً دی ان ای ناخواسته هستند و عملکرد مهمی در بدن ندارند. با این حال، به علت پیشرفت در تحقیقات ژنومیک، دانشمندان اکنون کشف نموده اند که این ویروس های فسیلی در کجای دی ان ای ما قرار دارند.

اطلاع از محل دقیق آنها به ما امکان می دهد بهتر بفهمیم چه زمانی بیان می شوند و چه عملنمودهایی ممکن است داشته باشند.

مطالعه نو مبتنی بر این پیشرفت ها است و اولین مطالعه ای است که نشان می دهد مجموعه ای از HERV های خاص بیان شده در مغز انسان، استعداد ابتلا به اختلالات روانپزشکی را افزایش می دهد. یافته ها گامی رو به جلو در درک اجزای ژنتیکی پیچیده ای است که به این شرایط یاری می نمایند.

دکتر تیموتی پاول، نویسنده ارشد مطالعه، گفت:

این مطالعه از یک رویکرد نو و قوی برای ارزیابی تأثیر حساسیت ژنتیکی بر روی اختلالات روانپزشکی، با بیان توالی های ویروسی باستانی موجود در ژنوم انسان مدرن، نشان می دهد. نتایج نشان می دهد که این توالی های ویروسی احتمالاً نقش مهم تری نسبت به آنچه در ابتدا تصور می شد در مغز انسان بازی می نمایند. به طور خاص پروفایل های بیانی HERV با افزایش حساسیت به بعضی از اختلالات روانی مرتبط است.

خطرهای ژنتیکی بیماری های روانی

این مطالعه داده های حاصل از مطالعات ژنتیکی بزرگ شامل ده ها هزار نفر، چه با و چه بدون شرایط سلامت روان، و بعلاوه اطلاعات حاصل از نمونه های کالبد شکافی مغز از 800 نفر را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

اگرچه بیشتر انواع خطر ژنتیکی مرتبط با تشخیص های روانپزشکی، بر ژن هایی با عملنمودهای بیولوژیکی شناخته شده تأثیر می گذارند، محققان دریافتند که بعضی از انواع خطر ژنتیکی ترجیحاً بر بیان HERVs تأثیر می گذارند.

محققان پنج علامت قوی بیان HERV، مرتبط با اختلالات روانپزشکی را گزارش کردند. دو HERV با خطر اسکیزوفرنی، یکی با خطر اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی و دیگری با خطر افسردگی مرتبط است.

دکتر رودریگو دوارته، نویسنده اول و پژوهشگر IoPPN، گفت: ما می دانیم که اختلالات روانپزشکی دارای یک جزء ژنتیکی قابل توجهی هستند و بسیاری از بخش های ژنوم به طور فزاینده ای در ایجاد حساسیت نقش دارند. در این مطالعه، ما توانستیم بخش هایی از ژنوم مربوط به HERV را آنالیز کنیم، که منجر به شناسایی پنج توالی مرتبط با اختلالات روان پزشکی شد. درحالی که هنوز معین نیست که چگونه این HERVها بر سلول های مغز تأثیر می گذارند تا این افزایش خطر را ایجاد نمایند، یافته های ما نشان می دهد که تنظیم بیان آنها برای عملکرد مغز مهم است.

دکتر داگلاس نیکسون، یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه نیز گفت:

تحقیقات بیشتری برای درک عملکرد دقیق بیشتر HERVها، از جمله موارد شناسایی شده در ما، مورد احتیاج است. ما فکر می کنیم که درک بهتر این ویروس های باستانی و ژن های شناخته شده دخیل در اختلالات روانپزشکی، پتانسیل ایجاد تحولاتی در تحقیقات سلامت روان را دارند. بعلاوه به راه های نو برای درمان یا تشخیص این بیماری ها منجر می شوند.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 خرداد 1403 بروزرسانی: 5 خرداد 1403 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 2290

به "آیا بیماری های روانی، میراث برجامانده از ویروس های ماقبل تاریخ است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بیماری های روانی، میراث برجامانده از ویروس های ماقبل تاریخ است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید