5 روش برای دوپینگ دندان ها

به گزارش واندر هنگر، خانم دکتر! من دندان هایم را همواره مسواک می زنم ولی بازهم دندان هایم همواره پوسیده است. نمی دانم واقعا باید چه کار کنم؟... این حرفی است که بسیاری از بیماران به دندانپزشک شان می گویند ولی واقعا مشکل کار از کجاست؟ چرا دندان های بسیاری از افراد نسبت به پوسیدگی بسیار مستعد است؟در این مقاله دهان و دندان قصد داریم محصولاتی را به شما معرفی کنیم که از دندان های شما در برابر پوسیدگی محافظت می نمایند. شما می توانید این محصولات را در تمام داروخانه ها پیدا کنید

5 روش برای دوپینگ دندان ها

5 روش برای دوپینگ دندان ها

نویسنده: دکتر گلرخ ثریا

با محصولات حاوی فلوراید موجود در بازارآشنا شوید

خانم دکتر! من دندان هایم را همواره مسواک می زنم ولی بازهم دندان هایم همواره پوسیده است. نمی دانم واقعا باید چه کار کنم؟... این حرفی است که بسیاری از بیماران به دندانپزشک شان می گویند ولی واقعا مشکل کار از کجاست؟ چرا دندان های بسیاری از افراد نسبت به پوسیدگی بسیار مستعد است؟در این مقاله دهان و دندان قصد داریم محصولاتی را به شما معرفی کنیم که از دندان های شما در برابر پوسیدگی محافظت می نمایند. شما می توانید این محصولات را در تمام داروخانه ها پیدا کنید: محصولات حاوی فلوراید.

1 آدامس فلورایددار

اگر شما بخواهید از پوسیدگی دندان های تان پیشگیری کنید، آدامس ها به شما یاری می نمایند. آدامس هایی در بازار وجود دارند که حاوی فلوراید هستند. فلوراید را اغلب به آب آشامیدنی شهر ها، نمک، شیر و شکر می افزایند. فلوراید فرایند پوسیدگی دندان را متوقف می نماید و بعلاوه پوسیدگی هایی را که در مراحل اولیه و ابتدایی خود هستند، ترمیم می نماید. امروزه به آدامس های بدون قند فلوراید افزوده اند. وقتی شما این آدامس ها را در دهان می گذارید و می جوید، فلوراید از آدامس آزاد شده و در سطح مینای دندان شما می نشیند و به تدریج جذب ساختار دندان شده و مینای دندان تان را مقاوم می نماید. منظور از آدامس بدون قند این نیست که این آدامس ها شیرین نیستند؛ بلکه برعکس، حتی ممکن است از آدامس های معمولی هم شیرین تر باشند! تنها تفاوت این آدامس ها با آدامس های معمولی در این است که شیرین نماینده های مصنوعی که به قند های تخمیر نشدنی معروف اند، در آنها استفاده شده است: اریتریول، ایزومالت، سوربیتول، زایلیتول و مانیتول از جمله این قند های تخمیرنشدنی هستند. این شیرین نماینده ها (قند های تخمیرنشدنی) در نوشابه های رژیمی هم استفاده می شوند.

اگر آدامس دارای قند معمولی باشد، قند در اختیار باکتری های پوسیدگی زای دندان قرار گرفته و این باکتری ها با فراوری اسید، باعث معدنی زدایی و در اصطلاح پوسیدگی دندان ها می شوند ولی قند های تخمیرنشدنی نمی توانند از طریق باکتری های پوسیدگی زا تجزیه شوند و از آنها اسیدی حاصل نمی گردد و در نتیجه باعث پوسیدگی دندان نمی شوند. به همین خاطر است که دندانپزشکان جدیدا در کنار مسواک و خمیر دندان، آدامس های بدون قند و فلورایددار را به بیماران شان توصیه می نمایند.

2 ژل فلورایددار

در مطب های دندانپزشکی ژل های خاصی به نام ژل فلوراید وجود دارد. ثابت شده است که کاربرد موضعی فلوراید به خصوص از طریق دندانپزشک، باعث کاهش اندازه پوسیدگی به خصوص در بچه ها می گردد. در نتیجه کاربرد موضعی فلوراید برای بچه ها و نوجوانان در مطب های دندانپزشکی اکیداً توصیه می گردد. دندانپزشک بعد از مشخص اندازه استعداد ابتلای بیمار به پوسیدگی و احیاناً انجام درمان های لازم اولیه مثل حذف پوسیدگی ها، درمان با فلوراید را انجام می دهد. در این نوع از استفاده از فلوراید دندانپزشک شما ابتدا سعی می نماید که پوسیدگی های دندان های شما را درمان کند، سپس از دهان شما قالب گیری نموده و قاشقک های مخصوصی برای درمان دندان های تان با فلوراید آماده می نماید. گاهی هم این قاشقک ها به صورت آماده در مطب وجود دارند، سپس ژل فلوراید در این قاشقک ها گذاشته شده و روی دندان های شما قرار داده می گردد و چند دقیقه می ماند. در این مدت نباید بزاق به دندان های تان برسد، سپس ژل از روی دندان های تان پاک می گردد. ضروری است شما تا چند ساعت پس از این درمان از خوردن و آشامیدن خودداری کنید تا فلوراید جذب دندان های تان گردد. دندانپزشکان می گویند بهتر است شما هر سال این درمان را انجام دهید تا با این روش فلوراید کافی به دندان های تان برسد. این روش به خصوص به بچه ها و نوجوانان توصیه می گردد تا دندان های شان از همان ابتدا مقاوم گردد و در برابر پوسیدگی در امان باشد. دقت کنید که این روش و این ژل ها باید حتما در مطب و زیر نظر دندانپزشک انجام گردد تا از بلعیدن کنترل نشده اندازه زیاد فلوراید از طریق کودک پیشگیری گردد.

3 خمیردندان فلورایددار

استفاده از خمیردندان در هنگام مسواک زدن فواید متعددی دارد اما اصلی ترین و مهم ترین فایده خمیردندان، اثر آن در پیشگیری از پوسیدگی دندان هاست که به دلیل وجود ماده فلوراید در خمیر دندان هاست. تقریبا همه خمیردندان های داخلی و بیشتر خمیردندان های خارجی فلورایددار هستند. اثر فلوراید خمیردندان در پیشگیری از پوسیدگی ثابت شده است و استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید اکیدا توصیه می گردد. استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید می تواند بر حسب اندازه خطر پوسیدگی دندانی، از این پوسیدگی ها جلوگیری کند. همه خمیردندان ها دارای اندازهی از فلوراید هستند اما اندازه فلوراید همه انواع خمیردندان ها کافی نیست. خمیردندان های مناسب از نظر اندازه فلوراید دارای 1300ppm تا 1500ppm فلوراید هستند. طبق مطالعات اجرا شده اندازه اغلب خمیردندان های ایرانی حدود 1000ppm یا کمتر است. بنابراین به کارخانه های سازنده خمیردندان توصیه می گردد که در بعضی محصولات خود به صورت انتخابی اندازه فلوراید را افزایش دهند. نکته قابل توجه به خصوص در استفاده بچه ها از خمیر دندان این است که فلوراید اولا ماد ه ای سمی است و در صورتی که بیش از حد مجاز بلع گردد، ممکن است به مسمومیت منجر گردد و ثانیا، اگر اندازه فلوراید دریافتی بیش از حد باشد، به ایجاد لکه های سفید روی دندان ها منجر می گردد که به آن فلوروزیس می گویند.

4 دهان شویه فلورایددار

در حال حاضر دهان شویه های فلورایددار (مثل همان دهان شویه هایی که در مدارس استفاده می شوند) در کنار ژل ها و خمیر دندان های فلورایددار و چند محصول دیگر در دسترس قرار دارند و باعث عملکرد موضعی فلوراید می شوند. استفاده از دهان شویه های فلورایددار یکی از روش های موضعی استفاده از فلوراید است که هم اکنون هم طرح همگانی استفاده از آن در مدارس کشور در حال اجراست. این طرح به صورت استفاده یک روز در هفته از دهان شویه از طریق دانش آموزان با نظارت مسوولان مدارس انجام می گردد. استفاده از هر گونه دهان شویه فلورایددار برای بچه ها زیر 6 سال ممنوع است، مگر اینکه دندانپزشک تجویز کند. چون بچه ها این دهان شویه را می بلعند و باعث مسمومیت آنها با این ماده می گردد. اگر شما این دهان شویه را از داروخانه می خرید، هفته ای یک بار از آن بهره ببرید.

5 آب نبات فلورایددار

این فوق العاده است که شما با مکیدن آب نبات بتوانید دندان های تان را در برابر پوسیدگی مقاوم کنید؛ چون تا به حال احتمالا فقط این را شنیده بودید که آب نبات ها و شکلات ها، دندان ها را پوسیده می نمایند ولی آب نبات های حاوی فلوراید درست اثر عکس دارند. این آب نبات ها حاوی شیرین نماینده مصنوعی هستند و در عین حال با مکیدن شان فلوراید در دهان شما آزاد نموده و روی دندان های تان رسوب می نماید.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1799

به "5 روش برای دوپینگ دندان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 روش برای دوپینگ دندان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید