8 شاعر قرن 21 که خواندن آثار آن ها برای هرکس جذاب است

به گزارش واندر هنگر، در این مقاله تلاش می شود تا در خصوص تعدادی از برترین شاعران قرن حاضر به طور مختصر اطلاعاتی ذکر شود

8 شاعر قرن 21 که خواندن آثار آن ها برای هرکس جذاب است

به گزارش خبرنگاران به نقل از تابناک ، ایرانیان از گذشته تا اکنون، همواره از علاقه مندترین و مشتاق ترین ملت ها نسبت به شعر و ادب بوده اند. نتیجه این ذوق و اشتیاق، پیدایش زبده ترین شاعران و نویسندگان و آفرینش زیباترین و متعالی ترین آثار در هر دوره تاریخی ایران بوده است. همان گونه که شعر و ادب فارسی در قرون گذشته توسط اساطیری چون فردوسی و حافظ و سعدی و مولانا به رفیع ترین درجات خود رسید، نویسندگان معاصر هم آثاری بسیار برجسته و قابل تأمل آفریده اند که بعضاً از مرزهای ملی هم فراتر رفته و مورد استقبال جهانیان قرار گرفته است

 1. شهربار :

  سیدمحمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در یازدهم دی ماه سال 1285 شمسی به جهان آمد و در بیست وهفتم شهریورماه سال 1367 شمسی نیز دار فانی را وداع گفت. شهریار از مشهورترین و چیزه دست ترین شاعران معاصر محسوب می شود که آثاری جاودان و پایدار، هم به زبان فارسی و هم به زبان ترکی آذربایجانی، از خود برجای گذاشته است. منظومه حیدربابایه سلام شهریار که به زبان ترکی سروده شده از مشهورترین آثار در سبک خود شناخته می شود و تا کنون به بیش از 80 زبان زنده جهان ترجمه شده است و شیفتگان بسیاری دارد. شهریار شیفته شعر حافظ بود و خود نیز در غزل مهارت بی نظیری داشت تا جایی که برخی از غزلیات او مانند غزل آمدی جانم به قربانت و علی ای همای رحمت از معروف ترین غزلیات تاریخ ادبیات فارسی محسوب می شوند. داستان عشق جوانی شهریار که او غزلیات عاشقانه زیبا و درخشانی راجع به آن سروده شده است، از لطیف ترین عاشقانه ها در میان عموم مردم است.

 2. احمد شاملو :

  احمد شاملو، در بیست ویکم آذرماه سال 1304 شمسی به جهان آمد و در دوم مردادماه سال 1379 شمسی چشم از جهان فروبست. شاملو که به الف. بامداد و الف. صبح تخلص می کرد به عنوان پدر شعر سپید فارسی شناخته می شود. شاملو در کنار شاعری، به کار ترجمه نیز می پرداخت که ترجمه کتاب شازده کوچولو از معروف ترین نمونه های ترجمه او شناخته می شود و هم چنین در فرهنگ نویسی و پژوهش نیز چیزه دست بود و مجموعه کتاب کوچه و تصحیح حافظ او را می توان مهم ترین اثر در کارنامه پژوهشی اش دانست. شاملو صدایی گرم داشت و اشعاری از خود، حافظ و خیام را نیز به زیبایی دکلمه کرده است. عشق شاملو به همسرش (آیدا سرکیسیان) در زمره معروف ترین روابط عاشقانه معاصر است؛ شاملو چندین دفتر شعر را به سرایش این عشق خود نسبت به آیدا اختصاص داد که این اشعار عاشقانه در سبک خود کم نظیر و در اوج شکوه هستند. در بیشتر مواقع آثار شاملو در میان اشعار عاشقانه زیبا از شاعران برجسته همچون حافظ و سعدی و... به چشم می خورد.

 3. سیمین بهبهانی :

  سیمین خلیلی معروف به سیمین بهبهانی، زاده بیست وهشتم تیرماه سال 1306 شمسی و درگذشته بیست و هشتم مردادماه سال 1393 شمسی، یکی از معروف ترین و تأثیرگذارترین شاعران زن معاصر است. سیمین بهبهانی در طول زندگی کاری خود بیش از 600 غزل سرود که برخی از این غزلیات در وزن های بی سابقه و کاملاً نوآورانه سروده شده بودند و از این رو این شاعر توانا را به عنوان نیمای غزل نیز می شناسند. غزلیات او از نمونه های عالی غزل اجتماعی و میهنی در عصر حاضر محسوب می شوند که موضوعاتی مهم مانند عشق به میهن، آزادی بیان و حقوق زن را به استادانه ترین روش در خود جای داده اند. هم چنین غزلیات او به قدری شیوا هستند که بارها توسط بهترین موسیقی دانان ایران مورد اجرا و نشر قرار گرفته اند.

 4. پروین اعتصامی :

رخشنده اعتصامی، معروف به پروین اعتصامی، در بیست وپنجم اسفندماه سال 1285 هجری در تبریز متولد و در پانزدهم فروردین ماه سال 1320 شمسی در تهران درگذشت. اشعار این شاعر معروف، مضامین و آرمان های اجتماعی مهمی چون ظلم ستیزی و مخالفت با ستم و ستم گران و حمایت و ابراز هم دردی با محرومان و ستم دیدگان را در خود پرورانده است. دکتر شفیعی کدکنی، پروین را مستقل ترین شاعر دوره شعر فارسی پس از مشروطیت می داند و ملک الشعرای بهار؛ قطعه های او را اوج بلاغت و سخن دانی معرفی می کند. پروین اعتصامی شیوه مناظره (گفت گو) را در شعر خود استادانه و فراون بهره گرفته است و از این نظر نیز جایگاهی ویژه در میان شاعران معاصر دارد.

 1. امیرهوشنگ ابتهاج :

امیرهوشنگ ابتهاج متخلص به ه. الف. سایه، در ششم اسفندماه سال 1306 شمسی در رشت به جهان آمد. ابتهاج را می توان از ارکان اصلی شعر و غزل عاشقانه در عصر معاصر دانست. زبان او در غزل، هم از پایداری و شکوه شعر کهن بهره می برد و هم مضامین تازه و جدیدی را در خود پرورانده است. شعر عاشقانه ابتهاج، روان، متعالی و پرمعنی است و همواره از دلخواه ترین انتخاب های مخاطبان این سبک ادبی بوده است. هم چنین از نقش مهم سایه در موسیقی ایرانی هم نمی توان غافل شد؛ او چندین سال سرپرست برنامه گل ها از رادیو بود که آثاری جاودان در آن تولید شد و خود نیز تصنیف های بسیاری تقدیم جامعه موسیقی کشور کرده است. تصنیف تو ای پری کجایی و ایران ای سرای امید ابتهاج از عالی ترین قطعات موسیقی سنتی ایران محسوب می شوند.

 1. فریدون مشیری :

فریدون مشیری، زاده سی ام شهریورماه سال 1305 شمسی و درگذشته سوم آبان ماه سال 1379 شمسی، از مشهورترین و ماهرترین شاعران در سبک خود شناخته می شود. فریدون مشیری در اشعار خود راه میانه ای را برگزید که بر گیرایی و محبوبیت سخن او افزود؛ یعنی نه اسیر تعصبات سنت گرایان شد و نه درگیر ساختارشکنی افراطی پیروان ادبیات مدرن. زبان فریدون مشیری لطیف و فصیح و روان و اشعار او آیینه پیشامدهای پیرامونش است. اشعار عاشقانه این شاعر متین، به خصوص شعر معروف کوچه، از زیباترین و مشهورترین اشعار عاشقانه ادبیات معاصر محسوب می شوند؛ تا جایی که کم ترین کسی با این شعر زیبا خاطره ای نداشته است. هم چنین آثار مشیری از گذشته تا اکنون از مورد استقبال ترین اشعار نزد خوانندگان بوده و بارها به صورت تصنیف های جاودان اجرا شده اند.

 1. مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث، متولد دهم اسفندماه سال 1307 شمسی و درگذشته چهام شهریورماه سال 1369 شمسی است. اخوان ثالث از تواناترین شاعران معاصر در سبک ها و قالب های مختلف ادبی بود؛ او هم به زبان کهن در نهایت صلابت و پایداری شعر می سرود و هم در سرایش شعر نو از بهترین شاگردان نیما محسوب می شود. اشعار اخوان آیینه تمام نمای شرایط اجتماعی و سیاسی ایران در آن عصر هستند. اخوان در سرودن شعر به سبک خراسانی توانا و استاد بود و از بهترین شاعران معاصر در ادبیات حماسی معرفی می شود. شعر زمستان مهدی اخوان ثالث که بعد از آزادی او از زندان و پس از کودتای 28 مرداد سروده شده، بدون تردید از عالی ترین و مشهورترین نمونه های اشعار اجتماعی قرن اخیر است.

 1. فروغ فرخ زاد

فروغ الزمان فرخ زاد، زاده هشتم دی ماه سال 1313 شمسی و متوفی به بیست و چهارم بهمن ماه سال 1345 شمسی، از مشهورترین زنان شاعر و پیش رو در ادبیات معاصر است. فروغ در طول حیات کوتاه خود چند دفتر شعر به چاپ رساند که تحسین و استقبال اهل ادب را به همراه داشت. اشعار فرخ زاد مؤلفه هایی دارد که او را در شمار شعرای برتر معاصر قرار می دهد و تا کنون به چندین زبان زنده جهان از جمله انگلیسی، عربی، فرانسوی، اسپانیایی و آلمانی نیز ترجمه شده است. فروغ در اواخر عمر با ابراهیم گلستان آشنا شد که این آشنایی او را به عالم سینما کشاند که نتیجه آن مشارکت در چند فیلم سینمایی بود. او خاتمه بر اثر حادثه رانندگی جان باخت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1217

به "8 شاعر قرن 21 که خواندن آثار آن ها برای هرکس جذاب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 شاعر قرن 21 که خواندن آثار آن ها برای هرکس جذاب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید