نشانه هایی فراموش شده از کلسترول بالا که نباید نادیده گرفت

به گزارش واندر هنگر، کلسترول موجود در شریان ها مانع گردش خون موثر شده و با کاهش اکسیژن خون، باعث ایجاد سردرد، سرگیجه، از دست دادن تعادل و ... می گردد.

نشانه هایی فراموش شده از کلسترول بالا که نباید نادیده گرفت

کلسترول یک نوع چربی است که در تمام سلول های بدن وجود دارد. در حالی که بسیاری از افراد تنها از مضرات این نوع چربی باخبر هستند، باید گفت وجود آن برای بسیاری از عملکرد های حیاتی بدن لازم است.

کلسترول برای فراوری صفرا ضروری بوده و بعلاوه مسئول هضم چربی است. علاوه بر این، در فراوری بسیاری از هورمون ها نقش دارد و برای تقویت سلامت قلب و عروق مفید است.

مشکل اینجاست که با وجود احتیاج اندام ها به کلسترول، افزایش آن باعث آسیب های جبران ناپذیر می گردد. این در حالی است که بسیاری از افراد هنوز از علائم افزایش کلسترول در بدن آگاه نیستند، چون این علائم به راحتی قابل مشاهده نبوده و در نهایت منجر به فشار خون بالا، نارسایی کلیه و ... خواهد شد.

با این حال، شگفت انگیزترین علائم افزایش سطح کلسترول در بدن که احتیاج به پیگیری های جدی دارند، از این قرار است:

تورم و بی حسی اندام: یکی از علائم اولیه کلسترول بالا، تورم و بی حسی اندام است. این واکنش اتفاق می افتد، چون لیپید های انباشته از گردش خون موثر جلوگیری می نمایند و این کار باعث کاهش اکسیژن و مواد مغذی عضلات می گردد.

بوی بد دهان (هالیتوزیس): تنفس بد بو و بوی بد دهان یکی از نشانه های بسیار رایج افرادی است که دارای کلسترول بالا هستند. کلسترول بالا باعث ایجاد مسائل جدی در فرایند هضم مواد غذایی شده و این اتفاق خود عامل بوی بد دهان خواهد شد.

نفخ و سوء هاضمه: سطوح کنترل نشده کلسترول بد یا همان ال دی ال، به عنوان یک عامل مهم برای صدمات جدی به دستگاه گوارش مانند سوء هاضمه و نفخ شناخته شده است. لیپید های اضافی در خون و کبد متابولیسم را مختل نموده و از هضم موثر جلوگیری می نمایند؛ به ویژه هنگامی که غذا های با چربی بالا مصرف می شوند.

سرگیجه و سردرد: کلسترول موجود در شریان ها مانع گردش خون موثر شده و با کاهش اکسیژن خون، باعث ایجاد سردرد، سرگیجه، از دست دادن تعادل و ... می گردد.

مسائل دید: کلسترول اضافی در بدن منجر به مسائل بینایی می گردد. سوزش چشم، تاری دید و زردی چشم از عوارض کلسترول بالا هستند.

یبوست: تشکیل لیپید ها در شریان ها با تاثیر منفی روی فرایند هضم منجر به کاهش تحرک روده ها و ابتلا به یبوست می گردد.

درد قفسه سینه: این درد همواره یک علت برای معاینات فوری پزشکی است. اگرچه بسیاری از بیماری ها با درد قفسه سینه ارتباط مستقیم دارند، در بیشتر موارد، این درد مرتبط با کلسترول بالا است. ایجاد چربی در شریان ها جریان خون را محدود نموده و می تواند باعث فشار خون بالا و افزایش درد در قفسه سینه گردد.

خستگی و ضعف مزمن: احساس ضعف، خستگی و میل به خواب در ساعات غیر معمول روز ناشی از تغذیه نامناسب، فعالیت بدنی بیش از حد و یا بعضی بیماری ها است. با این حال کلسترول بالا هم می تواند یک عامل دخیل باشد. با توجه به این که کلسترول بالا جریان خون را محدود می نماید، می تواند منجر به مسائل ذهنی و جسمی گردد.

مسائل پوستی: لکه های قرمز روی پوست، التهاب و احساس ناخوشایند خارش، از علائم کلسترول کنترل نشده است.

آلرژی های غذایی: انباشت بیش از حد چربی در شریان ها و کبد می تواند برای بعضی از افراد همراه با آلرژی های تازه غذایی باشد.

منبع: فرادید
انتشار: 17 آبان 1401 بروزرسانی: 17 آبان 1401 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 2143

به "نشانه هایی فراموش شده از کلسترول بالا که نباید نادیده گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه هایی فراموش شده از کلسترول بالا که نباید نادیده گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید