خبرنگاران معتادان در اصفهان برای ترک اعتیاد به مراکز سرپایی مراجعه کنند

به گزارش واندر هنگر، اصفهان - خبرنگاران - معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی اصفهان گفت: در شرایط کرونایی حاضر که بسیاری از مراکز اقامتی یا کمپ های ترک اعتیاد مجبور به پذیرش کمتر از ظرفیت عادی خود هستند مراکز سرپایی یا (MMT) گزینه مناسبی برای مراجعه معتادان است.

خبرنگاران معتادان در اصفهان برای ترک اعتیاد به مراکز سرپایی مراجعه کنند

سمیه کریمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران افزود: سازمان بهزیستی دستوری به کمپ ها یا مراکز اقامتی ترک اعتیاد برای تعطیلی نداده است ولی بر اجرای پروتکل های بهداشتی، پذیرش کمتر و نصف ظرفیت براساس رعایت فاصله گذاری اجتماعی تاکید می کند.

وی گفت: اگر برخی از مراکز به دلیل محدودیت ظرفیت از پذیرش فرد متقاضی برای ترک اعتیاد خودداری کردند؛ متقاضیان ترک اعتیاد به مرکز دیگری مراجعه کنند.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی اصفهان افزود: متقاضیان می توانند در این شرایط به مراکز اقامتی سرپایی که بصورت روزانه به افراد دارو داده می شود و تمامی موارد بهداشتی از جمله فاصله گذاری در آنها رعایت می شود با آسودگی خاطر مراجعه کنند.

وی گفت: 488 مرکز درمانی سرپایی در استان اصفهان وجود دارد که متادون یا دیگر داروها را برای ترک در اختیار معتادان می گذارند.

کریمی با بیان اینکه بسیاری از کمپ ها با تست کرونا منفی پذیرش می کنند ، افزود: با توجه به جدیت بسیاری از مراکز اقامتی ترک اعتیاد در استان بر رعایت پروتکل های بهداشتی تا به امروز تعداد موارد کرونا در این مراکز انگشت شمار بوده است.

وی همچنین از اجرانکردن طرح پذیرش اجباری (ماده 16) در نیمه دوم سال خبر داد و گفت: تنها در نیمه اول سال این طرح در سه مرحله و بمنظور جمع آوری معتادان متجاهر در استان انجام شد.

مرکز ماده 16 مراکزی است که معتادان متجاهر پس از دستگیری، حداقل بین سه تا 6 ماه در آنجا نگهداری و بازپروری می شوند و در این مدت ضمن ترک اعتیاد، با حرفه آموزی برای بازگشت به جامعه آماده شوند.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی اصفهان در پاسخ به شرایط مراکز زیرپوشش بهزیستی در 2 هفته تعطیلی براساس تصمیم ستاد استانی مقابله با کرونا گفت: برای تعیین تکلیف مراکز مشاوره و خانواده و مراکز روزانه با دانشگاه علوم پزشکی و ستاد کرونای استان نامه نگاری اجرا شده ولی هنوز پاسخی داده نشده است.

وی همچنین در خصوص درخواست بهزیستی برای ایجاد یک مرکز ماده 16 برای زنان در اصفهان گفت: امروز تیمی کشوری از مکان پیش بینی شده برای این امر بازدید کردند ولی ایجاد این مرکز کار راحتی نیست.

کریمی شرح داد: اکنون 83 کمپ ترک اعتیاد مورد تایید بهزیستی در استان فعال است که از این تعداد سه کمپ مختص زنان در نظرگرفته شده بود که یکی از آن مراکز در کاشان تعطیلی شد و 2 دیگر کمپ دایر است.

وی به وجود 2مرکز ماده 16 بهزیستی در اصفهان و مبارکه، 2 مرکز توانمندسازی زنان و مردان بهبودیافته، 2 سرپناه شبانه برای زنان و مردان معتاد در معرض آسیب و سه مرکز موبایل سنتر و هشت تیم سیار کاهش آسیب برای مباحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی مرتبط با اعتیاد زیر نظر بهزیستی استان اشاره کرد.

مراکز موبایل سنتر رویکردی با هدف کاهش آسیب برای گروه های پر خطر که قادر به ترک مواد مخدر نیستند دایر شده است که در این طرح مددکاران آموزش دیده به صورت سیار با حضور در حاشیه اتوبان ها و مراکز تجمع معتادان در زیر پل ها مراجعه کرده و به این افراد خدمات رایگان ارائه می کنند.

بنا به اعلام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت فعال 15 تا 64 سال کشور، 5،4 درصد است و این نرخ در استان اصفهان 2،4 درصد و رتبه اصفهان از نوزدهم در سال 90 به بیست و سوم کاهش یافته است.

نزدیک به 400 مرکز در زمینه پیشگیری، درمان و کاهش آسیب معتادان به مواد مخدر در استان اصفهان فعالیت دارد.

استان اصفهان بیش از پنج میلیون نفر جمعیت دارد و بر اساس آخرین آمار، جمعیت معتادان این استان دست کم 120 هزار نفر است که 10 درصد از آنها را بانوان تشکیل می دهد.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1313

به "خبرنگاران معتادان در اصفهان برای ترک اعتیاد به مراکز سرپایی مراجعه کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معتادان در اصفهان برای ترک اعتیاد به مراکز سرپایی مراجعه کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید