چرا دوست داریم شبیه دیگران باشیم؟!

به گزارش واندر هنگر، این ضرب المثل قدیمی که می گوید مرغ همسایه غاز است، به خیلی چیزها اشاره دارد. همیشه زندگی دیگران برایمان جذاب تر از زندگی خودمان است. همیشه ما باید تلاش کنیم شبیه آنهایی باشیم که می پسندیم. امروزه فضای مجازی مصداقی شاخص از همین تلاش برای شبیه هم شدن است.

چرا دوست داریم شبیه دیگران باشیم؟!

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا ، اگر بخواهیم صریح تر اشاره کنیم، اکسپلور اینستاگرام یکی از محرک های بزرگ در این زمینه است. البته گاهی اوقات هم این محرک خوب است و ما را وادار به کتاب خواندن بیشتر، یاد دریافت یک حرفه و کمک به دیگران می کند که جنبه های مثبت فضای مجازی است. مانند هر موضوع دیگری این ماجرای مرغ و غاز هم چند بعد دارد. بعد مثبت این ماجرا همین موضوع کمک به پیشرفت شخصی و فردی است و بعد منفی این موضوع اینجاست که ما راضی به آن چیزی که داریم نمی شویم و این موضوع به قدری ما را اذیت می کند که دیگر از زندگی خود لذتی نمی بریم. این لذت نبردن ها در طول عمرمان و مدام حسرت دیگران را خوردن ما را به افسردگی حاد یا ناامیدی عمیقی، می کشاند. کمااینکه، ثابت شده است بسکمک از بیماری های کوچک و بزرگ به علت همین حرص و طمع داشتن های پی در پی به وجود آمده است. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید، آب مروارید یکی از بیماری هایی است که ریشه در ناامید بودن طولانی مدت شخص دارد. با همه اینها چرا ما دوست داریم شبیه دیگران شویم؟ این مطلب سعی در توضیح دادن همین موضوع دارد. برای حل هر مسئله ای باید اول آن را ریشه یابی کنیم.

ترس از مورد تایید نبودن

ترس از مورد تایید نبودن، دقیقا همان علتی است که هر چه مد می شود را می پوشیم و هر چه دیگران می خرند را می خریم. بدون آنکه به آن احتیاج داشته باشیم یا ازخودمان بپرسیم آیا این مدل به من می آید یا خیر. ما از اینکه دیگران تاییدمان نکنند می ترسیم و از این رو کاری را می کنیم که دیگران انجام می دهند؛ اما این دیگران که از فضا نیامده اند. آنها نیز از کسانی که در اطرافشان هستند اثر می گیرند. اگر فکر می کنید لباس یا مدل ماشینی که مد می شود یا چیزی که در ظرف مدتی کم طرفداران زیادی پیدا می کند اتفاقی هستند، باید گفت این دنیا بزرگ تر از آنی است که تصادف و اتفاق تاثیری درش به وجود آورد.

ترس از متفاوت بودن

این بحث جدایی از مبحث قبلی یعنی همان ترس از مورد تایید نبودن است. ترس از متفاوت بودن یعنی اینکه دیگران از ما بپرسند چرا. این چرا برای ما اینگونه تعریف می شود که آنها ما را عجیب و غریب دانسته اند. بعد از آن هر نگاهی یا تعریفی را به منظور تمسخر و غیره برداشت می کنیم؛ حتی اگر واقعا از تفاوت ما خوششان آمده باشد و بخواهند درباره اش بیشتر بدانند. این چراها باعث پایین آمدن اعتماد به نفسمان می شود. بله، ما برای حفاظت از خودمان متفاوت نبودن را ترجیح می دهیم. از اینکه مجبور به اثبات کردن عقیده مان باشیم و از عهده اش برنیاییم، می ترسیم که متفاوت باشیم. شاید هم فقط حوصله این کارها را نداریم.

نوستالژی های همیشه بهتر

خاطرتان هست که گفتیم مرغ همسایه همیشه غاز است این حالت حسرت و ناامیدی نسبت به گذشته خودمان هم وجود دارد. مثلا اینکه همیشه دوران کودکی برایمان شیرین تر و بهتر است. همیشه یادش می کنیم و می گوییم: یادش به خیر چه دورانی بود. این موضوع کاملا علمی است که ما همیشه حسرت گذشته ی رفته مان را می خوریم و از زمان حال گله مندیم. در حالی که گذشته هم مسائل خود را داشتیم و همیشه دلمان در زمان کودکی می خواست که زودتر بزرگ شویم؛ اما این چه ربطی به تبعیت بی چون و چرای ما از دیگران داشت؟ تکرار این نفس های عمیق در حسرت گذشته، باعث دلسردی ما نسبت به زمان حال می شود. حالا انگار دیگر انگیزه ای برای چرا پرسیدن از دیگران را نداریم. و هر جا همه رفتند ما هم می رویم.

ترس از اشتباه کردن

با خودمان می گوییم نکند چیزی را که همه انجام می دهند درست باشد و آنچه ما فکر می کنیم غلط. این موضوع برای آن است که ما هنوز شخصیتی قدرتمند نداریم که بتواند نظر خودمان را محترم بشمارد و پای آن بایستند. ما شاید بتوانیم پشتیبان خوبی برای دیگران در سختی و مسائل باشیم؛ اما آیا پشتیبان خوبی برای خودمان هم هستیم؟ اگر نه، وقت آن است که خودتان دلسوز خودتان باشید. هنگامی که اکثریت کاری را انجام می دهد دلیل نمی شود که آن کار درست باشد. اتفاقا بر عکس، همیشه در این جماعت های زیاد اشکالات زیادی هم گم است. تلاش کنیم که اشکالات را بفهمیم و مرتکبشان نشویم.

تغییر دادن ارزش هایمان

چیزی که ما را از انجام دادن خیلی کارها باز می دارد و به سوی بسکمک از کارها هل می دهد، ارزش هایی است که در ناخودآگاهمان ذخیره شده. ممکن است ما این ارزش ها را از طریق مطالعه یا خانواده کسب کرده باشیم. به هر حال بر خیلی از رفتارهایمان اثر می گذارد. کاری که فضای مجازی با ما انجام می دهد همین تغییر ارزش هایمان است. مثلا در خانواده ما سپاسگزاری و شکرگزاری درباره آنچه داریم ارزش است؛ اما با ورود به فضای مجازی و گذر زمان باعث می شود چیزهایی را بخواهیم که نداریم و از داشته های خودمان راضی نباشیم. اگر شخصیتی اثرپذیر داشته باشیم و ندانیم که چگونه آن را مدیریت کنیم در طول مدتی کم تبدیل به فردی غرغرو می شویم که نه تنها خودمان را آزار می دهیم؛ بلکه اطرافیانمان هم آزار می بینند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1295

به "چرا دوست داریم شبیه دیگران باشیم؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دوست داریم شبیه دیگران باشیم؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید