کرونا به 77 درصد اشتغال مردان کاشمری خسارت وارد کرد

به گزارش واندر هنگر، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاشمر گفت: تا کنون 77 درصد اشتغال آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا در کاشمر مربوط به مردان و 23 درصد در حوزه زنان بوده است.

کرونا به 77 درصد اشتغال مردان کاشمری خسارت وارد کرد

اباذر میری روز چهارشنبه، 16 مهر ماه، در سومین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان کاشمر که در محل فرمانداری برگزار گردید، اضافه نمود: برای سال جاری 1818 فرصت شغلی در تعهد شهرستان کاشمر تعریف شد که تا کنون 945 فرصت شغلی در سامانه رصد به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون 52 درصد تعهد اشتغال شهرستان کاشمر محقق شده، اظهار کرد: سال جاری در طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی به کارگیری 110 کارآموز و کارورز برای شهرستان پیش بینی شده که تا کنون 60 مهارت آموز در 20 واحد پذیرنده به کارگیری شدند و 54 درصد تعهدات این بخش محقق شده است.

دبیر کارگروه تخصصـی اشتغال کاشمر عنوان نمود: طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی از سال 96 توسط دولت اجرایی شد که بر اساس آن به کسانی که فارغ التحصیلان دانشگاهی را به کارگیری نمایند، به مدت 3 ماه یاری هزینه کارورزی پرداخت خواهد شد و کارورز مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی نخواهد بود، اگر هم طرح به کارگیری ادامه داشته باشد از تخفیف سهم ویژه کارفرما به مدت دو سال برخوردار می گردند.

وی عنوان نمود: اگرچه سال جاری در طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی برای شهرستان کاشمر 45 تعهد تعریف شده و تا کنون 14 قرارداد با کارورزان منعقد شده اما هنوز 31 درصد از تعهد خود نسبت به برهه زمانی عقب هستیم.

میری با اشاره به اینکه در طرح معافیت بیمه ای برای شهرستان 33 طرح تعریف شده که عملکرد شهرستان تا کنون 9 طرح حدود 27 درصد بوده است، اظهار کرد: برای سال جاری در حوزه جویندگان کار 405 به کار گماری را در مراکز کاریابی وزارت کار تعهد داریم که تا کنون 385 جوینده کار ثبت نام کردند و 187 فرصت شغلی وجود داشته است.

وی گفت: در حوزه مشاغل خانگی سال جاری 43 تعهد صدور مجوز داریم که تا کنون 5 مجوز صادر و 240 میلیون تومان تخصیص داده شد که ناچیز بوده است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاشمر تسهیلات تبصره 16 قانون بودجه اعتبارات ابلاغی به کمیته امداد را 8.5 میلیارد تومان اظهار داشت و اضافه نمود: تا کنون 214 نفر به بانک های عامل معرفی و 3.7 میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی بیان نمود: در بخش تسهیلات اشتغال روستایی هم تا کنون برای 255 طرح مبلغ 25 میلیارد و 277 میلیون تومان در سطح شهرستان پرداخت شده که اشتغال بالغ بر 553 نفر را رقم زده است.

میری با بیان اینکه سال جاری 3 میلیارد و 792 میلیون تومان تسهیلات در حوزه اشتغال روستایی پرداخت شده است، اضافه نمود: از نظر مبلغ پرداختی در اشتغال روستایی کاشمر در رتبه 7 استان و از نظر تعداد اشتغال ایجادی در رتبه 9 استان قرار داریم.

وی همچنین در مورد نظارت بر طرح هایی که تسهیلات پرداخت شده است، گفت: تا کنون علاوه بر 154 طرح از 255 طرحی که تسهیلات پرداخت شده نظارت داشته ایم و در مجموع 8 طرح انحراف داشته است.

دبیر کارگروه تخصصی اشتغال کاشمر همچنین در مورد شرایط کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا گفت: کاشمر تا کنون 3287 نفر آسیب دیده ناشی از کرونا داشته که برای جبران خسارت این افراد 33 میلیارد تومان اختصاص یافته اما تا کنون تعداد ثبت نامی ها برای 21 میلیارد تومان اعتبار بوده که به بانک های عامل شهرستان ارجاع داده شده اند.

وی عنوان نمود: خیلی ها برای دریافت تسهیلات مراجعه نمی نمایند، در مجموع 23 درصد اشتغال آسیب دیده از کرونا با 740 نفر مربوط به زنان و 2547 نفر با 77 درصد مربوط به مردان بوده است.

میری اضافه نمود: تا کنون برای 750 طرح 8 میلیارد تومان جهت ایجاد 935 نفر اشتغال پرداخت شده که متوسط جذب استان 47 درصد و متوسط جذب شهرستان 38 درصد بوده است. همچنین اگر رتبه شهرستان را بخواهیم بر اساس درصد جذب محاسبه کنیم، در صندلی هجدهم استان و بر اساس مبلغ پرداختی در صندلی هشتم قرار داریم.

در این جلسه فرماندار کاشمر با بیان اینکه 52 درصد تعهدات اشتغال سال جاری شهرستان محقق شده، گفت: اگرچه 6 ماه ابتدای سال جاری قابل قبول بود اما بعضی از دستگاه ها بر اساس فراوانی در درصد تحقق همچنان عقب هستند.

مسلم ساقی اضافه نمود: بارها تاکید شده که اگر تعهدات اشتغال واقعی نیست، باید نظارت بیشتری گردد. ضروری است گزارشی از نظر فراوانی و تحلیلی هر دستگاه برای شرایط فعالیتشان در سال گذشته تهیه و ارزیابی گردد.

وی با تأکید بر اینکه دستگاه ها باید بر طرح ها نظارت داشته باشند و اقدامات اجرا شده را به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاشمر اعلام نمایند تا در سامانه رصد بارگذاری گردد، گفت: شرایط تسهیلات کرونا قابل قبول نیست. هیچ واحد تولیدی نباید از دریافت تسهیلات جا بماند باید با اطلاع رسانی کوشش کرد که حتی بیشتر از متوسط استانی بتوانیم پرداختی داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1225

به "کرونا به 77 درصد اشتغال مردان کاشمری خسارت وارد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا به 77 درصد اشتغال مردان کاشمری خسارت وارد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید