کم خوابی استخوان ها را ضعیف تر می نماید

به گزارش واندر هنگر، نتایج یک مطالعه بر روی زنان یائسه نشان می دهد استخوان های زنانی که خواب شبانه کمتر از هفت ساعت دارند، سریعتر پیر می گردد و خطر ابتلا به پوکی استخوان در نواحی مختلف بدن این زنان بیشتر است.

کم خوابی استخوان ها را ضعیف تر می نماید

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش، محققان دانشگاه ایالتی نیویورک در آمریکا در این مطالعه داده های حدود 11 هزار زن را که در یک مطالعه طولانی مدت شرکت نموده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. این مطالعه نشان داد زنانی که در دوران پس از یائسگی قرار داشتند و شب ها کمتر از پنج ساعت می خوابند، نسبت به زنانی که شب ها بطور متوسط هفت ساعت می خوابند، تراکم استخوانی پایین تری داشتند.

این مطالعه همچنین نشان داد، خطر ابتلا به پوکی استخوان در نواحی استخوان لگن و ستون فقرات زنان یائسه ای که خواب شبانه کمی داشتند، دو برابر بیشتر بود.

محققان خاطر نشان کردند که اختلاف تراکم استخوانی بین زنان کم خواب و کسانی که هفت ساعت می خوابیدند کم، اما تقریباً برابر با یک سال پیری استخوان بود.

نتایج این مطالعه در واقع تاکیدی است بر نتایج مطالعات قبلی که نشان داده بودند، زنانی که خواب بسیار کمی دارند در معرض خطر بالاتر ابتلا به شکستگی های استخوانی قرار دارند.

براساس نتایج این مطالعه زنانی که شب ها پنج ساعت یا کمتر از پنج ساعت می خوابیدند نسبت به زنانی که شب ها هفت ساعت می خوابیدند، تراکم استخوانی کمتری در کل بدن، ناحیه لگن، گردن و ستون فقرات داشتند. همچنین این زنان دو برابر بیشتر احتمال داشت که دچار پوکی استخوان در کل بدن شوند و احتمال پوکی استخوان در ناحیه های لگن و ستون فقرات به ترتیب 63 درصد و 28 درصد بیشتر بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که خطر ابتلا به پوکی استخوان در ناحیه ستون فقرات و کل بدن در زنانی که شب ها شش ساعت می خوابیدند نسبت به زنانی که شب ها هفت ساعت می خوابیدند، اندکی افزایش داشت.

منبع : ایرنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 600

به "کم خوابی استخوان ها را ضعیف تر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم خوابی استخوان ها را ضعیف تر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید