ویروس کرونا از 70 سال قبل روی خفاش ها وجود داشته است

به گزارش واندر هنگر، در پژوهشی جدید محققان سیر تکامل ویروس کرونای جدید را آنالیز کردند. آنها متوجه شدند این ویروس احتمالا 40 تا 70 سال قبل در خفاش ها وجود داشته است.

ویروس کرونا از 70 سال قبل روی خفاش ها وجود داشته است

به گزارش خبرنگاران، مهر به نقل از دیلی میل، تحقیقی جدید نشان می دهد ویروس کرونای جدید که عامل شیوع پاندمیک کووید19 در سراسر دنیا است، احتمالا نخستین بار در سال 1948 میلادی در خفاش ها تکامل یافته است.

این یافته بخشی از یک پروژه تحقیقاتی درباره ریشه های ویروس SARS-CoV-2 است که عامل ایجاد بیماری کووید19 به شمار می رود.

گروهی از محققان بین المللی به رهبری پژوهشگران دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در این تحقیق پاتوژن عامل شیوع کووید19 را با نزدیکترین ویروس های هم خانواده خود در خفاش ها مقایسه کردند.

17 آوریل ؛ روز دنیای خفاش ها مبارک!

این درحالی است که پژوهش های پیشین نشان داده بود خفاش های نعل اسبی مخزنی از ویروس های کرونا دارند و احتمالا منبع ویروس SARS-CoV-2 هستند.

محققان با ردیابی سیر تکامل ویروس در گذر زمان متوجه شدند سه بخش از اطلاعات ژنتیک آن از زمان ترکیب مجدد (رکمبیناسیون) بدون هیچ تغییری باقی مانده است. تحلیل این بخش ها نشان داد ویروس SARS-CoV-2 و نزدیکترین هم خانواده های آن در خفاش ها به نام RaTG13 تباری مشترک دارند.

اکنون این سوال باقی بود که ویروس مرگبار SARS-CoV-2 چه زمان از بقیه ویروس های کرونا جدا شد. از آنجا که محققان روی 3 بخش از دی ان ای تحقیقاتی انجام دادند، به 3 تاریخ مختلف درباره زمان ایجاد ویروس های زیر مجموعه دست یافته اند.

این تاریخ ها 1948، 1969 و 1982 میلادی هستند که نشان میدهند سلسله ای که به شیوع SARS-CoV-2 منجر شده از چند دهه قبل در خفاش وجود داشته، اما رصد نشده است. همچنین این پژوهش نشان داد ویروس مذکور 96 درصد به RaTG13 شباهت دارد که در سال 2013 میلادی در یک خفاش رصد شد و در حقیقت از یک شاخه ویروسی در سال 1969 میلادی جدا شده است.

محققان هشدار می دهند از آنجا که این ویروس از 40 تا 70 سال قبل وجود داشته، احتمالا در بدن خفاش ها ویروس های کرونای دیگری وجود دارد که قابلیت ابتلا به انسان را نیز دارند.

این پژوهش در نشریه نیچر میکروبیولوژی منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1120

به "ویروس کرونا از 70 سال قبل روی خفاش ها وجود داشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا از 70 سال قبل روی خفاش ها وجود داشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید