شایعه ای در مورد ثبت جهانی قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

به گزارش واندر هنگر، عباس نوروزی ، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: تهیه پرونده ثبت جهانی یک اثر تاریخی نیازمند دریافت تاییدیه از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوده و پس از آن هم بایستی پژوهش جامعی درخصوص اثر و ویژگی های آن انجام شود.

شایعه ای در مورد ثبت جهانی قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

وی، با بیان این که سال ها پیش پیشنهاد ثبت جهانی قلعه پرتغالی ها به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داده شد ادامه داد: آن زمان نظر مساعد سازمان میراث فرهنگی در خصوص این پیشنهاد دریافت نشد.

وی اضافه نمود: قلعه پرتغالی های جزیره هرمز دارای ارزش مطالعاتی فراوانی از حیث معماری و تاریخی بوده که بایستی برای استفاده پژوهشگران و نسل های آینده حفظ شود، بنابراین انتظار می رود سایر ارگان ها نیز به اهمیت این مساله توجه داشته و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را در حفظ آن یاری دهند و از انجام اقدامی برخلاف این امر خودداری کنند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان گلایه کرد: زمین فوتبالی بدون دریافت مجوز در حریم قلعه پرتغالی های جزیره هرمز احداث شده که نباید می شد و تلاش داریم در راستای حراست از این بنای تاریخی آن را برچینیم.

بافت تاریخی بندر کنگ و شهر حریره جزیر کیش در اولویت ثبت جهانی قرار دارند

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اضافه نمود: بافت تاریخی بندرکنگ و شهر حریره در جزیره کیش درحال حاضر برای ثبت جهانی در اولویت این اداره کل قرار دارند که تلاش می شود تاییدیه وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اخذ شود.

ادریس قریشی کولغانی، بخشدار جزیره هرمز در خصوص مباحث مطرح درباره احداث زمین فوتبال در حریم قلعه پرتغالی های این جزیره اظهار بی اطلاعی کرد.

این قلعه تاریخی به جا مانده از زمان استعمار پرتغال، 513 سال پیش ساخته شد و به شماره 1998 در سال 1377 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که در ضلع شمالی این جزیره و در ساحل دریا قرار گرفته است.

این اثر معماری مهم ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است.

قلعه پرتغالی ها به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در سال 1507 میلادی، در محلی موسوم به مورنا احداث شد و به شکل چند ضلعی نامنظم است و بیش ازپنج قرن از ساخت آن می گذرد که قدمت تاریخی آن درخور توجه است.

در زمان شاه عباس صفوی که به استعمار پرتغالی ها در ایران انتها داده شد، این قلعه به دست امام قلی خان از سرداران شاه عباس فتح شد.

این قلعه ها با پلان چهار ضلعی نامنظم، دیوارهایی به قطر حدود 3.5 متر و برج هایی به ارتفاع حدود 12 متر در 4 گوشه قلعه ساخته شده اند و شامل انبارهای اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاق های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار است، کلیسا بعضی از این قلعه ها، دارای دو ردیف ستون های سنگی دایره ای شکل با قوس های زیبایی از سنگ های مرجانی تراش خورده است.

ایرنا نوشت، جزیره هرمز با 42 کیلومتر مربع مساحد در ورودی خلیج فارس و هشت کیلومتری جنوب شرقی بندرعباس واقع شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1540

به "شایعه ای در مورد ثبت جهانی قلعه پرتغالی های جزیره هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایعه ای در مورد ثبت جهانی قلعه پرتغالی های جزیره هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید