جزئیات پرواز تاریخی بالگرد مریخی نبوغ ناسا

به گزارش واندر هنگر، نبوغ اولین وسیله ای است که در سیاره دیگری پرواز خواهد کرد و ناسا آن را به لحظه پرواز برادران رایت در زمین تشبیه می کند.

جزئیات پرواز تاریخی بالگرد مریخی نبوغ ناسا

بالگرد مریخی نبوغ (Ingenuity) اکنون خود را برای انجام نخستین پروازش آماده کرده است و بنابر گزارش ها این پرواز، روز یکشنبه 11 آوریل (22 فروردین) صورت خواهد گرفت.

ناسا روز جمعه اعلام کرد، تنها 2 روز تا پرواز تاریخی بالگرد مریخی نبوغ که همانندلحظه پرواز برادران رایت شگفت انگیز است، باقی مانده است.

نبوغ اولین وسیله ای است که در سیاره دیگری پرواز خواهد کرد و ناسا آن را به لحظه پرواز برادران رایت در زمین تشبیه می کند. پیش بینی می شود این بالگرد چهار پوندی، یکشنبه 11 آوریل ساعت 12:30 بعد از ظهر به وقت خورشیدی مریخ یا ساعت 10:54 شب به وقت منطقه زمانی شرقی در زمین (07:24 صبح به وقت تهران) از دهانه جزرو بلند شود.

میمی آنگ (MiMi Aung) مدیر پروژه نبوغ ناسا گفت: در هر سیاره تنها یک پرواز برای اولین بار انجام می شود. برادران رایت اولین پرواز روی زمین را انجام دادند و نبوغ نیز آماده است تا اولین پرواز در مریخ را انجام دهد. نبوغ توانایی تولید انرژی کافی را دارد و بنابراین در ساعت 10:53 شب به وقت مریخ، این بالگرد چرخش نهایی را انجام خواهد داد و سپس برای انجام پرواز تاریخی بلند خواهد شد.

متخصصان کنترل ماموریت در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) در جنوب کالیفرنیا انتظار دارند اولین اطلاعات مربوط به اولین پرواز را صبح روز بعد در ساعت 4:15 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (12:45 به وقت تهران) دریافت کنند، اما قرار است جلسه مرتبط با نتایج این پرواز را در ساعت 3:30 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (12:00 به وقت تهران) شروع کنند.

مریخ نورد ناسا به عنوان یک ایستگاه پایگاه ارتباطی برای نبوغ عمل خواهد کرد و روز یکشنبه وظیفه دریافت دستورالعمل ها از زمین را بر عهده خواهد داشت. این دستورالعمل ها در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا با استفاده از شبکه فضایی عمیق ناسا که وظایف را به یک آنتن دریافت کننده استقامت ارسال خواهند کرد، ارسال می شوند و سپس رویداد اصلی در ساعت 10:35 شب به وقت منطقه زمانی شرقی (07:05 به وقت تهران) شروع می شود.

بالگرد نبوغ، تیغه های خود را برای آزمایشات تکان خوردن (wiggle tests) روشن خواهد کرد و اگر الگوریتم های اجراکننده سیستم هدایت، ناوبری و کنترل نتایج آزمایش را تایید کنند، دستگاه سنجش لختی (اینرسی) و شیب سنج را روشن خواهند کرد. اگر همه چیز بررسی شود بالگرد مجدداً شیب تیغه های روتور خود را تنظیم می کند و آن ها را طوری پیکربندی می کند که در قسمت اولیه چرخش به سمت بالا باعث ایجاد نیروی برآر نشوند.

حدود 12 ثانیه طول می کشد تا تیغه ها از 0 به 2537 دور در دقیقه برسند که این یک سرعت مطلوب برای اولین پرواز محسوب می شود.

پس از بررسی نهایی سیستم، مجدداً دستور تغییر شیب تیغه های روتور داده می شود. پیش بینی شده است که این بالگرد در اولین پروازش تنها 10 فوت (3 متر) از سطح مریخ فاصله گیرد؛ بنابراین آن ها می توانند در آن زمان چند مولکول دی اکسید کربن، نیتروژن و آرگون موجود در جو نزدیک سطح مریخ را کاوش کنند و لحظاتی بعد اولین آزمایش پرواز آزمایشی در یک سیاره دیگر شروع خواهد شد.

پرواز فقط 90 ثانیه به طول خواهد انجامید، اما نتیجه آن تعیین کننده کل ماموریت است. در حالی که بالگرد در هواست دوربین ناوبری و ارتفاع سنج لیزری آن اطلاعات را به کامپیوتر ناوبری خواهند رساند تا اطمینان حاصل کند که نبوغ نه تنها در سطح، بلکه در وسط پروازگاه 33 در 33 فوت (10 در 10 متر) آن قرار گرفته است.

سپس بالگرد مریخی فرود می آید و سطح دهانه جزرو را لمس می کند و اطلاعات را از طریق مریخ نورد استقامت به زمین می فرستد تا اتمام پرواز را تأیید کند.

انتظار می رود استقامت تصاویر مربوط به پرواز را با استفاده از دوربین های Navcam و Mastcam-Z خود ثبت کند و انتظار می رود تصاویر صبح زود روز دوشنبه، 12 آوریل به دست محققان برسد. گفتنی است بالگرد نبوغ پرواز را از منظر خود نیز مستند می کند و یک تصویر رنگی و چندین عکس ناوبری سیاه و سفید با وضوح پایین احتمالاً تا صبح روز بعد در دسترس دانشمندان قرار خواهد گرفت.

مایکل واتکینز (Michael Watkins) مدیر آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا گفت: برادران رایت فقط تعداد انگشت شماری از شاهدان عینی در اولین پرواز خود داشتند، اما خوشبختانه لحظه تاریخی عملیات خود را با یک عکس عالی ثبت کردند. اکنون و پس از 117 سال از آن زمان، ما قادر به انجام چنین عملیات و پروازی شگفت انگیزی در مریخ و ثبت آن لحظه توسط عکاسان رباتیک خود هستیم.

منبع: فرادید
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1624

به "جزئیات پرواز تاریخی بالگرد مریخی نبوغ ناسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پرواز تاریخی بالگرد مریخی نبوغ ناسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید