بهترین اقدامات برای بهبود هموروئید

به گزارش واندر هنگر، خراسان/ هموروئید یا بواسیر به تورم وریدها در بخش های انتهایی رکتوم و مقعد اطلاق می گردد که مهم ترین عامل خونریزی مقعد است. گاهی دیواره عروق آن قدر نازک می گردد که ورید بیرون می زند و با تحریک، درد و خونریزی به خصوص هنگام دفع همراه است.

بهترین اقدامات برای بهبود هموروئید

بعضی تغییرات در سبک زندگی تاثیر بسیار خوبی در پیشگیری و بهبود هموروئید دارد و مانع از وخامت مشکل می گردد:

گنجاندن فیبرها در رژیم غذایی

مصرف خوراکی های سرشار از فیبر باعث بهبود اجابت مزاج می گردد و همچنین خونریزی و دردهای ناشی از هموروئید را تسکین می دهد. میوه ها و سبزیجات، برنج قهوه ای، غلات سبوس دار و مغزها منابع غنی از فیبر هستند.

توجه به حالت نشستن

افرادی که به دلیل شغل شان مجبورند ساعات طولانی بنشینند، حتما هر یک ساعت یک بار چند دقیقه ای راه بروند تا فشار در ناحیه رکتوم و مقعد کم گردد. همچنین هنگام فعالیت های ورزشی مانند دوچرخه سواری نیز باید به حالت نشستن توجه گردد و پس از هر 20 تا 30 دقیقه نشستن، چند دقیقه ای پیاده روی ضروری است. به طور کلی استفاده از بالشتک های مخصوص برای افرادی که زیاد می نشینند توصیه می گردد تا فشار به نشیمنگاه کاهش یابد.

کمپرس گرم و سرد

آب گرم جریان خون را افزایش می دهد و در کاهش تورم عروق مؤثر است. افرادی که از هموروئید رنج می برند بهتر است در وان آب گرم بنشینند. البته افزودن کمی جوش شیرین به آب نیز مفید خواهدبود.

سرما در کاهش تورم عروق مؤثر است و تسکین فوری درد را درپی دارد. کافی است چند تکه یخ را درون کیسه پلاستیک و پارچه ای نازک بپیچید و حدود 20 دقیقه روی محل مورد نظر بگذارید. برای تکرار این روش حداقل 10دقیقه فاصله درنظر بگیرید.

اجتناب از حمل وسایل سنگین

بلندکردن و حمل وسایل سنگین باعث فشار شدیدی به کانال مربوطه می گردد که احتمال تورم عروق و بروز هموروئید را درپی دارد. حتما هنگام خرید از ساک چرخ دار بهره ببرید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بهبود نیافتن نسبی حتی به رغم رعایت اصول بهداشتی و سبک زندگی سالم

درد و خونریزی شدید به خصوص پس از یک هفته خونریزی در مواقعی به جز دستشویی

بروز علایم در بچه ها کمتر از 12 سال

منبع: همگردی
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1166

به "بهترین اقدامات برای بهبود هموروئید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین اقدامات برای بهبود هموروئید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید