آرتریت سوریاتیک و 5 روش تسکین علائم آن

به گزارش واندر هنگر، خبرنگاران: عوامل مختلفی می توانند موجب شعله ور شدن آرتریت سوریاتیک شوند. سیستم ایمنی بدن شما ممکن است به واسطه مواردی مانند استرس، عفونت هایی مانند اچ آی وی یا گلودرد میکروبی، یک آسیب بدنی، یا سیگار کشیدن فعال گردد. آرتریت سوریاتیک می تواند به مفاصل در هر قسمت از بدن حمله کند و این شرایط هر فردی را به طور متفاوتی تحت تاثیر قرار می دهد.

آرتریت سوریاتیک و 5 روش تسکین علائم آن

بعضی افراد درد و سفتی در پنجه، مچ ها یا آرنج را تجربه می نمایند، در شرایطی که بعضی دیگر سفتی را در پا، ستون فقرات، مفصل ران یا شانه ها تجربه می نمایند. آرتریت سوریاتیک می تواند چند مفصل را نیز درگیر کند. شدت علائم طی یک دوره شعله ور شدن بیماری نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است، از این رو، تجربه آرتریت سوریاتیک برای هر فردی منحصر به فرد است.

در شرایطی که دارو ها به کنترل علائم یاری می نمایند، پرهیز از شعله ور شدن بیماری همیشه ممکن نیست. تشخیص سریع علائم شعله ور شدن بیماری و مطلعی از چگونگی مدیریت آن ها می تواند به تسکین ناراحتی یاری کند.

دلایل شعله ور شدن آرتریت سوریاتیک

عوامل مختلفی می توانند موجب شعله ور شدن آرتریت سوریاتیک شوند. سیستم ایمنی بدن شما ممکن است به واسطه مواردی مانند استرس، عفونت هایی مانند اچ آی وی یا گلودرد میکروبی، یک آسیب بدنی، یا سیگار کشیدن فعال گردد.

زمانی که این اتفاق رخ می دهد، مفاصل ممکن است متورم، حساس به لمس، و سفت شوند و امکان تجربه تاندونیت در بعضی قسمت ها یا تورم کامل یک انگشت دست یا پا وجود دارد. همچنین، ممکن است تورمی طی یک دوره شعله ور شدن بیماری وجود نداشته باشد. خستگی ممکن است نشانه اصلی باشد.

این که هر روز چه احساسی دارید برای تشخیص نشانه های شعله ور شدن بیماری و مطلع کردن پزشک اهمیت دارد. دارو های بسیاری وجود دارند که می توانند به توقف پیشرفت آرتریت سوریاتیک یاری نموده و به طور قابل توجهی علائم آن را تسکین دهند. هرچه سریع تر به علائم رسیدگی کنید، تسکین سریع تر و پیشگیری از آسیب مفصلی بالقوه را تجربه خواهید کرد.

تسکین علائم آرتریت سوریاتیک در زمان شعله ور شدن بیماری

برای رسیدگی به علائم آرتریت سوریاتیک طی یک دوره شعله ور شدن بیماری اقدامات زیر را انجام دهید:

کاهش درد و سفتی

برای ناراحتی گاه به گاه، دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند مفید باشند. درباره افزایش دوز مصرفی در زمان شعله ور شدن بیماری با پزشک خود مشورت کنید. همچنین، شما می توانید از گرما یا سرما روی منبع ناراحتی بهره ببرید. در صورت تداوم درد، پزشک ممکن است مصرف داروی مسکن تجویزی یا تزریق استروئید در مفصل تحت تاثیر قرار گرفته را توصیه کند.

تمرینات ورزشی مناسب برای آرتریت

تمرینات ورزشی مناسب برای شل نگه داشتن مفاصل و تاندون ها، تقویت عضلات و حفظ وزن سالم ضروری هستند. طی یک دوره شعله ور شدن بیماری، تمرینات ورزشی سبک تر مانند پیاده روی، شنا یا یوگا را مد نظر قرار دهید. اگر شرایط شما اجازه ورزش کردن را نمی دهد، با یک فیزیوتراپ برای یاری به بازیابی قدرت حرکت خود همکاری کنید.

کاهش استرس

استرس نه تنها محرکی برای آرتریت سوریاتیک است، بلکه می تواند فرد را نسبت به درد حساس تر کند. گزارشی که در سال 2015 در نشریه American Journal of Public Health Research منتشر شد، نشان داد که تمرینات تنفس عمیق و کاهش تنش به بازیابی آرامش یاری می نماید. همچنین، شما می توانید تکنیک های تسکین استرس مانند تصویرسازی راهنمایی شده را مد نظر قرار دهید.

استراحت بیشتر

اختلالات خواب مانند بی خوابی (اینسومنیا) و آپنه انسدادی خواب بین افراد مبتلا به آرتریت سوریاتیک و سوریازیس شایع تر هستند. برای بهبود کیفیت خواب، تمرین عادت های خوب خواب مانند زود خوابیدن برای تجربه خواب کافی و تکنیک های کاهش استرس برای یاری به خواب بهتر توصیه شده اند. گاهی اوقات، استراحت بیشتر ممکن است خستگی ناشی از بیماری را کاملا برطرف نکند، اما به بدن برای برطرف درد و التهاب زمان بیشتری می دهد که ممکن است مفید باشد، زیرا بنابر مطالعه ای که در سال 2018 در نشریه Reumatologia منتشر شد، خستگی می تواند با شدت التهاب مرتبط باشد.

استفاده از وسایل یاریی

پزشک شما ممکن است استفاده از وسایل مختلف را برای پشتیبانی بیشتر از مفصل تحت تاثیر قرار گرفته توصیه کند. یک آتل می تواند برای نگه داشتن مفصل در بهترین موقعیت برای بهبود عملکرد یا تسکین درد و تورم استفاده گردد. اگر درد در پا وجود دارد، کفی های طبی همانند آن هایی که در کفش قرار می گیرند، ممکن است به تسکین و بهبود شرایط راه رفتن شما یاری نمایند. درباره علائمی که دارید با پزشک خود صحبت کنید.

مدیریت یک دوره شعله ور شدن سوریازیس

کنترل سوریازیس عاملی کلیدی در مدیریت دوره های شعله ور شدن آرتریت سوریاتیک است. در شرایطی که آرتریت سوریاتیک و سوریازیس دو شرایط جداگانه هستند، 85 درصد افراد مبتلا به آرتریت سوریاتیک پیش از ابتلا به این بیماری مفصلی به سوریازیس مبتلا بوده اند. شدت یک بیماری، شدت بیماری دیگر را تعیین نمی نماید، از این رو، درمان باید بر اساس شرایط هر فرد صورت بگیرد.

بعضی بیماران به سوریازیس شدید و آرتریت خفیف مبتلا هستند و درمان بر اساس مسائل پوستی شکل می گیرد، اما بعضی بیماران با آرتریت شدید و مسائل پوستی خفیف روبرو هستند که در این مورد، آرتریت هدف اصلی درمان خواهد بود.

از جمله روش هایی که می توان برای رسیدگی به علائم سوریازیس طی دوره شعله ور شدن بیماری مد نظر قرار داد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

حفظ رطوبت:

طی یک دوره شعله ور شدن بیماری، حفظ رطوبت پ. ست نخستین اقدامی است که می تواند به تسکین خارش یاری کند. مراقبت خوب از پوست، به ویژه در فصل سرد و خشک اهمیت دارد. افزون بر این، در ماه های سرد سال احتمال شعله ور شدن بیماری افزایش می یابد و اگر خارش پوست تسکین نمی یابد باید به یک متخصص پوست برای دریافت دارو های تجویزی مراجعه کنید. یک کرم یا پماد مرطوب نماینده می تواند به حفظ رطوبت پوست و مبارزه با خارش یاری کند.

پرهیز از آسیب دیدگی پوست:

سوریازیس می تواند در محل تروما یا آسیب دیدگی پوست ایجاد گردد. زمانی که یک دوره شعله ور شدن بیماری را تجربه می کنید می توانید با پوشیدن پارچه های نخی سبک و با قابلیت تنفس از خراشیدگی و تحریک بیشتر پوست پیشگیری کنید.

مدیریت استرس:

استرس تمام علائم بیماری سوریازیس طی دوره شعله ور شدن آن را تشدید می نماید. محرک های استرس خود را شناسایی نموده و از آن ها پرهیز کنید. پزشک خود را از محرک های شناسایی شده مطلع کنید تا درک بهتری از اثر احساسی سوریازیس داشته و به شما در مدیریت بهتر عوامل استرس زا یاری کند.

منبع: everydayhealth

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1059

به "آرتریت سوریاتیک و 5 روش تسکین علائم آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرتریت سوریاتیک و 5 روش تسکین علائم آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید