فواید چای سبز برای فشار خون و لاغری

به گزارش واندر هنگر، چای سبز از جوانه و گلبرگ های تازه چای به دست می آید؛ در فرآیند فراوری این چای اکسایش بسیار کم صورت می گیرد؛ چای سبز انواع مختلفی همانند چینی و ژاپنی دارد؛ در این مطلب بعضی از خواص این گیاه را بیان می کنیم.

فواید چای سبز برای فشار خون و لاغری

خواص چای سبز؛ کاهش دهنده فشارخون

آب خالص، ایده آل ترین نوشیدنی موجود است، اما چای با کیفیت نیز یکی دیگر از موارد ارزشمند در بین نوشیدنی هاست.

چای هم مانند آب نه تنها برای بدن آبرسانی قویست، بلکه بیشتر انواع چای ها فواید دیگری نیز دارند.

چای با کیفیت، به خصوص چای سبز، حاوی آنتی اکسیدان پلی فنول می باشد که به تشخیص محققان عامل پیشگیرانه در بسیاری از بیماری هاست و خواص ضد پیری دارد. 30٪ از هر برگ چای سبز از پلی فنول تشکیل شده است.

در گروه پلی فنول ها، فلونوئیدها قرار دارند که حاوی کاتچین ها (از انواع آنتی اکسیدان ها) هستند. یکی از قوی ترین کاتچین ها epigallocatechin-3-gallate (EGCG)هستند که در چای سبز یافت می شوند.

اثبات شده که این ماده موجود در چای سبز تاثیر فوق العاده مثبتی بر روی بسیاری از بیماری ها و حالات جسمی و روحی افراد دارد.

بر اساس مطالعاتی که سابقا اجرا شده بود، چای سبز بر روی یک سری مولکول های عصبی تاثیر گذاشته، رشد و توسعه سلول های سرطانی را متوقف می نماید. همچنین موجب توقف خون رسانی به سلول های سرطانی می شود.

EGCG از خواص آنتی آنژیوژنیک و ضدسرطانی برخوردار است و شرایطی را برای بدن فراهم می نماید تا سلول های سرطانی به شیمی درمانی پاسخ مثبت دهند.

همچنین تحقیقات نشان داده که EGCG از تصلب شرائین، ورم سینوس های مغزی، حملات قلبی و لخته شدن خون که منجر به سکته مغزیست، جلوگیری می نماید و همه اینها به علت توانایی این ماده در متعادل سازی حرکت خون سرخرگ ها و بهبود جریان خون در رگ هاست.

چای سبز و خاصیت کاهش فشار خون به طور طبیعی

تحقیقات اخیر در این زمینه بر یافته های پیشین صحه گذاشته و مزایای چای سبز بر سلامتی را تائید می نماید.

پس از تجزیه و تحلیل 25 مورد که به صورت تصادفی انتخاب شده بودند، بر روی آنها آزمایشاتی صورت پذیرفت و نتایج امر در نشریات مختلفی انتشار یافت از جمله مجله بریتانیایی تغذیه در 5 اکتبر، نتایج به قرار زیر بود: فشار خونِ آن دسته از افرادی که به طور مداوم چای سبز مصرف می نمایند، به طور قابل توجهی بهبود یافته است. همچنین این گزارش در روزنامه تایمز نیز به چاپ رسید.

پس از 12 هفته نوشیدن چای سبز، تا 2.6mmHg در حالت انقباض قلب و 2.2 mmHgدر زمان استراحت بین دو تپش قلب، از اندازه فشار خون کاسته می شود.

این نتایج به طور چشمگیری پس از مصرف چای سبز مشاهده شده، در حالی که چای سیاه در رتبه دوم چنین تاثیراتی واقع شده است.

کاهش 2.6 mmHg از اندازه فشار خون در حالت انقباض قلب به معنای کاهش 8 درصدی از اندازه خطر سکته مغزیست، 5 درصد کاهش تصلب شرائین شاهرگ ها که منجر به فوت می شود و 4٪ کاهش در تمامی موارد مرتبط با فشار خون منجر به فوت.

اگرچه به طور قطع نمی توان گفت چه اندازه چای برای بهره گیری از تمام مزایای آن کفایت می نماید، آمار منتشر شده در تحقیقات پیشین، بین 3 تا 4 فنجان چای سبز را در روز پیشنهاد می کرد.

به عنوان مثال در مطالعات انجامشده در سال 2007 بر اساس شواهدی صراحتا اعلام شد که نوشیدن 3 فنجان چای یا بیشتر در روز - در این مورد خاص چای سیاه - خطر انسداد رگ هایی که منجر به حملات قلبی می شوند را کاهش می دهد.

در موارد مشابهی نیز نشان داده شد که نوشیدن 3 تا 4 فنجان چای سبز در روز، سلامت قلب و رگ های مرتبط با قلب و عروق را افزایش می دهد که این خاصیت را مدیون تعادل فشار خون در رگ ها و محافظت از خون در برابر لخته شدن است.

چای سبز و خواص آن در بهبود مرض چاقی، دیابت و آلزایمر

به نظر می رسد ترکیبات خاص و مغذی موجود در آن، پتانسیل نامحدودی در حفظ سلامت بدن دارد و کاتچین ها فقط بخش کوچکی از آن محسوب می شوند.

خوشبختانه چای سبزِ با کیفیت، منبعی فوق العاده از آنتی اکسیدان است که آنها را به آسانی در دسترس قرار می دهد.

علاوه بر مزایای موثر بر روی سیستم گردش خون، مطالعات پیشین نشان داد که EGCG موجود در چای سبز به طور خاص بر روی متابولیسم چربی ها تاثیر داشته و به همین علت خاصیت چربی سوزی دارد و از چاقی جلوگیری می نماید.

در سال 2010 مطالعاتی که به ارزیابی پتانسیل EGCG در ارتباط با کاهش وزن پرداخته بود، نشان داد که مصرف چای سبز خاصیت چربی سوزی را تا 33٪ افزایش می دهد.

EGCGهم مانع از رشد سلول های چربی در بدن شده و هم به دفع چربی ها یاری شایانی می نماید و بدین ترتیب مانع از اضافه وزن می شود.

مرض چاقی و دیابت تقریبا دو یار جدایی ناپذیرند و هر چیزی که برای یکی از آنها مفید باشد برای دیگری نیز مفید خواهد بود.

در واقع در یکی از مطالعات اجرا شده بر روی حیوانات معین شد که تاثیر EGCG برای کاهش شاخص قند خون موش های مبتلا به دیابت عملکردی مشابه انسولین دارد و به پیشنهاد آنها چای سبز، به ویژه عصاره چای سبز با کیفیت، در پیشگیری و درمان دیابت مفید است.

محققان دریافته اند که چای سبز پتانسیل عملکرد مغز را بهبود می بخشد و از زوال مغز که با پیری در ارتباط است، پیشگیری می نماید.

مخصوصا EGCG مانع از فراوری پروتئین بتاآمیلوئید در بدن می شود که اگر در مغز انباشته شود، صدمات جبران ناپذیری به عصب ها زده و در درازمدت منجر به زوال مغز می شود، از جمله حالاتی که در بیماری آلزایمر دیده می شود.

بر اساس نتایج تحقیقاتی که در سال 2005 منتشر شد، محققان EGCG خالص را به موش هایی که به طور ژنتیکی مستعد زوال مغز بودند تزریق کردند؛ نتایج دال بر آن بود که خطر ابتلا به آلزایمر در آنها تا 54٪ کاهش یافت.

چای سبز و خواص دیگر

کاتچین های موجود در چای سبز از پاره شدن مویرگ های داخل چشم و دیگر بیماری های مرتبط با چشم جلوگیری می نماید.

در یکی از تحقیقات اجرا شده، محققان بافت چشم موش هایی که به آنها چای سبز می دادند را تجزیه تحلیل کردند و متوجه شدند که بافت های چشم از قبیل عدسی و شبکیه، کاتچین های موجود در چای سبز را جذب می نماید.

مطابق با نظر مولف، اکسیداتیو موجب اختلالات بیولوژیکی مانند صدمه به ژن های وراثتی و فعال کردن آنزیم های پروتئینی می شود که به بافت سلول ها صدمه زده یا عملکرد آنها را مختل می نماید و در نهایت منجر به بیماری های چشمی می شود.

کاتچین موجود در چای سبز
خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد

التهابات و دردهای ناشی از آرتروز های روماتوئیدی را التیام می بخشد

خطر ابتلا به بیماری های خودایمنی را تقلیل می دهد

سلامت لثه ها را افزایش می دهد

موجب بهبود سیستم گوارشی می شود

تحقیقات اجرا شده در سال 2008 نشان داد که روغن گیاهی عصاره چای سبز در درمان زگیل های تناسلی و اطراف مقعد موثر است.

زگیل های تناسلی و مقعدی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی است و دیگر درمان های طاقت فرسا تاثیر چندانی بر روی آنها ندارند.

محققان بیش از 500 نفر بزرگسال که از وجود بیش از30 زگیل تناسلی رنج می بردند را آزمایش نموده و به بعضی از آنها کاتچین و به بعضی دیگر دارونما دادند.

57٪ بیمارانی که کاتچین مصرف نموده بودند، زگیل هایشان به طور کامل از بین رفته بود، در حالی که در گروه کنترل فقط 34٪ از بیماران درمان شده بودند.

چای سبز با کیفیت، سبز رنگ است

انواع نامحدود چای سبز در بازار موجود است، من به شما دو نوع چای توصیه می کنم.

دو نوع از محبوب ترین انواع آن به اعتقاد من، پودر چای سبز Matcha و چای Tulsi- گیاه دارویی قدرتمندی که فواید فوق العاده ای دارد- است.

به طور کلی بر روی چای سبز حداقل، فرایندهای عمل آوری صورت می پذیرد و به همین علت حاوی مقادیر زیادی EGCG می باشد.

برخلاف چای های دیگر که مجبورید آنها را خیس و صاف کنید، پودر چای سبز را مستقیما داخل آب می ریزیم.

پودر چای سبز Matcha صد برابر چای هایی که در کارخانه فراوری می شود، حاوی EGCG می باشد و از آنجایی که شما برگ خالص چای سبز را مصرف می کنید، درهر فنجان چای سبزی که می نوشید تمام خواص آن را دریافت می کنید.

چای سبز علاوه بر اینکه منبعی سرشار از آنتی اکسیدان هاست، حاوی ویتامین A،B،D،E، B5،H و K، منیزیم و مواد معدنی دیگر مانند روی، کروم و سلنیوم می باشد. یکی از راه های تشخیص هوشمندانه کیفیت چای سبز این است که چای حقیقتا سبز باشد.

اگر چای سبز شما بیشتر متمایل به قهوه ای بود تا سبز، به احتمال قوی اکسید شده است که بسیاری از ترکیبات ارزشمند آن صدمه دیده و یا حتی از بین رفته است.

برای افزایش خاصیت چای سبز، کمی آب لیموی تازه به فنجان خود بیافزایید.

تحقیقات پیشین نشان داده بود که اضافه نمودن ویتامین C به طور قابل توجهی تاثیرات کاتچین را افزایش داده و قدرت جذب آن را افزایش می دهد.

در واقع مرکبات اندازه جذب کاتچین را تا 5 برابر افزایش می دهند و موجب می شود کاتچین موجود در چای سبز ابراز وجود کند!

چای سبز نقش عمده ای در برنامه غذایی سالم ایفا می کند

اگر از نوشیدن چای سبز لذت می برید، هرطور شده تعداد فنجان های مصرفی خود را افزایش دهید.

چای سبز خود را بدون افزودن شکر، شیر و یا هر گونه افزودنی دیگری میل کنید (فقط مرکبات مجاز است) زیرا افزودن آنها تاثیرات معکوسی به همراه خواهد داشت.

یک بار دیگر می گویم که چای سبز حاوی بیشترین اندازه EGCG می باشد و به اعتقاد من بعد از آب، چای سبز با کیفیت مفیدترین نوشیدنی است.

یکی دیگر از فوق العاده ترین انتخاب ها می تواند، چای سبز نعنایی باشد که سرشار از آنتی اکسیدان است.

ترکیبات شیمیایی پیچیده و خاص این گیاه خوشبو از مزایایی بهره مند است که خیلی فراتر از انواع دیگر چای هاست.

چای نعنایی حاوی هزاران ترکیب مفید فتو شیمیایی است که از خواص زیادی برای حفظ و بهبود سلامت برخوردار است.

عملکرد متقابل این ترکیبات و پتانسیل آنتی اکسیدانی آنها موجب تنظیم هورمون ها و افزایش سیستم ایمنی شده، با استرس مبارزه نموده و سلامت عمومی بدن را از روش های مختلفی افزایش می دهد :

تقویت سیستم ایمنی بدن

خواص آرامش بخشی و برطرف استرس های گاه و بی گاه

بهبود متابولیسم و حفظ سلامت آن

تنظیم شاخص قند خون در حد سلامت

تنظیم اندازه کلسترول

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1832

به "فواید چای سبز برای فشار خون و لاغری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید چای سبز برای فشار خون و لاغری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید