رئیس میلیاردر سامسونگ به زندان افتاد

به گزارش واندر هنگر، جی وای لی، وارث شرکت سامسونگ الکترونیکس به اتهام پرداخت رشوه به دو سال و شش ماه حبس محکوم شد.

رئیس میلیاردر سامسونگ به زندان افتاد

به گزارش ایسنا، دادگاه عالی سئول نخستین بار لی را در سال 2017 پس از افشای نقش وی در رسوایی فسادی که باعث برکناری پارک گوئن های، رییس جمهور کره جنوبی شد، به زندان محکوم کرد. وی که سکاندار اصلی گروه سامسونگ به شمار می رود، یک سال در زندان ماند، اما در فوریه سال 2018 پس از نصف شدن دوران محکومیتش و معلق شدن آن، از زندان آزاد شد. دادگاه عالی در سال 2019 حکم مذکور را نقض و دستور محاکمه مجدد را صادر کرد.

لی 52 ساله درگیر یک مبارزه حقوقی بوده که چهار سال پیش شروع شد و مربوط به یک ادغام جنجالی در سال 2015 بود. این مدیر سامسونگ متهم شد به دوست رییس جمهور کره جنوبی اسب و هدایای دیگر پرداخت کرده تا حمایت وی را از جانشینی رسمی خود در شرکت سامسونگ جلب کند. دادگاه عالی هفته گذشته با اشاره به اتهامات متعدد از جمله رشوه مربوط به سامسونگ، حکم محکومیت 20 ساله رییس جمهور سابق کره جنوبی را تایید کرد.

ارزش سهام سامسونگ الکترونیکس پس از اعلام رسمی حکم دادگاه، حدود چهار درصد سقوط کرد.

محکومیت لی به زندان، خلائی را در عظیمترین سازنده تراشه حافظه، تلفن هوشمند و دستگاه های مصرفی جهان ایجاد می کند آن هم در شرایطی که شیوع همه گیری کووید 19 ابهامات فزاینده در خصوص روابط آمریکا و وچین و رقابت را تشدید کرده است. اگرچه فعالیت های روزمره سامسونگ توسط گروهی از مدیران انجام می شود، اما فقدان لی ممکن است باعث توقف یا پیچیده شدن سرمایه گذاری های عظیم یا اقدامات استراتژیک بلندمدت شود.

در آخرین جلسه دادگاه در 30 دسامبر، لی یک عذرخواهی بلندبالا را خواند و وعده های قبلی خود برای تبدیل کردن سامسونگ به یک شرکت عالی و عدم تکرار اشتباهات گذشته را تکرار کرد و متعهد شد قدرت در سامسونگ را به فرزندانش منتقل نکند. جانشین شدن رسمی لی به جای پدرش که در اکتبر درگذشت، احتمالا تا زمان آزادی وی از زندان به تاخیر خواهد افتاد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، لی با یک پرونده دیگر مربوط به ادغام میان سامسونگ سی اند تی و چیل اینداستریز در سال 2015 روبروست و به ارتکاب تخلفات متعدد از جمله نقض قوانین بازار های سرمایه متهم است. وی از زندان در جلسات این دادگاه شرکت خواهد کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1422

به "رئیس میلیاردر سامسونگ به زندان افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس میلیاردر سامسونگ به زندان افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید