غرب و رسوا شدن یک دروغ شیمیایی دیگر در سوریه

به گزارش واندر هنگر، خبرنگاران، سرویس بین الملل- فاطمه صالحی: کشورهای غربی از زمان شروع جنگ در سوریه و کمی بعدتر، زمزمه های استفاده از سلاح های شیمیایی را در سوریه مطرح کردند. این زمزمه ها بعدها تبدیل به اتهامات غیر رسمی و بعد از آن اتهامات رسمی در سطح مجامع بین الملل علیه دمشق شد.

غرب و رسوا شدن یک دروغ شیمیایی دیگر در سوریه

از همان زمان دولت سوریه شدیدا با موضع گیری در برابر این اتهامات اعلام کرد که از سلاح شیمیایی استفاده نمی نماید اما کشورهای غربی بر وارد آوردن چنین اتهامات کذبی به روش های مختلف اصرار ورزیدند. حتی سازمانی موسوم به سازمان کلاه سفیدها برای به اصطلاح مستند سازی در این خصوص وارد عمل شد.

سازمان منع سلاح های شیمیایی در ماه مارس گزارشی منتشر نموده و اعلام کرد که به احتمال زیاد حمله شیمیایی با گاز سمی کلر در منطقه دوما واقع در شمال شرق دمشق پایتخت سوریه انجام شده است. پس از این گزارش بود که سه کشور فرانسه، انگلیس و آمریکا با این ادعا که این حمله شیمیایی توسط ارتش سوریه انجام شده است حملاتی هوایی بر علیه سوریه انجام دادند.

به تازگی سایت افشاگر ویکی لیکس با منتشر کردن ایمیل یکی از اعضای گروه حقیقت یاب سازمان منع سلاح های شیمیایی با مقامات بالاترش پرده از حقیقت برداشته به طوریکه در این ایمیل گفته شده است که اسناد به چیزی کاملا متفاوت با آنچه بوده اند تغییر داده شده اند. این مسأله در دفتر مدیر کل وقت که یک دیپلمات ترک به نام احمد اوزومچو بود رخ داده است.

مخالفان سوری در آن موقع ادعا کردند که حمله شیمیایی به وسیله کپسول هایی که ازهواپیما پرتاب شده اند انجام شده است. این ادعا توسط محققان سازمان به راحتی پذیرفته شده است امری که نویسنده ایمیل آن را بسیار نگران نماینده خوانده است.

در ادامه ایمیل مذکور آمده است که چندین ماده شیمیایی هستند که حاوی کلر هستند و بعضی از این مواد در خانه ها نیز یافت می شوند. همچنین در گزارش اولیه ذکر شده بود که احتمال اینکه کلر سمی یافت شده در منطقه از کپسولهای پرتاب شده از هواپیما خارج شده باشد بسیار کم است که در گزارش نهایی حذف شده است. مسأله ای که نویسنده ایمیل آن را انحرافی بزرگ در گزارش اصلی خوانده است.

به گفته این کارشناس حقیقت یاب سازمان، اشتباه بزرگ دیگر گزارش آنجاست که نفس یافتن ماده سمی در منطقه را به منزله انجام دریافت حمله شیمیایی توسط دولت سوریه در نظر گرفته است.

در همان زمان ساکنان منطقه اعلام کردند که اطلاعی از رخ دادن حمله شیمیایی و یا آسیب دیدن اشخاص توسط آن ندارند ولی در همان زمان سازمان کلاه سفیدها که با سرمایه گذاری غربی-عربی توسط معارضان و با رهبری غربی ها راه اندازی شده است با جدیت خبر از وقوع حمله شیمیایی و مصدوم شدن تعداد زیادی از ساکنان شهردادند!

به نظر می رسد افشا شدن این دروغ، یک رسوایی بزرگ برای کشورهای غربی به ویژه انگلیس، فرانسه و آمریکا رقم بزند.

با افشای این اسناد، روسیه از یک سو و کشورهای غربی از سوی دیگر خود را برای یک نبرد و درگیری در جریان نشست سالانه سازمان منع سلاح های شیمیایی آماده می نمایند. قرار است در این نشست مسئول وقوع حملات شیمیایی در سوریه معرفی گردد. هم چنین قرار است طی شروع سال آینده میلادی، نخستین گزارش تیم تحقیقاتی در مورد ماهیت کسانی که دست به حملات شیمیایی در سوریه زده اند منتشر گردد.

نشست مهم سازمان منع سلاح های شیمیایی از روز دوشنبه شروع و تا آدینه ادامه خواهد داشت به طوریکه روسیه تهدید نموده است که در صورتیکه بخشی از بودجه سال آینده این سازمان به تیم تحقیقاتی اختصاص یابد در فرایند تصویب بودجه مانع تراشی می نماید. عدم تصویب بودجه نیز میتواند مسائل خطرناکی را برای سازمان منع سلاح های شیمیایی به وجود آورد.

با وجود مخالفت های گسترده سوریه و هم پیمانان آن، اکثریت کشورهای عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی در ژوئن 2018 به نفع افزایش اختیارات این سازمان برای مشخص ماهیت عوامل حملات شیمیایی رأی دادند. در آن موقع روسیه، این سازمان را به کشتی تایتانیکی که در حال غرق شدن است تشبیه کرد. مسکو در آن موقع اعلام کرد که این سازمان سیاسی شده است.

در آن موقع ترزا می، نخست وزیر وقت انگلیس در برابر مجلس عوام که مخالف حمله هوایی به سوریه بود نهاده شد و اعلام کرد که مطمئن است حمله شیمیایی در سوریه انجام شده و عوامل این حمله را می شناسد. اینک که دروغ کشورهای غربی در مورد سلاح شیمیایی در سوریه بر ملا شده است به نظر می رسد که تاریخ فریبکاری های آمریکا در قبال کشورهای منطقه مجددا تکرار شده و یادآور لشکر کشی آمریکا به عراق و اشغال این کشور به بهانه وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق و بعد از آن آشکار شدن این دروغ بزرگ است.

سازمان تروریستی کلاه سفیدها؛ ابزاری برای اثبات دروغ غرب

کلاه سفیدها گروهی است که با پوشش اقدامات امدادرسانی در مناطق جنگی سوریه با انتشار تصاویر و فیلم های ساختگی سعی در تحریک دنیایان علیه حکومت قانونی سوریه دارد. گزارش های متعددی درباره اینکه اعضای گروه کلاه سفیدها پیشتر عضو گروه های تروریستی حاضر در سوریه بوده اند منتشر شده است.

این گروه که در ابتدای جنگ سوریه به اندازه الان شناخته شده نبود کوشش می کرد خود را به عنوان یک تشکیلات امداد گر که به دنبال یاری رسانی به مردم سوریه است نشان دهد. این گروه به صورت گسترده تصاویر و فیلم هایی در مورد یاری رسانی کلاه سفیدها به کسانی که زیر آوار حملات نیروهای بشار اسد مانده اند منتشر می کرد.

بعد از آن بود که وزارت خارجه روسیه هشدار داد که کلاه سفیدها در همراهی با تروریست ها در تدارک انجام اقدامی تحریک آمیز در سوریه با توسل به تسلیحات شیمیایی هستند. به همین دلیل، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه هشدار داد که هدف از این اقدام برهم زدن فرایند صلح در سوریه است.

کاخ سفید از اختصاص 4.5 میلیون دلار به کلاه سفیدها خبر داده حال آنکه زاخارووا از این موضوع انتقاد کرد و آن را نشانه ای از رابطه آمریکا با تروریست ها بیان کرد.

به تازگی نیز جسد جیمز لِمسوریر بنیانگذار گروه کلاه سفیدها که با ارائه تصاویر ساختگی در مورد سوریه، سعی در تحریک دنیایان علیه دولت دمشق داشت در استانبول کشف شده است.

پلیس استانبول اعلام کرده است که جسد او مقابل آپارتمانش کشف شده است. بر اساس این گزارش، تحقیقات ابتدایی از احتمال خودکشی وی خبر می دهد.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که این نخستین بار نیست که گزارشات سازمان منع سلاح های شیمیایی با واقعیت تطابق پیدا نمی نماید بلکه در اردیبهشت سال جاری نیز، کارشناسان سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی از تحریف و دستکاری نتایج تحقیقات درباره حمله شیمیایی به شهر دوما سوریه خبر دادند. درهمین ارتباط، ایان هندرسون اعلام کرد که گزارش رسمی سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی درباره حمله به شهر دوما در استان ریف دمشق سوریه، با واقعیت ها منطبق نیست.

در هر صورت باید منتظر ماند و واکنش کشورهای دنیا به ویژه روسیه را در مورد دروغ بودن این گزارشات دید؛ دروغی که مجددا تبدیل به رسوایی بزرگ برای غربی ها در قبال پفراینده سوریه شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 572

به "غرب و رسوا شدن یک دروغ شیمیایی دیگر در سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غرب و رسوا شدن یک دروغ شیمیایی دیگر در سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید