حمایت حداقلی دولت از بخش خصوصی برای جبران خسارت ها

به گزارش واندر هنگر، خبرنگاران/یزد مدیر کل سابق میراث فرهنگی استان یزد با تاکید بر ضرورت حمایت دولت از بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری با هدف جبران حداقلی بخشی از خسارت های وارده ناشی از شیوع کروناویروس، گفت: مشکل صنعت گردشگری پس از برطرف بحران کرونا با تدوین بسته های سفر، ملاحظات بیمه ای و مالیاتی و حمایت از وزارت میراث فرهنگی با همکاری سایر دستگاه ها قابل برطرف شدن است.

حمایت حداقلی دولت از بخش خصوصی برای جبران خسارت ها

فاطمه دانش یزدی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، با اشاره به تبدیل شدن بیماری کرونا به یک دغدغه و مشکل جهانی، اظهار کرد: اغلب کشورهای جهان نیز در حوزه جهانگردی از این موضوع تاثیر پذیرفته و دچار آسیب شده اند که کشور ایران و استان یزد نیز در این ردیف قرار دارند.

وی حفظ سلامت مردم را در ارجحیت و اولویت نسبت به دیگر مسائل دانست و گفت: از همان ابتدایی ترین روزهای درگیر شدن استان یزد با این ویروس، جامعه جهانگردی و هتلداران استان با وجود ضررهای زیاد و بعضاً غیرقابل جبران، با شعار نه به کرونا همراه شده و تمام فعالیت های خود را با این رویکرد، برای قطع زنجیره بیماری کرونا با شعار در خانه می مانیم به تعلیق درآورده اند.

دانش یزدی با ابراز امیدواری نسبت به رفع این بحران جهانی با همکاری مردم و تلاش شبانه روزی مسئولان به ویژه در حوزه بهداشت و درمان با کمترین آسیب، گفت: باید برای دوران پس از بحران کرونا، راهکارهایی برای جبران خسارت به مشاغل مختلف از جمله صنعت جهانگردی به کار گرفت.

وی اضافه نمود: متخصصان این حوزه، فعالان با تجربه و مسئولان تصمیم گیرنده باید برای ساماندهی شرایط جهانگردی در انجمن های تخصصی به تحلیل شرایط و رسیدن به برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت کاربردی در این حوزه برسند.

این فعال فرهنگی و اجتماعی در مورد اهمیت جهانگردی در دوران پسا بحران هم اعلام نمود: با توجه به کاهش دیدارهای خانوادگی و قرنطینه بودن بسکمک از مردم و همچنین خستگی و فشار تحمیل شده به کادر درمان باید به جهانگردی به عنوان رفع نیاز اساسی افراد جامعه که همان نیاز روحی است، اهتمام شود چرا که جابجایی محیطی برای رفع خستگی های روحی و جسمی بسیار اثرگذار است.

دانش یزدی برنامه ریزی رویدادهای محلی، استانی، ملی و بین المللی را اولین اقدام موثر برای بازیابی فضای جهانگردی دانست و گفت: با توجه به این که جهانگردی موضوعی فرابخشی است، اگر بعد از اتمام این شرایط بخواهیم شرایط به خوبی سامان یابد، باید همه دستگاه های اجرایی به میدان بیایند.

وی ادامه داد: مراجع اجتماعی نیز یکی از عناصر مهم در بازگردانی فضای جهانگردی و جریان سازی سفرهای مردمی است و با تکیه بر سازمان های مردم نهاد به عنوان یکی از مراجع مهم اجتماعی می توان به مرور خمودگی ایجاد شده ناشی از ویروس کرونا در صنعت جهانگردی را بهبود بخشید.

رییس سابق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی استان یزد، فعالان عرصه جهانگردی را از پیشگامان کمک به کنترل و جلوگیری از شیوع کرونا دانست و گفت: با تعطیلی مراکز فعالیت و همکاری های خود در زمینه های مختلف، حفظ جان و سلامت مردم را بر شغل خود ارجح دانسته و هر گونه ضرر مادی و معنوی را به جان خریدند.

این فعال جهانگردی با بیان این که بسکمک از کشورهای درگیر این بحران تمهیداتی را برای مقابله با این بحران و جلوگیری از خسارت های آن داشته اند،گفت: وعده کاهش اقتصادیات در این کشورها از مهمترین اولویت هاست، البته در کشورهایی مانند ویتنام و استرالیا وعده آسان دریافت مقررات ویزایی و همچنین ایجاد کمپینگ جذب جهانگرد از دیگر راهکارها به شمار می رود.

دانش یزدی با بیان این که کشورهایی مانند مالزی و فیلیپین هم از مردم کشورهای خود خواستار تقویت سفرهای داخلی پس از بحران و جذب جهانگرد خارجی پس از آن شده اند، گفت: چین به عنوان عظیمترین کشور صادرکننده جهانگرد در جهان و به عنوان اولین مبدا شیوع بیماری کرونا، دچار آسیب قابل توجهی به خصوص در صنعت جهانگردی شده و شاید در حوزه جهانگردی بیشترین صدمه را نسبت به کشورهای جهان داشته است.

این فعال جهانگردی با تاکید بر این که صنعت جهانگردی به عنوان محرک رشد اقتصادی در جهان اهمیت بالایی دارد، گفت: صنعت جهانگردی بعد از نفت و خودروسازی، در جهان مطرح است و به عنوان محرک رشد اقتصادی در جهان از آن یاد می شود به طوری که حدود 6.7 تریلیون دلار رشد اقتصادی در بخش خدمات ناشی از جهانگردی بوده و بیش از 10 درصد تولید ناخالصی های جهان را به خود اختصاص داده اما ویروس کرونا بحرانی عظیم در صنعت جهانگردی ایجاد کرده است.

وی با بیان این که جهانگردی در ایران صنعتی نوپاست، گفت: جهانگردی ایران به عنوان مقصد کشورهای ارزان مطرح است اما با درگیر شدن ایران به وسیله ویروس کرونا مسافرت های داخلی محدود و ناممکن شده و توصیه ها به خانه ماندن شده است، از طرفی نوروزگاه ها و برنامه های نوروزی هم با وجود قابلیت بالای درآمدزایی از دست رفته اند و خسارت های زیادی را وارد کرده است.

دانش یزدی در پایان اعلام نمود: اگر دولت برنامه ریزی هایی را برای بخش خصوصی به ویژه با هدف جبران حداقل بخشی از خسارت های وارد شده داشته باشد و بسته های سفر، ملاحظات بیمه ای و اقتصادیاتی را با حمایت وزارت میراث فرهنگی در نظر بگیرد و همه دستگاه ها حمایت هایی را داشته و حداقل برنامه های اولویت دار را اجرایی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 859

به "حمایت حداقلی دولت از بخش خصوصی برای جبران خسارت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت حداقلی دولت از بخش خصوصی برای جبران خسارت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید