موجود غول پیکری که وزن آن 21برابر یک فیل است!، عکس

به گزارش واندر هنگر، زمانی که این موجود باشکوه از اعماق بیرون می آید شگفت انگیز است! نهنگ باله ای بدن غول پیکر خود را دقیقاً بالای سطح آب می کشد تا سوراخ دمنده اش از آب بیرون زده و هوا را جذب کند.

موجود غول پیکری که وزن آن 21برابر یک فیل است!، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، افتخار کسب نام بزرگترین موجود روی زمین به نهنگ آبی Balaenoptera musculus می رسد. اینها بزرگترین حیواناتی هستند که تا به امروز روی سیاره ما زندگی نموده اند. آنها می توانند تا وزن بزرگ 150تن رشد نمایند و طول آنها به 32 متر برسد. طول عمر آنها بین 80 تا 90 سال است و تهدید اصلی برای بقای آنها درهم تنیدگی با وسایل ماهیگیری و برخورد کشتی ها و قایق ها است. آنها در اقیانوس های سراسر دنیا به جز اقیانوس منجمد شمالی هستند و در حال حاضر پنج زیرگونه دارند.

چرا به این نهنگ، نهنگ باله می گویند؟

این موجود شگفت انگیز نهنگ باله نامیده می گردد و دومین نهنگ بزرگ روی زمین است. آنها در اقیانوس ها در سراسر دنیا یافت می شوند. باله ای که به وضوح بر پشت آن ها دیده می گردد علت نام این جاندار است. این باله پشتی است که هم بلند و هم قلابدار است و در دو سوم پشت نهنگ قرار گرفته است. آنها از موجودات کوچکی به نام کریل و بعلاوه ماهی های کوچک مانند شاه ماهی و ماهی مرکب تغذیه می نمایند. نهنگ ها با هجوم به گروه های طعمه با دهان کاملاً باز تغذیه می نمایند و حجم بزرگی از آب را می گیرند. سپس آب را از کنار بشقاب های بالین خود بیرون می آورند که طعمه را فیلتر می نماید تا بتوانند آنها را بخوردن. این نهنگ ها برای حفظ سلامتی خود روزانه به دو تن غذا احتیاج دارند!

نهنگ های باله معمولاً در تمام اقیانوس های اصلی یافت می شوند، معمولاً در آب های عمیق و فراساحلی که عمدتاً در نواحی معتدل تا قطبی به استثنای بخش هایی از قطب شمال که پوشیده از یخ هستند، وجود دارند. آنها در منطقه ها گرمسیری یا گرمتر بسیار رایج نیستند. آنها را می توان در عمق 200 متری یافت.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 مهر 1402 بروزرسانی: 2 مهر 1402 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 2276

به "موجود غول پیکری که وزن آن 21برابر یک فیل است!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موجود غول پیکری که وزن آن 21برابر یک فیل است!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید