دیوار گرگان ، دومین دیوار بزرگ دنیا Great Wall of Gorgan

به گزارش واندر هنگر، در این مقاله از وب سایت گردشگری خبرنگاران شما را با دیوار بزرگ گرگان در استان مازندران آشنا خواهیم کرد . در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با دومین دیوار بزرگ دنیا بیشتر آشنا شوید.

دیوار گرگان ، دومین دیوار بزرگ دنیا Great Wall of Gorgan

از وبلاگ فناوری دیدن فرمایید.

دیوار بزرگ گرگان یا دیوار بزرگ اسکندر یا دیوار سرخ که در متون قدیمی با نام مار سرخ نیز نامیده شده است، دیواری تاریخی است که از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان شروع شده و تا کوه های گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه می یابد . هم اکنون تقریباً تمام این دیوار از میان رفته است و تنها بخش های کوچکی از آن که در زیر خاک مدفون مانده، باقی است. دیوار تاریخی گرگان پس از دیوار چین (به طول شش هزار کیلومتر)، بزرگترین دیوار دفاعی جهان است. این دیوار عظیم تاریخی که 200 کیلومتر طول دارد در 29 تیرماه سال 1378 به ثبت ملی رسیده است.

عکس این دیوار نخستین بار توسط اریک اشمیت باستان شناس آمریکایی ثبت شد. آقای اشمیت باستان شناس آمریکایی که با هواپیمای خود در سالهای 1315و 1316 از نقاط باستانی ایران عکاسی می کرد، در منطقه گرگان دیوار قرمز رنگی را دید که از سمت دریای خزر به طرف کوه های گلیداغ امتداد دارد. او از این دیوار عکس گرفت و این عکس ها سندی برای تحقیقات باستان شناسان ایرانی و خارجی بر این دیوار شد.

تاریخچه

قدمت دیوار بزرگ گرگان که از آجرهای گلی سرخ رنگ ساخته شده به دوره ساسانی بازمی گردد. یک تیم باستان شناسی مرکب از محققان ایرانی و بریتانیایی پیروز شده اند تاریخ احداث آنرا سده 5 یا 6 میلادی معین نمایند. پادشاهان ساسانی که با امپراتوری روم شرقی جنگ های مداومی داشتند از سوی شمال نیز با تهدید قوم هون (Hun) و دیگر اقوام شمالی رو به رو بودند؛ بنابراین دیوار می توانست محل رخنه این اقوام را به داخل ایران در فواصل کوهستان های قفقاز و خط ساحلی دریای مازندران ببندد.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

پیروز، پادشاه ساسانی در سال های459 تا484میلادی زمانی که با هون های سفید نبرد می کرد مدتی را به طور متناوب در منطقه گرگان گذرانده است بنابراین احتمالاً او یا پادشاه ساسانی دیگری (قبل یا بعد از او) برای محافظت از دشت حاصل خیز گرگان در برابر هون ها، این دیوار را ساخته است. تحقیقات روی یکی از دژها یا سربازخانه های این دیوار دفاعی نشان می دهد که حداقل تا یک قرن پس از ساخته شدن فعال بوده است و نشانه هایی از حضور سربازان در آن دیده می گردد اما بعد از آن به عللی متروک شده است.از جمله دلایل متروک شدن این تأسیسات دفاعی می تواند احتیاج به حضور سربازان بیشتر در نبرد با امپراتوری بیزانس یا مقاومت در برابر حمله اعراب بوده باشد.

جنس دیوار

در خصوص جنس دیوار نیز گفتار گوناگونی وجود دارد؛ بلاذری آن را از سنگ و سرب، ابن فقیه از آجر و آهک، ابن خردادبه از آجر و گچ، فردوسی از سنگ و گچ، ثعالبی از سنگ مرمر (بخشی از آن) و نجیب بکران از خشت پخته می نویسند. بخشی از دیوار که در روستای گوگجه (شمال کلاله) از زیر خاک بیرون آمده، از آجرهای بزرگ ساخته شده است. آنالیز های گروه باستان شناسان ایرانی و باستان شناسان دانشگاه های ادینبورگ و دورهام، نشان می دهد در ساخت این دیوار عظیم ده ها میلیون قالب آجر به کار رفته است. آنان شواهدی از تعداد زیادی کوره و کارگاه ساخت آجر در طول دیوار و در فواصل نزدیک به آن یافته اند که نشان دهنده کارگاه صنعتی بسیار بزرگ برای احداث این دیوار است. طبق برآوردها30هزار سرباز می توانستند در طول دیوار مستقر شوند. باستان شناسان با نمونه برداری و آزمایش خاکسترها و زغال های بر جای مانده در کوره های آجرپزی، نشان دادند که قدمت دیوار به قرن های پنج و ششم میلادی می رسد.

اهمیت تاریخی

این دیوار از دیوار هادریان که توسط امپراتور هادریان در مرز انگلستان و اسکاتلند احداث شد طولانی تر و از بسیاری از بخش های دیوار چین، بیش از هزار سال کهن تر است. تصور می گردد که این دیوار سومین دیوار بزرگ تاریخی (بعد از دیوار چین و دیوار سمیز آلمان) جهان و بزرگترین دیوار آجری جهان باشد. این دیوار همچنین طولانی ترین اثر تاریخی ایران است که طی 90 سال ساخته شده است. آنالیز های باستان شناسی نشان می دهد که مهندسی ایران و امپراتوری ساسانی به خوبی با مهندسی امپراتوری روم رقابت داشته یا حتی از آن پیشی گرفته است. آنالیز های اخیر این دیوار، بینشی اروپایی مدار نسبت به تاریخ جهان را به چالش می گیرد.

موقعیت دیوار بزرگ گرگان

دیوار بزرگ اسکندر از ساحل کمش تپه در جنوب رود اترک و شمال بندر ترکمن شروع می گردد، اما انتهای آن به روشنی معین نیست.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 611

به "دیوار گرگان ، دومین دیوار بزرگ دنیا Great Wall of Gorgan" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار گرگان ، دومین دیوار بزرگ دنیا Great Wall of Gorgan"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید