دیگر نگران زرد&zwnjشدگی سنگ&zwnjهای نمای ساختمان نباشد ، نانوپوشش محافظ راهکاری نوین در برابر تابش خورشید

به گزارش واندر هنگر، یکی از برندگان مدال طلا المپیاد دانش آموزی پیروز به توسعه فناوری نانوپوشش های محافظ سنگ های مصنوعی دربرابر تابش UV خورشید شد.

دیگر نگران زرد&zwnjشدگی سنگ&zwnjهای نمای ساختمان نباشد ، نانوپوشش محافظ راهکاری نوین در برابر تابش خورشید

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، یکی از برندگان مدال طلا المپیاد دانش آموزی در حوزه فناوری نانو که در دو دوره رتبه برتر مسابقه ملی فناوری نانو نیز شده است، پیروز به توسعه فناوری نانوپوشش های محافظ سنگ های مصنوعی دربرابر تابش UV خورشید شده، تا یکی از چالش های این صنعت را حل نماید. وی شرکتی برای تجاری سازی و عرضه این محصول تاسیس نموده است.

سنگ های مصنوعی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، به مرور زمان و در اثر تابش نور خورشید تغییر رنگ داده و به زردی گرایش پیدا می نمایند. یکی از نخبگانی که از دوره دانش آموزی با فناوری نانو آشنا شده و آموزش هایی در بستر برنامه های آموزشی ستاد نانو دیده بود، پیروز به حل این چالش شده است.

ابوالفضل زارع، ارائه دهنده این فناوری گفت: زمانی که دانش آموز بودم به وسیله ستاد نانو با فناوری نانو آشنا شدم و در المپیاد دانش آموزی شرکت کردم که در دوره پنجم این المپیاد پیروز به کسب مدال برنز و در دوره ششم مدال طلا دریافت کردم. پس از ورود به دانشگاه در مسابقه ملی فناوری نانو نیز شرکت کردم و در دو دوره رتبه اول را کسب کردم. پس از دریافت آموزش هایی که ستاد نانو برای برگزیدگان المپیاد ها و مسابقه های ملی برگزار می کرد، با جنبه های تجاری و صنعتی فناوری نانو آشنا شدم و با استفاده از این آموزش ها اقدام به توسعه فناوری جدیدی برای حل یکی از چالش های صنعت سنگ کردم.

زارع اضافه کرد: در جهت آنالیز و تحقیقات در حوزه فناوری نانو، موضوع زرد شدن سنگ های مصنوعی را برای ادامه فعالیت های خود در حوزه نانو انتخاب کردم و پس تحقیقات روی این حوزه پیروز به ارائه فناوری نانوپوشش هایی شدم که می توانست مانع از زرد شدن این سنگ ها گردد.

این دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مواد و متالورژی دانشگاه تهران در ادامه می گوید: پس از توسعه این فناوری، اقدام به دریافت گواهی نامه نانومقیاس نموده و در ادامه شرکتی برای تجاری سازی و فراوری این محصول تاسیس کردم. در حال حاضر این فناوری توسط چند شرکت فراورینماینده سنگ های مصنوعی در حال آزمایش است تا پس از کسب نتایج مطلوب فراوری انبوه آن ها شروع گردد.

زارع از کاربرد وسیع این سنگ ها در بخش نمای ساختمان اطلاع داد و اضافه کرد: بیشتر سنگ های مصنوعی از خارج از کشور وارد می شوند و در حال حاضر مشکلاتی در جهت ورود این سنگ ها به کشور وجود دارد. با توسعه این فناوری، عملکرد سنگ های فراوریی داخل کشور ارتقا پیدا می نماید.

وی در سرانجام اظهار داشت: با استفاده از نانوذرات در پلیمر به کار رفته در این سنگ های مصنوعی می توان میزان زرد شدگی آن ها را تا 70 درصد کاهش داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1348

به "دیگر نگران زرد&zwnjشدگی سنگ&zwnjهای نمای ساختمان نباشد ، نانوپوشش محافظ راهکاری نوین در برابر تابش خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیگر نگران زرد&zwnjشدگی سنگ&zwnjهای نمای ساختمان نباشد ، نانوپوشش محافظ راهکاری نوین در برابر تابش خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید