بیماری های خطرناکی که با سرفه آغاز می شوند

به گزارش واندر هنگر، خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: همه ما گاهی سرفه می کنیم. برخی وقت ها دلیل سرفه صرفا یک گلو درد ساده است، مخصوصا در ماه های سرد سال که سرماخوردگی شایع است. ما معمولا به سرفه ها زیاد توجه نمی کنیم و سرفه نیز خودش بعد از چند روز رفع می گردد. اما چه زمانی سرفه دلیلی فراتر از گلو درد و ترشحات حلق دارد؟ در بیماری های جدی مانند آسم، سل ریوی و یا بیماری مزمن انسدادی ریه، سرفه می تواند اولین علامت وجود مسئله ای جدی باشد.

بیماری های خطرناکی که با سرفه آغاز می شوند

به دلیل اطلاعات زیادی که این روز ها همه جا وجود دارد خیلی از افراد با این اختلال ها آشنایی دارند، اما متاسفانه تمام عوارض خطرناکی که با سرفه همراهند، در لیست اطلاعات و آگاهی های ما قرار ندارند.

سرطان ریه

همه ما می دانیم که سیگار بزرگترین ریسک فاکتور ابتلا به سرطان ریه است، اما حتی غیرسیگاری ها نیز ممکن است سرطان ریه بگیرند. سرطان ریه زمانی آغاز می گردد که سلول های غیرطبیعی در دیواره برونش رشد می نمایند. سرفه می تواند علامتی از سرطان باشد که در اثر ضایعه ای در داخل نایژه یا برونش به وجود می آید. این ضایعه می تواند خصوصیات صدا را در افرادی که سرفه های طولانی مدت دارند تغییر داده و خش دار کند. تحقیقات نشان می دهد اگر دچار سرفه هایی شدید که بیشتر از سه هفته طول کشید، باید به پزشک مراجعه کنید. در مراحل پیشرفته تر، بیمار ممکن است همراه با سرفه خون بالا بیاورد که احتیاج به اقدام اورژانسی دارد.

فیبروز کیستیک

فیبروز کیستیک یک بیماری وراثتی است که با ترشحات چسبناک و غلیظ جلوی عملکرد مناسب اندام هایی مانند ریه ها و لوزالمعده را می گیرد. موکوس، راه های هوایی را مسدود نموده و باکتری های جمع شده منجر به عفونت و آسیب گسترده به ریه و در نهایت نارسایی تنفسی می شوند. خلط غلیظ، سرفه های مزمن و خس خس سینه از علامت های این بیماری اند.

آتلکتازی

آتلکتازی زمانی روی می دهد که یک یا چند قسمت از ریه ها روی هم می افتند یا به خوبی باز نمی شوند. این عارضه می تواند ناشی از تجمع موکوس در راه های هوایی باشد که با سرفه تا حدودی تسکین می یابد. این سرفه ها ممکن است شدیدتر از آن باشند که برای شما ضرری نداشته باشد و این می تواند شاخصی از بیماری آتلکتازی باشد.

نارسایی احتقانی قلب

بعضی از عوارض موجب آسیب های ناگهانی و قابل توجه می شوند، اما بعضی دیگر مانند نارسایی احتقانی قلب معمولا به مرور زمان روی می دهند. افرادی که نارسایی احتقانی قلب دارند، قلب شان نمی تواند خون را به طور موثر پمپاژ کند یا جلوی تجمع خون در ریه ها را می گیرد. علائم اولیه این بیماری، سرفه های خشک و منقطع مخصوصا هنگام دراز کشیدن هستند. نارسایی احتقانی قلب را نباید نادیده بگیرید، زیرا می تواند منجر به حمله قلبی و نهایتا مرگ گردد.

سارکوئیدوز

سارکوئیدوز یک بیماری التهابی است که روی خیلی از اندام های بدن اثر می گذارد. مطالعات دریافته اند این بیماری در اثر فعالیت بیش از حد ایمنی بدن بروز می نماید، یعنی سیستم ایمنی فرد بیمار، که باید به طور طبیعی با عفونت ها و بیماری ها مبارزه کند، بیش از اندازه فعالیت می نماید و به بافت های سالم بدن آسیب می زند. وقتی سارکوئیدوز ریه ها را درگیر می نماید، التهاب می تواند بافت ریه را زخمی نموده و منجر به کاهش سطح اکسیژن گردد. سرفه های خشکی که ادامه دار شده اند و مشکل در تنفس، از علامت های این بیماری اند.

اِدم ریوی

ادم ریوی ناشی از تجمع مایعات اضافی در ریه هاست. مایعات در کیسه های هوایی ریه جمع می شوند و تنفس را سخت می نمایند. سرفه های خلط دار با حبات های ریز می تواند علامت ادم ریوی باشد.

سندروم زجر تنفسی حاد

سندروم زجر تنفس حاد یک بیماری تنفسی ویروسی واگیردار است که گاهی می تواند کُشنده هم باشد. علا ئم این بیماری مشابه علائم بیماری های تنفسی مانند ذات الریه یا آنفلوآنزا هستند. این بیماری با سرفه قابل انتقال است. سرفه های مزمن و مکرر می توانند علامت سندروم زجر تنفسی حاد باشند.

منبع: health24

منبع: برترین ها
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 226

به "بیماری های خطرناکی که با سرفه آغاز می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری های خطرناکی که با سرفه آغاز می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید