در نشست خبری گوترش با وزیر خارجه پاکستان چه گذشت؟

به گزارش واندر هنگر، ایرنا نوشت: دبیرکل سازمان ملل روز یکشنبه در جریان سفر رسمی به پاکستان گفت: ترویج اسلام هراسی هرگز قابل قبول نیست و باید اقدام های موثری برای مقابله با این پدیده اتخاذ گردد.

در نشست خبری گوترش با وزیر خارجه پاکستان چه گذشت؟

آنتونیو گوترش که بامداد یکشنبه برای انجام سفر رسمی چهار روزه وارد پاکستان شد، در نشست خبری مشترک با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در اسلام آباد گفت: باید جلوی ترویج پدیده اسلام هراسی را گرفت.

وی تاکید نمود: احتیاج به مبارزه قاطعانه علیه اسلام هراسی است و ما باید در این جهت گام برداریم. ترویج نفرت و افراط گرایی مانند اسلام هراسی مغایر با اصول دموکراتیک در دنیا است.

گوترش سخنرانی های نفرت انگیز را از عوامل اصلی اسلام هراسی مطرح نمود و گفت: ما متعهد به مبارزه با هرگونه رویکرد پوپولیسم که در پدیده اسلام هراسی نقش دارد، هستیم.

پیشنهاد دیپلماسی برای حل تنش ها در شبه قاره

دبیرکل سازمان ملل با ابراز نگرانی از تشدید تنش های پاکستان و هند طی یک سال گذشته، از طرفین خواست تا با حداکثر خویشتنداری، دیپلماسی و مذاکره را برای حل اختلافات مقدم بشمارند.

ویبه مناقشه کشمیر و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل با موضوع یاری به حل این مساله در شبه قاره اشاره نمود و ادامه داد که حقوق بشر باید در کشمیر حفظ گردد.

گوترش اضافه نمود که حاضر است ظرفیت های خود برای پادرمیانی بین پاکستان و هند در صورت خواست طرفین، به کار گیرد.

حل سیاسی، راه درست برای صلح در افغانستان

وی همچنین درباره اوضاع افغانستان، فرآیند صلح و شرایط پناهجویان گفت: سازمان ملل از نقش پاکستان در میزبانی از پناهجویان افغان از بیش از 4 دهه و مشارکت نیروهای پاکستانی در ماموریت های صلح بانی این سازمان قدردانی می نماید.

گوترش تاکید نمود: راه چاره سیاسی و آتش بس دائمی تنها روش موثر برای صلح پایدار در افغانستان خواهد بود و می تواند به بازگشت داوطلبانه پناهجویان به افغانستان نیز یاری کند.

وی از پاکستان خواست تا به نقش محوری خود برای یاری به پیشبرد صلح در افغانستان به عنوان یک کشور همسایه ادامه دهد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 785

به "در نشست خبری گوترش با وزیر خارجه پاکستان چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در نشست خبری گوترش با وزیر خارجه پاکستان چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید