رویترز: شورای حکام آژانس اتمی علیه ایران قطعنامه صادر نمی کند

به گزارش واندر هنگر، دیپلمات های غربی به یک رسانه انگلیسی گفته اند نمایندگان انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا در نشست آینده شورای حکام آژانس اتمی دنبال صدور قطعنامه علیه ایران نیستند.

رویترز: شورای حکام آژانس اتمی علیه ایران قطعنامه صادر نمی کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع خبری مدعی شده اند انگلیس، فرانسه، آلمان و ایالات متحده آمریکا به دنبال صدور قطعنامه علیه ایران در نشست هفته آینده شورای حکام آژانس اتمی نیستند.

خبرگزاری رویترز امروز آدینه نوشته صدور چنین قطعنامه ای به تشدید تنش ها میان ایران و کشورهای غربی منجر می شد و می توانست گفت وگوهای جاری در وین برای احیای توافق هسته ای برجام را با مخاطراتی روبرو کند.

در دور قبلی نشست 35 عضو شورای حکام، نمایندگان سه کشور اروپایی با همراهی آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را که در آن از ایران انتقاداتی به عمل آمده بود را آماده نموده بودند.

با این حال، پس از آنکه رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی از قصد خود برای انجام گفت وگوهای جدید با ایران اطلاع داد کشورهای غربی این قطعنامه را پس گرفتند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید فصلی خود درباره اجرای توافق هسته ای ایران مدعی شده بود که این گفت وگوها نتیجه بخش نبوده و ایران از ارائه توضیحات لازم درباره ذرات اورانیوم کشف شده در چند سایت این کشور خودداری نموده است. این گزارش، روز 31 مه (10 خردادماه) در اختیار اعضای شورای حکام نهاده شد.

یک دیپلمات که خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت: گزارش آژانس در 31 مه را صرفاً به دلیل ادامه داشتن گفت وگوهای برجام نمی توان نادیده گرفت، اما صدور قطعنامه در حال حاضر محتمل نیست.

پنج دیپلمات دیگر هم گفتند که قطعنامه ای در این خصوص صادر نخواهد شد و تنها کشورهای عضو شورای حکام اقدام به صدور بیانیه های جداگانه خواهند کرد.

یک دیپلمات که تبعه یکی از کشورهای موافق صدور قطعنامه است گفت: باید بیانیه های شدیداللحنی صادر شوند. آنها (ایرانی ها) تعهداتی دارند و باید به آنها عمل نمایند.

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می نمایند فرصت دهد برای تحقق این وعده کوشش نمایند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام نمود با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده هایشان عمل ننموده اند در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران ذیل مفاد توافق هسته ای برجام صورت می گرفت.

جمهوری اسلامی ایران، بعد از برداشتن 5 گام برای کاهش تعهدات، پایان 15 دی ماه 1398 اعلام نمود دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.

ایران تأکید می نماید به عنوان یکی از امضانمایندگان پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تا به امروز بارها از تاسیسات هسته ای ایران بازدید نموده اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا ننموده اند.

ایران علاوه بر این در سال 2015 به توافقی با کشورهای موسوم به گروه 1+5 برای حل و فصل تنش ها بر سر برنامه هسته ای خود دست پیدا کرد. علی رغم اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت ماه سال 1397 به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اسفندماه سال گذشته به توافقی برای ارائه دسترسی های داوطلبانه از سوی ایران به دو مکان معین شده و تسهیل فعالیت های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. این توافق هفته پیش به مدت یک ماه دیگر (تا تاریخ 24 ژوئن مصادف با سوم تیرماه) تمدید شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید پروتکل الحاقی به این نهاد بین المللی اجازه دسترسی گسترده تر به اطلاعات و اماکن موجود در ایران را می دهد.

سال گذشته مجلس شورای اسلامی ایران قانونی را به تصویب رساند که دولت را ملزم می نماید در صورت عدم برطرف تحریم ها علیه ایران بازرسی های آژانس اتمی در ایران را معلق کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1650

به "رویترز: شورای حکام آژانس اتمی علیه ایران قطعنامه صادر نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز: شورای حکام آژانس اتمی علیه ایران قطعنامه صادر نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید