آبشار یخی هملون؛از جاذبه های زمستانی تهران

به گزارش واندر هنگر، از جاذبه های طبیعی و گردشگری هملون می توان به دو غار در جهت دره هملون اشاره نمود.

آبشار یخی هملون؛از جاذبه های زمستانی تهران

درست است که زمستان ها بازار سفر به جنوب داغ تر است، اما اگر اهل سفر باشیم، مقصدهای زمستانی هیجان انگیزی دردسترس ماست؛ جایی مثل آبشار یخی هملون. این آبشار در جهت میگون به شمشک قرار گرفته و زمستان ها پاتوق یخ نوردی و پیاده روی در برف است.

آبشار یخی هملون کجاست؟

آبشار یخی هملون در دره هملون قرار گرفته، درست در شمال شرقی تهران. جهت ما بسته به اینکه کجای تهران باشیم، از حدود 30 تا 50 کیلومتر بیشتر نیست. اول باید هر جا که هستیم خودمان را به عظیمراه شهید بابایی برسانیم و از جاده لشکرک به فشم و بعد میگون برسیم.

از میدان فشم تا میگون تهران، 5 کیلومتر راه در پیش داریم. بعد باید جاده میگون به شمشک را در پیش بگیریم. حالا باید 5 کیلومتر دیگر هم برویم تا به هملون برسیم. نشانی اش هم تابلوی رستوران هملون است. اگر بخواهیم زمستان به اینجا بیاییم، زنجیر چرخ لازم مان می گردد.

با اتوبوس هم می گردد به این منطقه آمد. اتوبوس های خطی شمشک، حدود ساعت 7 صبح از فلکه چهارم تهرانپارس حرکت می نمایند و حدود 15:30 از شمشک به سمت تهران برمی گردند. تاکسی های شمشک گزینه بعدی هستند که ما را به مقصد می رسانند.

وسایل موردنیاز برای سفر به آبشار یخی هلمون

اگر بخواهیم در فصل سرما و بارندگی به دیدن آبشار یخی هملون بیاییم، گذشته از زنجیر چرخ برای ماشین، لباس خیلی گرم، عینک مناسب برف، بادگیر، بارانی، کلاه، دستکش و کفش مناسب یا پوتین لازم داریم. دمای دره حدود 10 درجه از جاده اصلی پایین تر و حسابی سرد است. غذای سبک و آب کافی هم باید برداریم.

دره هملون

دره هملون در فاصله حدود 35 کیلومتری شمال شرق تهران و در حد فاصل دو روستای میگون و شمشک واقع است. گفته می گردد که این محل به دلیل وجود سوراخ ها و غارهای متعدد در طول دره، ابتدا همه جا لانه یا همه لانه نام گرفته و سپس به مرور زمان به هملون تبدیل شده است.

به گفته اهالی، هملون در گذشته های بسیار دور روستایی آباد و سرسبز در میانه دره هملون بوده که پدرانشان (چندین نسل عقب تر) در این روستا به باغداری و دامداری اشتغال داشته اند. محل دقیق روستا در میانه جهت دره و جایی بوده که اکنون باغ های هملون از آنجا آغاز می گردد. به گفته اهالی، آثار و بقایای اندکی از این روستا - از جمله یک سنگ آسیاب - تا همین 40-30 سال پیش دیده می شده اما اکنون تمام محدوده روستا را باغ ها فرا گرفته و هیچ اثر و یا نشانه ای از این روستای آبا و اجدادی وجود ندارد.

غارهای دره هملون

از جاذبه های طبیعی و گردشگری هملون می توان به دو غار در جهت دره هملون اشاره نمود که به هملون کوچک و هملون عظیم مشهور هستند.

هملون کوچک به فاصله حدود 15 دقیقه پیاده روی از ابتدای دره، کمی بالاتر از رودخانه و در زیر تاق سنگی عظیمی واقع شده است.

هملون عظیم به فاصله چند دقیقه بعد از هملون کوچک بالای یک دامنه پرشیب واقع شده است. این غار از پائین و در طول جهت دیده نمی گردد. نشانه آن، دره نسبتاً کوچکی است که به فاصله چند دقیقه بعد از هملون کوچک به آن می رسید. این دره یا دامنه پرشیب در سمت راستتان واقع شده است که لوله آبی نیز بالای آن دیده می گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1307

به "آبشار یخی هملون؛از جاذبه های زمستانی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار یخی هملون؛از جاذبه های زمستانی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید