استقلال قهرمان لیگ برتر می گردد؟

به گزارش واندر هنگر، هفته اول بیست و یکمین دوره لیگ برتر ایران از روز گذشته استارت خورده و امروز قرار است در ادامه این بازی ها استقلال، یکی از تیم های مدعی این دوره به مصاف تیم طرفدار، تازه صعود نموده به لیگ برتر برود. این بازی تقابل فرهاد مجیدی به عنوان سرمربی استقلال با رضا عنایتی، مهاجم نام آشنای سال های نه چندان دور همین استقلال، به عنوان سرمربی تیم طرفدار است. روی کاغذ و با توجه به شرایط و تجربه متفاوت دو تیم، استقلال کار سختی برای دشت اولین سه امتیاز در رقابت های لیگ برتر ندارد، ولی مسئله ای که فکر طرفداران این تیم را درگیر نموده این است که آیا استقلال آن قدری امتیاز کسب می نماید که انتهای فصل جام قهرمانی را بالای سر ببرد؟

استقلال قهرمان لیگ برتر می گردد؟

اعتماد به فرهاد مجیدی

فرهاد مجیدی بالاخره فصل را به عنوان سرمربی استقلال آغاز کرد. او در شرایطی برای سومین بار به عنوان سرمربی به استقلال برگشت که این بار فصل را به انتها برده و قرار است از فصل نو به عنوان سرمربی همچنان به کارش ادامه دهد. به غیر از این مورد، قرارداد او به تازگی و به صورت رسمی برای سه سال دیگر هم تمدید شده تا دیگر نگران شایعاتی که اطراف باشگاه به گوش می رسد، نباشد. آغاز استقلال با فرهاد مجیدی نکته مهمی دارد. او پیش از این، هر بار که به عنوان سرمربی استقلال معرفی گردید، از میانه های فصل آمده و همیشه از این گلایه داشته که استقلال یارگیری خوبی نداشته است. حال این استقلال در فصل نو، حاصل دستپخت خود فرهاد مجیدی است.

مدیریت نو باشگاه هم که با تمدید قرارداد سرمربی، خیال او را راحت نموده است. پس فرهاد مجیدی حالا زمان و انگیزه لازم برای پیروز کردن استقلال را دارد. در کنار این مورد باید به این نکته اشاره نمود که آخرین باری که استقلال دستش به جام قهرمانی رسیده با همین فرهاد مجیدی بود که آن موقع بازوبند کاپیتانی را به بازو می بست. از آن سال 1392 به این طرف، استقلال حسرتی طولانی برای بالابردن مجدد جام قهرمانی داشته است. در تاریخ فوتبال ایران، سابقه نداشته استقلال این قدر برای رسیدن به جام قهرمانی منتظر بماند. حال آیا فرهاد در فصلی که خودش تیمش را بسته و بازیکنان مدنظرش را خریده، می تواند به جامی که طرفداران استقلال سال ها انتظارش می کشند دست یابد؟ فعلا و در آستانه آغاز رقابت های لیگ برتر، پاسخ به این سؤال با توجه به داشته و انگیزه های این تیم آبی پوش مثبت است، ولی پاسخ نهایی اواخر فصل معین گردد.

تغییرات اتوبوسی!

موضوعی که در فصول اخیر از آن به عنوان یکی از دلایل قهرمانی تیم ها از جمله پرسپولیس یاد شده، ثبات در ترکیب و نفرات اصلی است. د رواقع طرفداران استقلال همیشه از این گلایه داشتند که شاکله اصلی تیمشان به هم می خورد و بازیکنان نو فرصت چندانی برای شناخت از یکدیگر ندارند. این مورد سوژه ای برای فرهاد مجیدی شد تا از آن طریق مسئولان وقت باشگاه استقلال را تهدید کند.

اواخر فصل گذشته بود که فرهاد مجیدی به صورت رسمی از این گفت که اگر به غیر از مهدی قایدی که فروشش می تواند به باشگاه یاری کند، بازیکن دیگری از این تیم جدا گردد، استعفایش را می نویسد و می رود. برخلاف خواست و انتظار فرهاد مجیدی، نه تن ها مهدی قایدی بلکه چندین مهره تأثیرگذار دیگر استقلال هم جدا شدند. هروویه میلیچ و محمد نادری در خط دفاعی، مسعود ریگی و فرشید اسماعیلی در خط میانی و شیخ دیاباته در خط حمله، مهم ترین جدا شده های استقلال بودند. نکته جالب در این میان اینکه تعدادی از آن ها در لیست تمدیدی های فرهاد مجیدی برای فصل پیش رو قرار نداشتند و آن ها با اتمام قراردادشان راهی تیم های دیگری شدند.

در این میان اتفاق تأثیرگذار دیگری که اتفاق افتاده تغییرات اتوبوسی در باشگاه استقلال است؛ فرهاد مجیدی قریب به دو برابر بازیکنانی که از استقلال جدا شده اند، برای استقلال بازیکن خریده است. این تیم تا همین الان، 10 بازیکن نو خریده که در نوع خودش یک رکورد است. فرهاد مجیدی که مخالف تغییرات گسترده در بین نفرات اصلی تیمش بوده، حالا تقریبا به مقدار یک تیم نو بازیکن خریده و همچنان منتظر است دو بازیکن نو دیگر هم به تیمش اضافه شوند. علیرضا رضایی (دروازه بان)، عارف آقاسی، آرتور کوین یامگا، ابوالفضل جلالی (مدافع) روزبه چشمی، زبیر نیک نفس، جعفر سلمانی، امیرحسین حسین زاده (هافبک) امین قاسمی نژاد و محمدرضا آزادی (مهاجم) خرید های نو استقلال هستند که بسیاری از آن ها مدعی حضور در ترکیب اصلی تیم هستند.

زمانی برای قهرمانی؟

شاید از تغییرات زیاد به عنوان عامل منفی در جهت اهداف استقلال یاد گردد، ولی واقعیت این است که فرهاد مجیدی خرید های مناسب و حساب شده ای برای استقلال داشته است. اگر به ترکیب بازیکنان فصل قبل این باشگاه که ماندنی شده اند با بازیکنان نوی که به این تیم اضافه شده اند نگاهی دقیق تر گردد، معین می گردد که استقلال اتفاقا یکی از تیم های پرمهره فصل جاری است.

شرایط این باشگاه در خط دروازه با دراختیارداشتن دو دروازه بان طرازاول (مظاهری و حسینی) نقطه قوت محسوب می گردد و بعد هم به طور میانگین استقلال در هر پست سه یا تعداد بیشتری بازیکن مدعی دارد. در این میان بازیکنان جوان استقلال هم می توانند حکم بنزین سبز این باشگاه را ایفا نمایند و دست فرهاد مجیدی را در هر سه لیگی که این تیم قرار است درگیر آن گردد، باز بگذارند. استقلال اگر قرار باشد با همان سیستم 2-5-3 مورد علاقه فرهاد مجیدی بازی کند، شاید فقط احتیاج به یک مهاجم و البته یک هافبک هجومی سطح بالاتری داشته باشد. همان دو بازیکنی که مجیدی وعده خرید آن ها را داده است؛ وگرنه در بقیه پست ها آن قدر بازیکن خوب دارد که برای چیدن ترکیب سرگیجه داشته باشد.

از این مورد گذشته، این تیم با معرفی مصطفی آجرلو به عنوان مدیرعامل نو، ثبات مورد احتیاج را هم به دست آورده و از حواشی عجیبی که این تیم در ماه های اخیر درگیرش بوده (نداشتن محل تمرین، مسائل تغذیه ای و البته نپرداختن مطالبات اقتصادی بازیکنان) در امان مانده است. تزریق یاری مربی خوب خارجی به کادر فنی و تمدید قرارداد بلندمدت فرهاد مجیدی در کنار اجابت خواسته هایش برای خرید بازیکن نو، همگی دست به دست هم داده تا این فصل شرایط برای قهرمانی استقلال مهیا گردد.

این تیم البته فصول گذشته هم همیشه در زمره مدعیان قهرمانی بوده (با وجود مسائلی که داشته) و سال جاری از بین مسائل موجود (تا این لحظه) بدیهی است که فرصت بهتری در مقایسه با سال های اخیر برای کسب عنوان قهرمانی داشته باشد. حالا فقط می ماند انجام بازی های هوشمندانه و گرفتن امتیازات مهم؛ موردی که فرهاد مجیدی بعد از تجربه ای که در رفت و برگشتش به استقلال کسب نموده، نباید اجازه دهد به این راحتی ها از کف برود.

منبع: فرارو
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1844

به "استقلال قهرمان لیگ برتر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقلال قهرمان لیگ برتر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید