پرونده ثبت یکپارچه بافت تاریخی شیراز ماه آینده کامل می شود

به گزارش واندر هنگر، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، پرونده ثبت یکپارچه بافت تاریخی شیراز ماه آینده کامل می شود.

پرونده ثبت یکپارچه بافت تاریخی شیراز ماه آینده کامل می شود

توقف کامل تخریب بافت تاریخی

بافت تاریخی شیراز یکی از چالش برانگیزترین بافت های تاریخی شهری طی سالهای گذشته بوده است. چنانکه تخریب های اجرا شده در این بافت تاریخی، انتقادهای زیادی با خود به همراه داشت.

حسین عباسی مهر، مدیر پایگاه بافت تاریخی شیراز با اشاره به آنکه مدت زیادی است که دیگر شاهد انجام تخریب در بافت تاریخی شیراز نیستیم، گفت: تخریب ها تقریبا متوقف شده و عقلانیتی در این خصوص به وجود آمده که باید بافت تاریخی شیراز حفظ شود و طرح های توسعه ای برای حرم شاهچراغ نیز در وزارت راه با همکاری و مشارکت وزارت میراث و گردشگری در حال بررسی است. امیدوار هستیم طرحی که قرار است اجرا شود بدون کمترین آسیب به بافت باشد. ضمن آنکه با اوقاف نیز مسئله خاصی نداریم و برای انجام هرگونه دخل و تصرف در بناهای تاریخی که در ارتبط با آنهاست از میراث فرهنگی استعلام می گیرند.

به گفته او؛ طی سه سال گذشته هیچ تخریبی در بافت تاریخی شیراز اتفاق نیفتاده و دو پلاک ثبتی که در سال 96 تخریب شده بودند به همان شرایط رها شده اند و با وجود آنکه میراث فرهنگی پیگیری های لازم برای ساخت عین به عین دو پلاک ثبتی تخریب شده را انجام داد و شکایت های لازم را کرد و حتی موضوع به کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز کشیده شد، اما به نتیجه نرسیدیم.

مدیر پایگاه بافت تاریخی شیراز شرح داد: در مشورت هایی که با میراث فرهنگی برای طرح توسعه حرم شاهچراغ اجرا شده، بازسازی دو بنای تخریب شده در بدنه میدانی که قرار است ساخت شود، دیده شد. البته فعلاً در قالب نقشه شهری است و هنوز در مقیاس معماری مطرح نشد.

عباسی مهر یادآور شد: تخریب بناهای معاصر بافت تاریخی شیراز نیز با دریافت استعلام از میراث فرهنگی مجوز تجدید بنا می گیرند و هر بنای جدید که ساخته می شود با ویژگی های معماری بومی و سنتی شیراز طراحی خواهد شد.

ثبت بافت تاریخی

مدیر پایگاه بافت تاریخی شیراز در ادامه از عدم ثبت یکپارچه این بافت تاریخی خبر داد و گفت: پرونده و نقشه های این مهم تهیه و به اداره ثبت ارائه شده است. امیدواریم طی ماه آینده پرونده برای بررسی ارسال شود. اگر این پرونده ثبت شود می توانیم 360 هکتار از بافت تاریخی شیراز را به صورت یکپارچه در فهرست میراث ملی به ثبت برسانیم. با تحقق این مهم دیگر شاهد هیچگونه تخریب در بافت تاریخی شیراز نخواهیم بود. از طرف دیگر عرصه و حریم مشخص می شود و تمام ساخت و سازها در گرو ضوابط ارتفاع و قواعد ثبت میراث قرار می گیرند.

معتادان در بافت تاریخی شیراز

او درخصوص شرایط معتادان متجاهر که در بافت تاریخی شیراز مشکل ساز شده اند نیز گفت: میراث فرهنگی بارها نسبت به شرایط این معتادان معترض شده است. بخصوص این معتادان در محله های سنگ سیاه که از محدوده شاهچراغ فاصله دارد بیشتر متمرکز هستند. هرچند تعدادی از این معتادان توسط متولیان جمع آوری می شوند، اما ساماندهی آنها به صورت قهری ممکن نیست و به لحاظ اجتماعی نیاز است تا سطح فرهنگی و اجتماعی مردمانی که در آن محلات زندگی می کنند، افزایش یابد. برای تحقق این مهم هم درصدد ارائه مجوزهایی برای فعال شدن بخش گردشگری در این مناطق برآمدیم و تا به امروز 100 مجوز گردشگری در محله سنگ سیاه صادر شده است تا با حضور سرمایه گذاران و تبدیل خانه های تاریخی به هتل یا سفره خانه و کافه و افزایش تردد گردشگران امنیت نیز در این مناطق فراهم شود. در واقع می توان گفت توسعه گردشگری نه تنها سبب توسعه شهری می شود، بلکه امنیت را نیز به همراه می آورد.

عباسی مهر گفت: چنین تجربه ای را در بافت تاریخی یزد نیز شاهد هستیم با این تفاوت که بافت اجتماعی مردمی که در بافت تاریخی یزد زندگی می کنند با بافت اجتماعی بافت تاریخی شیراز متفاوت است. در بافت تاریخی یزد مردم اصیل همچنان حضور دارند و در خانه های خود زندگی می کنند؛ این در حالی است که افراد اصیل شیراز، بافت تاریخی شیراز را ترک کرده و نیاز است شرایطی ایجاد شود تا دوباره آنها به بافت تاریخی بازگردند تا این بافت مجددا احیا شود. توسعه گردشگری بسیاری از شیرازی ها را ترغیب کرده تا به بافت تاریخی بازگردند و خانه های تاریخی را احیا کنند.

بازسازی خانه های تاریخی

او با اشاره به اینکه حدود 50 خانه در بافت تاریخی شیراز در مالکیت میراث و گردشگری است از انجام بازسازی در این خانه ها خبر داد و گفت: 28 خانه توسط میراث فرهنگی به بخش خصوصی در حال واگذاری است تا مورد بازسازی و بهره برداری قرار گیرند. ضمن آنکه حدود 200 پلاک خانه در دست بخش خصوصی است که توسط آنها بازسازی و به بهره برداری خواهد رسید.

منبع: همگردی
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1274

به "پرونده ثبت یکپارچه بافت تاریخی شیراز ماه آینده کامل می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده ثبت یکپارچه بافت تاریخی شیراز ماه آینده کامل می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید