روش کاشت پرتقال خونی در گلدان

به گزارش واندر هنگر، کاشت پرتقال خونی در گلدان کمی سخت است و احتیاج به دمای سرد در زمان پیش از برداشت دارد تا آنتوسیانین عامل ایجاد رنگ قرمز در آن فراوری گردد. شرایط محیطی کاشت درخت پرتقال خونی، نور زیاد، گرمای معمولی، آبیاری متوسط، رطوبت نسبی 50 تا 70 درصد و خاک حاصلخیز با زهکش مناسب است.

روش کاشت پرتقال خونی در گلدان

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - تنها سبزیجات نیستند که می توان آن ها را در گلدان و محیط آپارتمان پرورش داد. برخی از درختان میوه نیز این قابلیت را دارند که بتوانید آن ها را در اتاق خودتان کاشته و نگهداری کنید. همانطورکه قبلا در روش کاشت هسته پرتقال در گلدان گفته شد، شما می توانید هسته های پرتقال را داخل گلدانی بکارید و منتظر سبز شدن گیاه بمانید. با این حال اگر دوست دارید گیاه شما میوه بدهد، توصیه ما کاشت نهال پرتقال در گلدان است. برای آشنایی با روش کاشت پرتقال خونی در گلدان مطلب زیر را تا سرانجام بخوانید.

طریقه کاشت پرتقال خونی در گلدان

نهال درخت پرتقال خونی را از مراکز گل و گیاه تهیه کنید. بهترین زمان برای کاشت این میوه فصل بهار است. مراحل کاشت این درخت در گلدان به توضیح زیر است:

  • ظرف بزرگی را برای کاشت پرتقال خونی انتخاب کنید. جنس مناسب گلدان برای کاشت این درخت، گلدان های سرامیکی است. گلدان های پلاستیکی در اثر گرما به سرعت گرم می شوند و باعث آسیب به ریشه می شوند، بنابراین با وجود سبک بودن و قیمت مناسب، استفاده از آن ها برای کاشت درختان میوه در گلدان توصیه نمی گردد.
  • گلدان را با ترکیب خاک مناسب پر کنید. خاک مناسب برای کاشت پرتقال خونی، شامل 15 درصد ماسه، 15 درصد برگ جنگلی یا خاکبرگ، 25 درصد کود دامی و 45 درصد خاک باغچه است.
  • حفره ای در داخل گلدان ایجاد و نهال را به آن منتقل کنید. در هنگام انتقال مراقب باشید به ریشه های گیاه آسیب نرسیده و قطع نگردد. دور تا دور ریشه را با خاک پر کنید و آبیاری را به طور کامل انجام دهید.
  • گلدان را در محل مناسب با دریافت نور کافی خورشید و دمای 25 تا 28 درجه سانتی گراد قرار دهید.

گیاه شناسی درخت پرتقال خونی

پرتقال خونی یا پرتقال توسرخ، یکی از گونه های پرتقال است که بخش گوشتی آن به رنگ قرمز است. این گونه به طور معمول، از دیگر انواع پرتقال ریزتر است و پوست سفتی دارد. رنگ قرمز موجود در این پرتقال، به دلیل وجود آنتوسیانین است که رنگدانه معمولی در گل ها و میوه هاست، ولی در مرکبات نادر است.

پرتقال خونی، طعمی ترش و شیرین همانند عطر و طعم سایر گونه های مرکبات همراه با طعم تمشک دارد. برخی از گونه های پرتقال خونی را به عنوان شیرین ترین گونه های پرتقال در سراسر جهان در نظر می گیرند. این میوه علاوه بر شیرینی و خوش طعمی، سرشار از مواد مغذی است و دارای خاصیت ضد سرطان، تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و یاری به کاهش وزن است.

از آنجا که گوشت این میوه قرمز رنگ است، تصور اشتباهی برای کاشت پرتقال خونی بوجود آمده است که این میوه از پیوند انار با پرتقال فراوری شده است. در حالی که حقیقت این است که درخت پرتقال خونی در نتیجه نوعی جهش در گونه پرتقال شیرین معمولی بوجود آمده است. این میوه شبیه به پرتقال معمولی بوده اما اندازه کوچکتر دارد. پوست این میوه می تواند یا به رنگ نارنجی معمولی و یا ته رنگی از قرمز و یا ارغوانی بر روی آن باشد. در مقایسه با پرتقال معمولی، پرتقال خونی، به سختی پوست کنده می گردد. پوست سفت و سخت آن دارای چین های بیرونی است.

وطن اصلی این درخت منطقه مدیترانه است و امروز کشور ایتالیا مهمترین فراوری کننده این پرتقال است. در کشور ما نیز در شمال و جنوب کشور کاشت این پرتقال انجام می گردد.

چند گونه مهم از پرتقال خونی که در ایران کشت می گردد. عبارتند از:

  • سانگینو (Sanguino)
  • سانگینولا (Sanguinelle)
  • گروس سانگین (Gross Sanguin)
  • تاراکو (Tarraco)

آنچه که در خصوص کاشت پرتقال خونی دارای اهمیت است، ایجاد شرایط مناسب قبل از آغاز برداشت میوه است. چرا که باید بی درنگ پیش از برداشت، در دمای سرد قرار گیرند تا ساخت آنتوسیانین در آن ها ایجاد گردد. در زمینه کاشت درختان میوه در گلدان، باید بدانید که نمی توانید از یک گلدان به اندازه یک مزرعه برداشت کنید، اما حداقل میوه هایی دارید که در خانه رشد نموده اند و می توانید از خوردن آنها لذت ببرید.

منبع: setare.com
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1451

به "روش کاشت پرتقال خونی در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش کاشت پرتقال خونی در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید