طرح های صنایع دستی در روستاهای کردستان تسهیلات دریافت می نمایند

به گزارش واندر هنگر، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان از پرداخت تسهیلات کم بهره به طرح های دارای توجیه مالی در روستاهای هدف صنایع دستی استان اطلاع داد.

طرح های صنایع دستی در روستاهای کردستان تسهیلات دریافت می نمایند

ایرنا:فرهاد حامدی گفت: براساس تفام نامه منعقد شده وزارت میراث فرهنگی با بنیاد برکت، به طرح های حوزه صنایع دستی در روستاهای هدف صنایع دستی که دارای توجیه مالی و بومی باشند، تسهیلات کم بهره پرداخت می گردد.

وی از صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی فعال در زمینه طرح های بومی به منظور بهره مندی از تسیهلات کم بهره در روستاهای استان دعوت کرد و افزود: هشت میلیارد و 620 میلیون ریال به استان کردستان اختصاص داده شده که ویژه ایجاد اشتغال و توسعه صنایع دستی در روستاها است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی کردستان، علاوه بر احیاء و توسعه صنایع دستی بومی استان، معرفی آنها را از دیگر اهداف این طرح برشمرد و افزود: کلاش بافی، کٌردی دوزی، منبت و معرق کاری، ارغوان بافی، پستک و شال بافی و گلیم بافی از طرح های دارای اولویت در پرداخت تسهیلات کم بهره است.

وی با تشکر از همکاری و ارتباط تنگا تنگ بنیاد برکت با حوزه صنایع دستی استان، ابراز امیدواری کرد با همکاری این بیناد بتوان علاوه بر این طرح ها در زمینه ایجاد بازارچه، زنجیره های فراوری طرح های بومی در روستاهای هدف صنایع دستی اقدام کرد.

حامدی با اشاره به لزوم برنامه ریزی براساس تاریخ پیشینه صنایع دستی در استان، افزود: نقش ها و طرح های خلاق در حوزه های مختلف صنایع دستی ویژه استان باید در تمامی شهرها و روستاها دوباره زنده و فعال شوند.

بیش از 40 هزار هنرمند کردستانی در نزدیک به 50 رشته صنایع دستی(21 رشته بومی) فعالیت دارند. 14 هزار و 500 نفر از این تعداد در سامانه معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دارای شناسه فعالیت هستند که از این تعداد، سه هزار و 600 نفر بیمه تامین اجتماعی دارند.

استان کردستان دارای یک هزار و 520 اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان های طبیعی بوده که 878 اثر ثبت شده استان در فهرست آثار ملی شامل شامل 773 اثر غیر منقول (شامل آثار تاریخی، تپه، محوطه و بنا)، 20 مورد میراث طبیعی، 62 مورد میراث معنوی و 23 مورد میراث منقول است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1611

به "طرح های صنایع دستی در روستاهای کردستان تسهیلات دریافت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح های صنایع دستی در روستاهای کردستان تسهیلات دریافت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید