مرحله دوم سود سهام عدالت کی واریز می گردد؟

به گزارش واندر هنگر، به گزارش خبرنگاران، سود شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت مربوط به عملکرد سال 1398 کل کشور در روزهای پایانی اسفند 99 به میزان 50 درصد واریز شد و قرار بر این شد که نیمه دوم سود سهام شرکت های سرمایه پذیر عدالت در امسال واریز گردد، اما با گذشت دو ما از سال هنوز خبری از سود مرحله دوم سهام عدالت نیست.

مرحله دوم سود سهام عدالت کی واریز می گردد؟

بر اساس اطلاعات کسب شده تا به امروز حدود 80 درصد سود شرکت های سرمایه پذیر واریز شده و هنوز 20 درصد سودها مانده است، در این زمینه نامه ای به شرکت های سرمایه پذیر ارسال شده است که برای واریز سود 50 درصد دوم هر چه زودتر اقدام نمایند.

به هر حال دست اندرکاران می گویند تا زمانی که کل سود شرکت ها واریز نگردد، امکان پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت به صورت یک جا وجود ندارد، چون جمعیت مشمول سهام عدالت حدود 49 میلیون نفر هستند و واریز سود سود پراکنده این افراد در شرکت های مختلف که شامل 36 شرکت بورسی است، که البته از این تعداد 29 شرکت سودآور بوده و 7 شرکت سودی نداشتند. بنابراین تا زمانی که این سودها به صورت کامل دریافت و در یک جا تجمیع نگردد، امکان واریز سود سهام عدالت برای مرحله دوم وجود ندارد.

به هر حال بر اساس قولی که مقامات دولتی به سهامداران عدالت داده بودند، ابتدا قرار بود در ماه مبارک رمضان سود مرحله دوم برای سهام عدالت واریز گردد، اما به دلیل این که همه سودها از شرکت های سرمایه پذیر واصل نشده بود، این مهم انجام نشده است.

سهام عدالت مرکب از سهام 49 شرکت است که 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیربورسی هستند که قرار است آنها نیز در قالب یک هلدینگ سرمایه گذاری به نام ایرانیان تجمیع شده و بخشی از این هلدینگ به همه سهامداران عدالت اختصاص پیدا کند. هدف قانون گذار از اعطای سهام عدالت این است که دهک های کم درآمد و متوسط جامعه دارای دارایی قابل اتکایی باشند که برایشان سود و عایدی داشته باشد.

50 درصد سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال 98 که به ارزش اسمی 532 هزار تومانی بود که در اسفند 99 واریز شد، حدود 98 هزار تومان بود، انتظار می رود نیمه دوم سود سهام عدالت نیز به همان میزان 98 هزار تومان باشد که به محض وصول کامل این سود از شرکت های سرمایه پذیر عدالت، به صورت یک جا و متمرکز به حساب دارندگان سهام عدالت واریز می گردد.

از 49 میلیون سهامدار عدالت حدود 30 میلیون نفر روش مدیریت غیرمستقیم یعنی مدیریت به وسیله شرکت های سرمایه گذاری استانی را انتخاب کردند و حدود 19 میلیون نفر روش مدیریت مستقیم یعنی مدیریت سهام توسط خودشان را برگزیدند.

همچنین از 49 میلیون نفر سهامدار عدالت در طول 15 سال گذشته حدود 2.7 میلیون نفر نیز فوت نموده اند که سهام آنها طی یک فرآیند کلی و جمعی به ورثه آنها منتقل می گردد و نیازی به مراجعه حضوری در این زمینه نیست.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1628

به "مرحله دوم سود سهام عدالت کی واریز می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرحله دوم سود سهام عدالت کی واریز می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید