7 علت آکنه روی قفسه سینه

به گزارش واندر هنگر، تهران (پانا) - جوش ها تقریبا ممکن است در هر جایی از پوست بدن نمایان شوند، از پوست سر گرفته تا حتی روی قفسه سینه. ذرات چربی و عرق و همچنین خود لباس ها فقط چند مورد از عواملی هستند که می توانند باعث شکل گیری جوش ها در این ناحیه از بدن شوند.

7 علت آکنه روی قفسه سینه

جوش ها تقریبا ممکن است در هر جایی از پوست بدن نمایان شوند، از پوست سر گرفته تا حتی روی قفسه سینه. ذرات چربی و عرق و همچنین خود لباس ها فقط چند مورد از عواملی هستند که می توانند باعث شکل گیری جوش ها در این ناحیه از بدن شوند.

در ادامه این مطلب با علت های به وجود آمدن آکنه روی قفسه سینه و نحوه درمان این مشکل آشنا خواهیم شد.

1. تعریق بیش از حد

یکی از رایج ترین دلایل در شکل گیری آکنه قفسه سینه، ذرات تعریقی است که به مدت طولانی روی پوست باقی می مانند؛ فرقی نمی کند که این ذرات تعریق ناشی از ورزش باشند یا قرار دریافت در محیط گرم. وقتی که ذرات عرق با آلودگی ها، سموم و ذرات چربی روی پوست ترکیب می شوند، احتمال مسدود شدن روزنه های پوستی افزایش می یابد و شانس شکل گیری آکنه قفسه سینه هم بالا می رود. بنابراین توصیه می گردد که اگر فعالیت ورزشی شدید داشتید یا شدیدا در هوای گرم عرق کردید، حتما حدود 10 دقیقه پس از خاتمه تعریق دوش بگیرید.

2. واکنش نسبت به ترکیبات یا پارچه های مصنوعی

لباس ها بیش از حد تنگ یا لباس های ساخته شده از الیاف حساسیت زا می توانند در شکل گیری آکنه قفسه سینه نقش داشته باشند، خصوصا اگر پوست شما حساس باشد. در این موارد به اصطلاح آکنه مکانیکا ارجاع داده می گردد که به معنای شکل گیری جوش ها به دلیل تماس اشیا یا ترکیبات مختلف با پوست است.

توجه کنید که این مشکل پوستی به واسطه افزایش رطوبت به راحتی تشدید می گردد. بنابراین اگر لباس شدیدا تنگ یا بدون روزنه بپوشید و در این حالت پوست شما عرق کند، احتمال شکل گیری جوش های پوستی هم شدیدا بیشتر خواهد شد. حتی پوست قفسه سینه ممکن است نسبت به شوینده های به کاررفته برای شست وشوی لباس ها نیز واکنش آلرژیک نشان دهد. اگر نسبت به چنین مسئله ای تردید دارید، حتما به متخصصان پوست ومو مراجعه کنید.

3. تغییرات هورمونی

هرگونه تغییرات اساسی در شرایط هورمون ها (به علت بلوغ، قاعدگی یا بارداری) یا نوسانات هورمونی در بدن می تواند غدد چربی زا را به فعالیت بیش از حد وادار کند. این فرایند به راحتی می تواند باعث انسداد روزنه های پوستی گردد و مسئله ای مانند آکنه قفسه سینه را به وجود بیاورد.

4. دستکاری پوست قفسه سینه

برخی افراد بیش از حد پوست قسمت های خاصی از بدن مانند قفسه سینه را دستکاری می نمایند، درحالی که نمی دانند همین عادت نادرست به سادگی می تواند باعث شکل گیری آکنه قفسه سینه گردد. نوک انگشتان دست ها پوشیده از چربی و باکتری است و این ذرات می توانند به قفسه سینه منتقل شوند. اگر باید از محصولات مراقبت از پوست برای پوست قفسه سینه یاری بگیرید، حتما قبل از این کار دست هایتان را به درستی بشویید.

5. ترشح بیش از حد چربی

وقتی که پوست دچار خشکی گردد (چه به علت سرما، خشکی هوا یا تماس طولانی مدت با نور خورشید)، این مشکل می تواند پوست را به ترشح بیش از حد چربی به منظور جبران رطوبت ازدست رفته وادار کند. وقتی که چربی بیش از حد پوست با سلول های پوستی مرده، باکتری، آلودگی ها و... ترکیب گردد، جوش های آکنه ای هم سریعا نمایان می شوند. به همین دلیل هم متخصصان پوست ومو همواره بر اهمیت استفاده از محصولات پوستی رطوبت ساز برای پوست گردن و قفسه سینه تاکید نموده اند.

6. ژنتیک

موارد خاصی از ناهنجاری های ژنتیکی هستند که می توانند احتمال شکل گیری آکنه های پوستی را افزایش دهند. پس اگر والدین شما سابقه درگیری با آکنه را دارند (صرف نظر از محل شکل گیری آکنه) احتمال این که شما هم دچار آکنه پوستی شوید، بالاتر از حالت عادی خواهد بود.

7. محصولات مراقبت از پوست و محصولات آرایشی

خود محصولات مراقبت از پوست و خصوصا محصولات آرایشی هم می توانند مانند شوینده ها باعث شکل گیری آکنه شوند. درواقع برخی از این محصولات، بسته به نوع ترکیبات درون آنها، احتمال انسداد روزنه های پوستی و شکل گیری آکنه ها را بیشتر می نمایند. پس هنگام خرید لوسیون بدن، مرطوب نماینده ها یا کانسیلرها حتما محصولاتی را انتخاب کنید که حتما یکی از عبارات زیر روی بسته بندی آنها درج شده باشد: non-comedogenic، non-acnegenic، oil-free، wont clog pores.

چگونه با آکنه قفسه سینه مقابله کنیم؟

دکتر لیسا گین (متخصص پوست ومو در مریلند) برای مقابله با آکنه قفسه سینه، استفاده از محصولات موضعی حاوی سولفور، بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک را پیشنهاد می دهد. امروزه محصولات مناسبی فراوری شده اند که نه تنها حاوی این ترکیبات نام برده هستند، بلکه از سرامیدها و نیاسینامید به عنوان عنصر مکمل برای مرطوب سازی و تسکین التهابات پوستی یاری می گیرند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1543

به "7 علت آکنه روی قفسه سینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 علت آکنه روی قفسه سینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید