ولیعهد سعودی: گوگل یا کامپیوتر پیشرفته نیستم که کارمندانم را کنترل کنم

به گزارش واندر هنگر، شبکه تلویزیونی پی بی اس فیلم مستندی را تحت عنوان ولیعهد سعودی با موضوع به قدرت رسیدن او و حکومتش پس از گذشت یک سال از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار و منتقد سعودی در کنسولگری کشورش در استانبول پخش می نماید.

ولیعهد سعودی: گوگل یا کامپیوتر پیشرفته نیستم که کارمندانم را کنترل کنم

به گزارش واندر هنگر، به نقل از سایت شبکه الجزیره، مارتین اسمیت در این فیلم مستند برای اولین بار متن دیداری که با ولیعهد سعودی در زمین مسابقه اتومبیل رانی در ماه دسامبر گذشته داشت را منتشر نموده و در آن از مسؤولیتش درباره قتل جمال خاشقجی سوال نموده است.

محمد بن سلمان در پاسخ به سوال وی توضیح داد: مسؤولیت قتل خاشقجی با من است زیرا که در دوره مسؤولیت و حکومت من این اتفاق اتفاق افتاده است. نمی خواهم بگویم آن را انجام دادم یا ندادم یا هر چیز دیگری.

این خبرنگار در این مستند می گوید که از محمد بن سلمان پرسیدم: چگونه می گردد که جنایت بدون اطلاع وی اتفاق افتاده باشد؟ ولیعهد سعودی در این باره پاسخ داد: اتفاق ها رخ می دهند. می توانید تصور کنید که ما 20 میلیون نفر جمعیت داریم که سه میلیون تن کارمند دولتی هستند. من گوگل یا کامپیوتر پیشرفته نیستم که بتوانم بیش از سه میلیون کارمند را کنترل کنم.

اسمیت از محمد بن سلمان پرسید: آیا آنها می توانستند از یکی از هواپیماهای شخصی شما استفاده نمایند؟ ولیعهد سعودی پاسخ داد: مسؤولان و وزیرانی جهت پیگیری امور در اختیار داریم و آنها مسؤول هستند و اختیار انجام این کار را دارند.

وی پرسید؟ اما سعود القحطانی، مشاور ولیعهد سعودی در جریان عملیات قتل خاشقجی برای شما ایمیل می فرستاد، بن سلمان پاسخ داد: بله، القحطانی روزانه برای من پیغام هایی ارسال می کرد.

القحطانی کجاست؟

به همین دلیل، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان وقت از پاسخ دادن به سوال تهیه نماینده این مستند درخصوص محل حضور سعود القحطانی، که یکی از متهمان قتل خاشقجی به شمار می آید، مخالفت کرد و طفره رفت.

وی گفت: دادستان عربستان صلاحیت سخن گفتن در مورد این موضوع را دارد.

تهیه نماینده این مستند الجبیر را در برابر سوالی درباره اظهارات قبلی اش با شبکه فاکس نیوز قرار می دهد که در آن مصاحبه گفته بود، قاتلان خاشقجی از نزدیکان بن سلمان نیستند، البته مقامات سعودی بعدا به خلاف این اذعان کردند.

تهیه نماینده مستند شبکه پی بی اس از عادل الجبیر پرسید: شما می گویید که نمی دانستید افرادی که در قتل خاشقجی دست داشتند از اشخاص نزدیک به ولیعهد عربستان بودند.

وزیر امور خارجه عربستان پاسخ داد: افراد زیادی به محمد بن سلمان نزدیک هستند و با وی عکس می گیرند.

اسمیت پرسید: اما القحطانی صرفا یک فرد عادی از بین این تعداد افراد نبود. وی به محمد بن سلمان بسیار نزدیک بود، اکنون القحطانی کجاست؟

الجبیر پاسخ داد: زیاد سوال می پرسید. باید از دادستان کل بپرسید.

تهیه نماینده این مستند گفت: اما دادستان کل به ما پاسخی نداد. الجبیر پاسخ داد: پس دوباره باید با وی صحبت کنید.

همچنین تهیه نماینده این مستند با ترکی الفیصل رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان صحبت نموده و او گفته است، عملیات قتل به اشتباه اتفاق افتاده و رهبری عربستان اذعان نموده که اشتباه شده است.

ترکی الفیصل گفته است: رهبران ما اصلا به ما دروغ نمی گویند. کسانی که دروغ گفته اند محاکمه خواهند شد و با سرنوشت شان روبه رو می شوند.

این فیلم مستند به وسیله دیدارهایی با مقامات سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و دیگران این را موضوع را نشان می دهد که محمد بن سلمان تشنه قدرت و تسلط بر کل خاورمیانه است.

مسؤولان سابق دیگر در عربستان در جریان این فیلم مستند اشاره می نمایند که محاصره قطر که عربستان آن را برای واداشتنش به همسو شدن با ریاض انجام داده منجر به مسائل مالی این کشور نشده بلکه موجب شده قطر بعد از محاصره شکوفا گردد.

این فیلم مستند همچنین به نحوه تصاحب قدرت از سوی محمد بن سلمان و اینکه چگونه محمد بن نایف ولیعهد سابق سعودی را از صحنه به در نموده و نیز به بازداشت ها علیه تاجران و اعضای خاندان سلطنتی و فاجعه جنگ یمن می پردازد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 415

به "ولیعهد سعودی: گوگل یا کامپیوتر پیشرفته نیستم که کارمندانم را کنترل کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ولیعهد سعودی: گوگل یا کامپیوتر پیشرفته نیستم که کارمندانم را کنترل کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید