روایتی تازه از داستان ضحاک، نمایش می گردد

به گزارش واندر هنگر، روایتی تازه از داستان ضحاک ماردوش به کارگردانی فهیمه باروتچی و به سفارش مرکز فراوری تئاتر کانون پرورش فکری در مرحله پیش فراوری واقع شده است.

روایتی تازه از داستان ضحاک، نمایش می گردد

به گزارش واندر هنگر به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، هم زمان با تعطیلی سالن های نمایش مرکز فراوری تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری، مقدمات فراوری چندین اثر نمایشی برای بچه ها و نوجوانان فراهم شده که داستان ضحاک یکی از داستان های حکیم ابوالقاسم فردوسی با روایتی جدید در مرحله پیش فراوری است.

باروتچی که این روزها در حال طراحی صحنه و ساخت عروسک های این نمایش است، درباره داستان آن گفت: این نمایش داستان مردی است که با وسوسه شیطان به جای پدرش بر تخت پادشاهی می نشیند و به خاطر وجود دو مار بر روی کتف هایش دست به کشتار بی رحمانه جوانان سرزمینش می زند که با آمدن فریدون برای نجات مردم داستان ادامه می یابد.

کارگردان و راوی این نمایش در خصوص عوامل نمایش ضحاک اعلام نمود: با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و تعطیلی سالن های تئاتر، من و همکارانم از این فرصت برای انجام مقدمات کار بهره گرفتیم و هنرمندانی همچون علی محمدی و صبا قدیمی ساخت صحنه و عروسک و بهنوش کاظم زاده نوازنده و سازنده موسیقی به صورت جداگانه مشغول آماده سازی بخش های پیش فراوری کار هستند.

این بازیگر تئاتر و تلویزیون درباره ضرورت اجرای صحنه ای این داستان برای بچه ها شرح داد و گفت: داستان های شاهنامه درباره پهلوانانی است که با ماجراهایی جذاب و خواندنی درس های خوبی برای بچه ها و نوجوانان دارند. ضمن آنکه مخاطبان با ادبیات کهن و فاخر ایرانی آشنا می شوند و همچنین خصلت های پهلوانی را می آموزند و مهرورزی به وطن را از قهرمانان این داستان ها یاد می گیرند.

باروتچی، با اشاره به شرایط فعلی تئاتر و تعطیلی سالن ها به دلیل فراگیری بیماری کووید-19 و تصمیم مرکز فراوری تئاتر کانون برای فراهم ساختن شرایطی برای اجرای آنلاین تئاتر برای مخاطبان کودک و نوجوان گفت؛ همه ما که به نوعی در راستای امور فرهنگی هنری برای بچه ها و نوجوانان فعالیت می کنیم، در برابر آنان مسئولیم و نمی توانیم بچه ها را در این شرایط به حال خود رها کنیم، هر چند تئاتر باید به صورت زنده، چشم در چشم و نفس به نفس مخاطب اجرا گردد، اما با شرایط پیش آمده، اجرای آنلاین و مجازی نمایش برای بچه ها از اجرا نکردن آن بهتر است.

وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد که هنرمندان تئاتر از این شرایط پیش آمده بهترین استفاده را خواهند داشت تا به راه های تازه و دست آوردهای نوتری در شیوه های اجرا برسند.

مرکز فراوری تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان در شرایط فعلی کشور و شیوع بیماری کرونا تعدادی از آثار گذشته خود را به صورت آنلاین در معرض دید مخاطبان قرار داد و در حال حاضر کوشش می نماید که فراوریات جدید خود را نیز به صورت آنلاین و مجازی در اختیار مخاطبان کودک و نوجوان قرار دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 961

به "روایتی تازه از داستان ضحاک، نمایش می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایتی تازه از داستان ضحاک، نمایش می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید