معرفی فیلم هایی که حالتان را خوب می کند؛ کمدی که تحویلش نگرفتند

به گزارش واندر هنگر، جای تاسف است که کمدی ها را به اندازه ای که باید و شاید تحویل نمی گیرند. فیلم کارآموز ساخته نانسی مه یرز محصول سال 2015 یکی از روان ترین و شیرین ترین فیلم های ده سال اخیر است که دیدنش تجربه لذت بخشی است و به وقتی که برایش می گذارید می ارزد.

معرفی فیلم هایی که حالتان را خوب می کند؛ کمدی که تحویلش نگرفتند

بن ویتاکر (با بازی رابرت دنیرو) پیرمرد هفتاد ساله ای است که دلش می خواهد مثل گذشته، روزهای عمرش به کار و فعالیت و نه بطالت بگذرد. در نتیجه به عنوان کارآموز وارد یک فروشگاه اینترنتی می شود که رئیس اش، جولز آستن (با بازی آن هاتاوی) اتفاقا میانه خوبی با افراد مسن ندارد.

مثل همه کمدی های خوب این جا هم بذر شوخی ها در یک سکانس کاشته می شود و در سکانس دیگری از آن برداشت می شود. مثل ماجرای کیف دستی چرم کلاسیک بن که روز اول درش را باز می کند و در حالی که بقیه از داخل جیب هایشان فلش و ام پی تری و موبایل های هوشمندشان را روی میز کار می گذارند، بن ماشین حساب و ساعت و دفتر تلفن اش را از آن بیرون می آورد اما همین کیف کلاسیک بعدا کارکرد خودش را پیدا می کند.

سکانسی که به لحاظ درآمدن شوخی به صورت مجزا در فیلم برجسته شده، دزدی از خانه مادر جولز است. جولز ایمیل توهین آمیزی را اشتباهی برای مادرش فرستاده و حالا می خواهد پیش از این که مادرش آن را ببیند، نابودش کند. اعضای تیم به او می گویند امکان هک کردن وجود ندارد درنتیجه بن که هنوز اولدفشن و اتفاقا کاملا منطقی فکر می کند پیشنهاد می دهد لپ تاپ مادر جولز را بدزدند. حالا در ماشین چهارنفر نشسته اند: سه جوان با قیافه های اسپورت که قاعدتا باید تیز و چالاک باشند و یک پیرمرد در کت و شلوار و کراوات مرتب که قاعدتا از او انتظار چندانی نمی رود. پسرها مضطربند و بن خونسرد. پسرها برای آرام کردن خودشان اسم یکی از کاراکترهای یازده یار اوشن را روی خودشان می گذارند. بن که الیوت گولد است. یکی جورج کلونی می شود و یکی مت دیمون و جیسون هم برادر بن افلک! طبیعی است که به کسی اجازه نمی دهند برد پیت شود!

دردسرها درست از وقتی به در خانه می رسند شروع می شود. قرار است کلید زیر گلدان باشد ولی جلوی در خانه مادر جولز ده ها گلدان است که باید زیر تک تک شان را بگردند. قرار نیست خانه دزدگیر داشته باشد ولی گویا مادر جولز اخیرا تصمیم گرفته که دزدگیر هم نصب کند. تا سر رسیدن پلیس فقط چند دقیقه فرصت هست. بن سعی می کند پسرها را ساماندهی کند تا هر کدام یک گوشه خانه را بگردند. در حالی که یکی از آن ها را در ماشین گذاشته تا به محض بیرون آمدن بتوانند در بروند. بالاخره لپ تاپ پیدا می شود و ایمیل را پاک می کنند و گروه با پیروزیت از خانه بیرون می زنند اما شوخی سکانس هنوز تمام نشده. پسری که پشت فرمان گذاشته اند شیشه ها را بالا داده، در را قفل کرده و با صدای بلند موسیقی رپ گوش می دهد و همخوانی می کند. سکانس در اجرا حتی بامزه تر از ایده اش هم شده است.

از تناقض میان ظاهر بن ویتاکر با بقیه پسرها تا این که او قرار است مرد جاافتاده و باشخصیت ماجرا باشد ولی حالا شبیه روسای خلافکار مافیا برنامه ریزی می کند، موقعیت کمدی که در آن قرار گرفته اند به اضافه کمی هم مایه های کمدی های اسلپ استیک، همه با زمان بندی خوب و البته یک رابرت دنیروی درجه یک کنار هم قرار گرفته اند تا حسابی از تماشاگر خنده بگیرند و پیروز هم می شوند.

کارآموز فیلم مهمی نیست. میزانسن پیچیده ای ندارد. داستان عجیب و غریبی هم ندارد. اما به عنوان یک کمدی کارش را درست انجام می دهد و می تواند برای مخاطبش اوقات خوشی به دنبال بیاورد.

نقد فیلم ها بازتاب دیدگاه های شخصی نویسنده است و لزوما موضع خبرنگاران مگ نیست.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 893

به "معرفی فیلم هایی که حالتان را خوب می کند؛ کمدی که تحویلش نگرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی فیلم هایی که حالتان را خوب می کند؛ کمدی که تحویلش نگرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید