ثبت چهار اثر طبیعی همدان در لیست میراث ملی کشور

به گزارش واندر هنگر، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، ثبت چهار اثر طبیعی همدان در لیست میراث ملی کشور صورت پذیرفت.

ثبت چهار اثر طبیعی همدان در لیست میراث ملی کشور

علی مالمیر، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: در جلسه شورای ثبت ملی میراث طبیعی اداره کل ثبت و حریم آثار تاریخی و احیای میراث ناملموس و طبیعی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با ثبت چهار اثر طبیعی پیشنهادی موافقت شد.

وی ادامه داد: میراث زمین شناختی خورزنه در همدان، درختان چنار پیر اسماعیل بالا و پایین در روستای ترخین آباد و سراب ملوسان در نهاوند از سوی همدان مطرح و پس از آنالیز های کارشناسی پرونده هر چهار اثر طبیعی ارائه شده برای ثبت در لیست آثار طبیعی ملی به تصویب و مراحل قانونی و اداری آنها برای صدور ابلاغیه وزیر محترم در دستور کار نهاده شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان توضیح داد: یکی از این آثار پرونده میراث زمین شناختی کوه خورزنه بود که این محوطه طبیعی تاریخی به لحاظ موقعیت در استان همدان، شهرستان همدان واقع شده و در مجاورت شهرک شهید بهشتی همدان قرار گرفته است.

مالمیر اضافه کرد: این محوطه در فاصله یک کیلومتری غرب روستای تفریجان و در فاصله 2 کیلومتری شرق شهر همدان واقع شده است.

وی ادامه داد: خورزنه کوهی از سنگهای رسوبی آهکی دنباله شرقی کوه های الوند (سد اکباتان) کمتر از 5 کیلومتر فاصله دارد که در حدود 145 هکتار وسعت و دارای خط الرأس تیغه ای و بریده است. کوه خورزنه ترکیبی از طبیعت و آثار استقراری انسانی که هر یک از آنها دارای خصوصیات و ویژگی های شاخص منحصر به خود است.

مالمیر اعلام کرد: در دامنه و سینه کشی آن بعضی فسیل ها (سنگواره ها) پیدا می گردد، در خورزنه چندین غار طبیعی وجود دارد، در داخل بعضی از آنها چند استالاکتیت ستون گونه وجود دارد، در دیواره های غار آثار زیادی مانده از اثر قلم و چکش کاری دیده می گردد که نشان می دهد روستائیان اطراف و مردم همدان سنگهای مخصوص آسیاب های آبی و بعضی سنگهای ساختمانی را از دیواره آن غار و سایر صخره های خورزنه بریده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان عنوان نمود: کوه خورزنه دارای حفره های متعددی است که عمق و طول زیادی ندارند، همگی بن بست و کوتاه هستند این محوطه به لحاظ باورهای فرهنگی و تاریخی دارای ارزش های معنوی و ناملموس است که باورهایی از جایگاه میترا، افسانه خواهر و برادر و غیره از آن جمله است. بعلاوه در صورت احیا و بازآفرینی و ساماندهی، محوطه فوق از جایگاه والایی در اکوتوریسم طبیعی و تاریخی برخوردار خواهد بود.

منبع: همگردی
انتشار: 4 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1401 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 2003

به "ثبت چهار اثر طبیعی همدان در لیست میراث ملی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت چهار اثر طبیعی همدان در لیست میراث ملی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید