بیل گیتس به گرمایش زمین پایان می دهد!؟

به گزارش واندر هنگر، بیل گیتس، میلیاردر مشهور آمریکایی و یکی از کارآفرینان برتر هزاره جدید در فکر سرمایه گذاری روی یک ابر شیمیایی است که می تواند به روند گرمایش کره زمین پایان دهد.

بیل گیتس به گرمایش زمین پایان می دهد!؟

به گزارش سن ان بی سی، گرم شدن کره زمین چیزی است که چه به آن اهمیت داده شود چه نه، در حال وقوع است. همانطور که دانشمندان ناسا گزارش داده اند، فعالیت های انسانی همچنان به شکل روزافزون به تشدید این مشکل ادامه می دهد.

در حال حاضر میزان کربن دی اکسید موجود در جو زمین از هر زمان در کل تاریخ بشر بیشتر است. دو سوم از بلایای طبیعی آب و هوایی 20 سال گذشته می تواند به فعالیت های انسان گره خورده باشد، در حالی که هم تابستان ها و هم زمستان ها سال به سال گرم تر می شوند.

با این وجود، همه امیدها از دست نرفته است. رهبران، کارآفرینان و شرکت هایی از سراسر جهان برای مبارزه با تغییرات آب و هوا سخت تلاش می کنند.

بیل گیتس را می توان یکی از نمونه های اخیر از این دست نام برد. بیل گیتس در حال حاضر در حال حمایت از یک راهکار بالقوه برای توقف گرم شدن کره زمین است که محور آن فناوری مهندسی آب و هوای خورشیدی(solar geoengineering) است.

ممکن است عنوان فناوری مهندسی آب و هوای خورشیدی کمی گیج کننده باشد، اما این فناوری مبهم می تواند از گرم شدن کره زمین جلوگیری کند. این فناوری به شبیه سازی اثر فوران گسترده آتشفشانی می پردازد.

اندی پارکر مدیر پروژه دولتی ابتکار مدیریت اشعه خورشیدی به CNBC گفت: مطالعات مدل سازی نشان داده اند که این فناوری می تواند شدت امواج گرما را کاهش دهد. به عنوان مثال ظاهراً می تواند نرخ افزایش سطح دریا را کاهش دهد که این مسئله می تواند شدت طوفان های گرمسیری را کاهش دهد.

در حقیقت برای پیاده سازی این فناوری، هواپیماها در ارتفاعات پرواز می کنند و میلیون ها تن ذرات شیمیایی را در اطراف سیاره زمین می پاشند تا یک ابر شیمیایی عظیم ایجاد کنند که سطح زمین را خنک کند.

البته نباید خیلی هیجان زده شد، چرا که این فناوری هنوز به طور رسمی آماده نیست، اما در حال نزدیک شدن به آن است.

این روند می تواند اثرات و پیامدهای ناخوشایندی هم داشته باشد، از جمله اینکه می تواند بر الگوهای آب و هوایی منطقه ای تأثیر بگذارد و حتی بیشتر از این، به طور بالقوه می تواند آسمان آبی را به طور کل ریشه کن کند!

با این حال، خبر خوب این است که این روش مقرون به صرفه است.

استفان گاردینر نویسنده کتاب طوفان اخلاقی عالی: تراژدی اخلاقی تغییرات آب و هوا نظرات خود را در مورد این فناوری این چنین به اشتراک گذاشت: این پیامدها ممکن است وحشتناک باشند. آنها ممکن است مواردی مانند قحطی وسیع، طغیان های بزرگ و خشکسالی را شامل شوند که بر جمعیت بسیار بزرگی تأثیر می گذارند.

در هر حال این روش در حال حاضر یک روش جالب و یک راهکار مناسب برای توقف روند گرمایش زمین است که اثرات جانبی احتمالی آن ممکن است بسیار بد باشد. با این وجود، به نظر می رسد مزایای آن به عوارض جانبی احتمالی آن می چربد و بیل گیتس با حمایت مادی و معنوی از این رویکرد می تواند منجی زمین و بشر شود. شما چه فکر می کنید؟

ایسنا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 352

به "بیل گیتس به گرمایش زمین پایان می دهد!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیل گیتس به گرمایش زمین پایان می دهد!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید